کمبود مواد‌ غذایی؛ به ستوه‌آمدگان وارد کاخ رئیس جمهوری فراری سریلانکا شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
معترضان وارد اقامتگاه ریاست جمهوری سریلانکا می‌شوند
معترضان وارد اقامتگاه ریاست جمهوری سریلانکا می‌شوند   -  کپی رایت  Thilina Kaluthotage/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

هزاران شهروند به ستوه آمده از شرایط بد اقتصادی، خصوصا کمبود مواد غذایی و سوخت روز شنبه ۹ ژوئیه در کلمبو، پایتخت سریلانکا، با یورش به کاخ و اقامتگاه رئیس جمهوری این کشور وارد آن شدند.

شهروندان به ستوه آمده از کمبود و گرانی شدید مواد غذایی، دارو و سوخت خواهان استعفای گوتابایا راجاپاکسه، رئیس جمهوری، هستند.

آخرین گزارش‌ها حاکی است رانیل ویکرماسینگه اعلام کرده است با هدف تشکیل دولتی فراگیر آماده کناره‌گیری از مقام خود است. به گزارش خبرگزاری فرانسه برغم این اعلام وی، گروهی از معترضان به خانه مسکونی ویکرماسینگه وارده شده و آن را به آتش کشیده‌اند.

گفته می‌شود آقای راجاپاکسه از یک روز پیش اقامتگاه خود را ترک و به محل امن نامعلومی منتقل شده است.

گروه‌ها و شهروندان زیادی از شهرها و نقاط دیگر سریلانکا برای شرکت در تظاهرات روز شنبه وارد پایتخت شده بودند.

حضور پرشمار جمعیت ناراضی در کلمبو مقامات را مجبور به لغو تصمیم وضع مقررات منع رفت و آمد و تجمع را کرد و پلیس نیز برغم شلیک گاز اشک‌آور نتوانست مانع عبور و ورود آنان به اقامتگاه رئیس جمهوری شود.

سریلانکا از زمان استقلال خود در سال ۱۹۴۸ میلادی بدترین رکورد و بحران اقتصادی خود را از سر می‌گذراند و موج اعتراضاتی که این کشور را در بر گرفته در چند دهه اخیر بی‌سابقه‌ترین است. 

وزیر انرژی سریلانکا هشدار داده است ذخیره بنزین این کشور به زودی ته می‌کشد. برخی گزارش‌ها حاکی است که کلمبو دست به دامن روسیه شده و از هند و چین درخواست کمک کرده است.

دولت این کشور می‌گوید برای پشت سر گذاشتن بحرانی که گریبان این کشور را گرفته به پنج میلیارد دلار کمک مالی نیاز دارد.