عبدالسلام: حمله ما به شما نه به دلیل خوردن خوک و شراب، بلکه برای دفاع از خودمان است

صلاح عبدالسلام
صلاح عبدالسلام
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبدالسلام: «ما به دلیل این که شما خوک می‌خورید، شراب می‌نوشید یا موسیقی گوش می‌دهید به شما حمله نمی‌کنیم، بلکه مسلمانان در برابر کسانی که به آنها حمله‌ور می‌شوند، از خود دفاع می‌کنند.»

آگهی

صلاح عبدالسلام، تنها بازمانده گروه متهم به حمله مرگبار ۲۰۱۵ در پاریس، از حملات تروریستی در فرانسه دفاع و برای نخستین بار آن را توجیه کرد.

او که گفته بود می‌خواهد برای دومین بار سکوت خود را بشکند، روز پنج‌شنبه ۷ تیر اجازه یافت تا از سلول فوق امنیتی خود در زندان «فلوری مروژیس» خارج و برای دقایقی با قاضی ضد تروریسم در دادگاه پاریس روبرو شود.

عبدالسلام حملات تروریستی را «دفاع از خود» قلمداد کرد و به قاضی گفت: «ما به دلیل این که شما خوک می‌خورید، شراب می‌نوشید یا موسیقی گوش می‌دهید به شما حمله نمی‌کنیم، بلکه مسلمانان در برابر کسانی که به آنها حمله‌ور می‌شوند، از خود دفاع می‌کنند.»

صلاح عبدالسلام یکی از متهمان اصلی و تنها مظنون بازمانده حمله تروریستی در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ (۲۲ آبان ۱۳۹۴) است که در سالن باتاکلان پاریس، پایتخت فرانسه و سن دنی در شمال این شهر انجام شد. گروه اسلام‌گرای وابسته به داعش با حمله مسلحانه به این دو نقطه مردم عادی را به رگبار بسته و ۱۳۰ نفر را کشتند.

صلاح عبدالسلام یک هفته پیش برای عمل آپاندیس در بیمارستان بستری شده بود. رسانه‌های فرانسه نوشته‌اند که او ضمن انتقاد شدید از «مسئولان فرانسوی»، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه را فردی توصیف کرده که «عطش قدرت و شهرت او را به ریختن خون مسلمانان وا داشته است».

به گزارش رسانه‌های فرانسوی، متهم حمله «باتاکلان» همچنین بدون ابراز هر گونه پشیمانی یا تأسف خواستار آن شد که «حملات علیه مسلمانان و به ویژه گروه داعش متوقف شود». وی افزود: «خشم خود را کنار بگذارید. تا زمانی که این جنگ‌ها ادامه دارد، این کشور رنگ امنیت نخواهد دید.»

بیشتر بخوانید:

ماکرون به مراسم افطار امسال شورای مسلمانان فرانسه نرفت

بازداشت ده راستگرای افراطی به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به مسلمانان در فرانسه

این متهم از زمان بازداشت خود در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۱۶ (۲۸ اسفند ۱۳۹۴) در محله مالبک بروکسل تا کنون سکوت اختیار کرده و در طول دو سال گذشته، این تنها سومین بار است که لب به سخن می‌گشاید. او که متهم به «قتل» و «انجام حمله تروریستی» است، هرگز به پرسش‌های قضات پرونده پاسخ نداده است. عبدالسلام هر سه باری که درخواست کرده تا سخن بگوید، وکیلی نخواسته و گفته است که وکیل او «الله» است.

نخستین باری که عبدالسلام سخن گفت در ابتدای بازداشتش در بروکسل بود. او به بازجو گفته بود که از منفجر کردن جلیقه خود در زمان حمله صرف نظر کرده و تلاش کرده بود تا اتهام خود را سبک کند. در نخستین جلسه دادگاه نیز تنها به گفتن این که دادگاه مشروعیت ندارد و او تنها به «الله» اعتماد دارد، در واکنش به موارد اتهامی سکوت اختیار کرد.

وی یک بار دیگر نیز در رویارویی با یک متهم دیگر به نام علی ولکادی سکوت را شکسته و به قاضی گفته بود که این فرد بی‌گناه است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور احکام دادگاه حملات تروریستی پاریس؛ آیا صلاح عبدالسلام از زندان آزاد خواهد شد؟

دادستانی فرانسه سنگین‌ترین حکم در قانون را برای صلاح عبدالسلام درخواست کرد

حمله به می‌ فروشی‌های بغداد؛ «فقط فروشگاه‌های مسیحیان را منفجر می‌کنند نه فروشگاه مسلمانان را»