Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

محققان یک قرص ضد بارداری برای مردان ساخته‌اند که ۹۹ درصد بر موش‌ها موثر است

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولین نتایج به‌دست آمده فوق‌العاده است. ترکیبی که به مدت چهار هفته به صورت خوراکی روی موش های نر تجویز شده بود، تولید اسپرم را به شدت کاهش داده و ۹۹ درصد در جلوگیری از بارداری موثر بوده، بدون اینکه عوارض جانبی مشاهده شود. شش هفته پس از توقف مصرف این دارو، موش‌ها توانستند دوباره تولید مثل کنند.

آگهی

گروهی از دانشمندان روز چهارشنبه ۲۳ مارس اعلام کردند که یک قرص ضد بارداری مردانه تولید کرده‌اند که ۹۹ درصد در موش‌ها بدون ایجاد عوارض جانبی مؤثربوده و احتمالا می‌تواند تا پایان سال جاری وارد آزمایشات انسانی شود.

از زمانی که قرص ضد بارداری زنانه برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰تایید شد، محققان به تولید یک قرص مشابه مردانه نیز علاقه مند شدند، دکتر عبدالله النعمان فارغ التحصیل دانشگاه مینه‌سوتا که در این تحقیق مشارکت دارد می‌گوید:«مطالعات متعدد نشان داده که مردان نیزعلاقه‌مند به سهیم شدن مسئولیت کنترل بارداری با همسر خود هستند اما تاکنون تنها دو گزینه موثر وجود داشته است: کاندوم یا وازکتومی.»

جراحی برگشت وازکتومی گران است و همیشه نیزموفقیت آمیز نیست.

در تلاش‌های قبلی برای تولید قرص ضدبارداری مردانه، سعی در الهام و تقلید از قرص زنانه با تاثیر بر هورمون مردانه تستوسترون بود. اما تست‌ها و آزمایشات بر روی این قرص‌ها نشان از عوارض جانبی همچون افزایش وزن، افسردگی و افزایش سطح کلسترول داشت. همچنین قرص زنانه عوارض جانبی مانند افزایش خطر لخته شدن خون نیز ایجاد می کند.

برای تولید یک قرص غیرهورمونی، تیم سازنده به کشف جدیدی رسیده که پروتئین گیرنده آلفا رتینوئیک اسید (RAR-alpha) را هدف قرار می‌دهد. این اسید نقش مهمی در رشد سلولی، تشکیل اسپرم و رشد جنین دارد.

محققان در طول آزمایشات خود دریافتند که موش‌هایی که عملکرد گیرنده های آلفا رتینوئیک اسیدشان مسدود شده بود، عقیم شدند.

هیچ عارضه جانبی در آزمایشگاه مشاهده نشد

تیم تحقیقاتی که توسط مؤسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) و سازمان غیرانتفاعی «طرح پیشگیری از بارداری مردانه» تأمین مالی می شود، ترکیبی به‌نام YCT529 برای جلوگیری از عملکرد گیرنده آلفا رتینوئیک اسید تولید کردند.

اولین نتایج به‌دست آمده فوق‌العاده است. YCT529 که به مدت چهار هفته به صورت خوراکی روی موش های نر تجویز شده بود، تولید اسپرم را به شدت کاهش داده و ۹۹ درصد در جلوگیری از بارداری موثر بوده، بدون اینکه عوارض جانبی مشاهده شود. شش هفته پس از توقف مصرف YCT529، موش‌ها توانستند دوباره تولید مثل کنند.

پروفسور گوندا که یکی دیگر از محققان این پروژه است می‌گوید:«هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد، اما من واقعاً شگفت زده خواهم شد اگر ببینم تأثیری روی انسان هان نداشته باشد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قرار است نتایج دقیق آزمایش‌ها در کنفرانس بهار انجمن شیمی آمریکا ارائه شود. بدین ترتیب گامی کلیدی به سمت گسترش گزینه های کنترل بارداری و همچنین مشارکت و سهیم شدن مردان برای کنترل بارداری برداشته خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جهش استقبال مردان از وازکتومی در فرانسه با وجود روند جهانی نزولی

دانشمندان سرانجام علت تهوع دوران بارداری را کشف کردند

بریتانیا به سنجاب‌های خاکستری داروی ضدبارداری می‌خوراند