صدور احکام دادگاه حملات تروریستی پاریس؛ آیا صلاح عبدالسلام از زندان آزاد خواهد شد؟

طرح گرافیکی از حضور صلاح عبدالسلام در دادگاه محاکمه عاملان حمله تروریستی پاریس
طرح گرافیکی از حضور صلاح عبدالسلام در دادگاه محاکمه عاملان حمله تروریستی پاریس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حکمی که علیه متهم اصلی و تنها بازمانده حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ پاریس صادر شده، سنگین‌ترین حکم در قوانین کیفری فرانسه است و کاملا با مجازات «حبس ابد بدون تخفیف» که پیشتر دادستانی کل فرانسه برای وی درخواست کرده بود، مطابقت دارد.

آگهی

صلاح عبدالسلام، تنها بازمانده گروهکی تروریستی که سال ۲۰۱۵ با تیراندازی به روی شهروندان بی‌گناه ۱۳۰ نفر را در پایتخت فرانسه به کشتن داد به دلیل نقش کلیدی در این حملات به حبس ابد کامل بدون امکان آزادی مشروط محکوم شد.

این حکم که به نوعی سنگین‌ترین مجازات در قوانین کیفری فرانسه محسوب می‌شود اما یک راه فرار هم دارد. فردی که چنین حکمی علیه او صادر شده پس از تحمل ۳۰ سال حبس این امکان را خواهد داشت تا از قاضی تقاضای تجدید نظر در حکم کند تا زمینه آزادی وی فراهم شود.

البته این تنها یک رویه قانونی است و هیچ تضمینی برای آنکه قاضی با درخواست کاهش مجازات موافقت کند، وجود ندارد.

شش متهم دیگر این پرونده که پنج نفر از آنها غیابی محاکمه و مرده تلقی شدند نیز بر اساس حکم دادگاه به حبس ابد محکوم شدند. به موجب احکام صادر شده همچنین برای سیزده نفر از ۲۰ متهم باقی مانده نیز مجازات حبس بین ۲ تا ۳۰ سال صادر شده است.

حکمی که علیه متهم اصلی و تنها بازمانده حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ پاریس صادر شده، سنگین‌ترین حکم در قوانین کیفری فرانسه است و کاملا با مجازات «حبس ابد بدون تخفیف» که پیشتر دادستانی کل فرانسه برای وی درخواست کرده بود، مطابقت دارد.

این در حالیست که چندین کاربر شبکه‌های اجتماعی در فرانسه ضمن ابراز انزجار از این حکم مدعی شدند که متهم اصلی پرونده می تواند پس از گذراندن سه دهه حبس پشت میله‌های زندان در نهایت آزاد شود.

یکی از کاربران توییتر این نکته را مطرح کرده که: «محکوم به حبس ابدی که تنها ۳۰ سال طول می کشد و سپس صلاح عبدالسلام به دلیل حسن رفتار آزاد خواهد شد.»

حبس ابد کامل و بدون امکان آزادی مشروط چگونه حکمی است؟

دادستانی ملی ضد تروریسم فرانسه پیش‌تر با این استدلال مجازات «حبس ابد بدون تخفیف» را مطرح کرده بود که عبدالسلام یک «بازیگر کلیدی» در حملات بوده، به ایدئولوژی خود وفادار مانده و هرگز «کوچکترین پشیمانی» نسبت به کرده خود ابراز نکرده است.

حبس ابد شدیدترین مجازات در قانون جزایی فرانسه است و چنین مجازاتی امکان کاهش زمان اجرای آن را بسیار کم می‌کند.

برخلاف سایر حبس‌های ابد در فرانسه که با گزینه‌ای برای آزادی مشروط پس از گذراندن ۱۸ تا ۲۲ سال حبس همراه است؛ برای برخی جرایم سنگین مانند تروریسم منجر به مرگ، این گزینه دست کم ۳۰ سال حبس بدون هرگونه تخفیف را در نظر گرفته است و لذا فرد محکوم پیش از آن به هیچ وجه نمی‌تواند از آزادی مشروط بهره‌مند شود.

محکومان اما پس از سپری شدن این مدت می توانند با استفاده از یک امکان قانونی از دادگاه بخواهند که در این تصمیم تجدید نظر کرده و مدت مجازات را اصلاح کند.

اما این بدان معنا نیست که محکوم به طور خودکار آزاد می شود. در برخی موارد، حبس ابد غیرقابل تراکم یا بدون تخفیف به این معنا است که به هیچ وجه امکان آزادی مشروط وجود ندارد.

چطور ممکن است یک زندانی بعد از ۳۰ سال آزاد شود؟

برای این که یک فرد محکوم به حبس ابد در فرانسه پس از سپری کردن ۳۰ سال مجازات زندان واجد شرایط آزادی شود باید سه معیار را رعایت کند.

اول آنکه فرد محکوم باید نشانه‌های جدی بازپروری و ادغام اجتماعی را از خود بروز دهد؛ دوم این که آزادی او نباید باعث برهم خوردن نظم و ایجاد آشفتگی در جامعه شود.

معیار سوم این است که دادگاه باید قبل از صدور حکم به آزادی فرد محکوم به حبس ابد و پس از دریافت نتیجه ارزیابی‌های روانپزشکی، نظر خانواده و نزدیکان قربانیان جرم صورت گرفته را نیز جویا شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

بدین ترتیب، با توجه به آنچه که مطرح شد و نیز با در نظر گرفتن ماهیت حملات تروریستی پاریس و دیدگاهی که خانواده‌های قربانیان نسبت به متهمان این پرونده دارد، بسیار بعید است که آزادی عبدالسلام پس از ۳۰ سال مورد تایید قرار گیرد.

صلاح عبدالسلام در جریان دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده ضمن اذعان به «اشتباهاتی که مرتکب شده» و عذرخواهی از خانواده قربانیان تاکید کرد که «من قاتل نیستم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالسلام: حمله ما به شما نه به دلیل خوردن خوک و شراب، بلکه برای دفاع از خودمان است

صلاح عبدالسلام به جرم تیراندازی در بروکسل به ۲۰ سال زندان محکوم شد

جزئیات حمله پاریس؛ تحقیقات آلمان و فرانسه در مورد چاقوکشی آرمان رجب‌پور و قصور روانپزشکی