ریاست جمهوری فرانسه خواستار بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار جهانی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
خوشحالی کارکنان شرکت ملی نفت ونزوئلا پس از پهلوگرفتن نفت‌کش ایرانی
خوشحالی کارکنان شرکت ملی نفت ونزوئلا پس از پهلوگرفتن نفت‌کش ایرانی   -  Copyright  AP Photo

فرانسه روز دوشنبه از کشورهای تولیدکننده نفت خواست تا به منظور جلوگیری از ادامه روند صعودی قیمت نفت در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین تولید خود را «به میزان قابل‌توجهی» افزایش دهند.

ریاست جمهوری فرانسه در حاشیه نشست سران هفت کشور صنعتی موسوم به جی۷ (G7) که در آلمان در حال برگزاری است، با وجود ابراز این خواسته گفت که این به معنای عدم پایبندی به تحقق هدف تصریح شده کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی نیست بلکه رویکردی برای غلبه بر بحران فعلی است. 

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و همتای فرانسوی او، امانوئل ماکرون در تلاشند تا تولیدکنندگان عمده نفت در منطقه خاورمیانه برای افزایش سطح تولید نفت ترغیب کنند. به همین منظور، آقای بایدن ماه آینده راهی عربستان سعودی می‌شود. کاخ الیزه نیز از برگزاری مذاکرات آقای ماکرون با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و همچنین محمد بن زاید، رئیس جدید حکومت امارات عربی متحده خبر داده است. 

ریاست جمهوری فرانسه روز دوشنبه همچنین خواستار بررسی منابع انرژی موجود در سایر نقاط جهان شد و ادامه داد: «مذاکرات درباره پرونده هسته‌ای ایران اکنون به دلیل وجود دغدغه‌‌های هسته‌ای متوقف شده و نه به دلیل وجود موضوع خاصی در روابط دو کشور مثل تحریم‌های آمریکا در رابطه با ترورسیم.»

ریاست جمهوری فرانسه سپس تاکید کرد که گره‌ موجود[در مذاکرات هسته‌ای ایران] باید باز شود تا نفت ایران دوباره به بازارهای جهانی بازگردد. ریاست جمهوری فرانسه در ادامه خواستار بازگشت نفت ونزوئلا به بازار جهانی نیز شد. این در حالی است که نفت ایران و ونزوئلا به دلیل وضع تحریم‌های ایالات متحده قادر به عرضه رسمی در بازار جهانی نیست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

ریاست جمهوری فرانسه همچنین  خواستار «مذاکرات جدی» در خصوص پیشنهاد آمریکا برای تعیین سقف قیمت نفت شد و خاطر نشان کرد که فرانسه موافق اصل تعیین سقف قیمت است ولی روش اعمال و فراگیری آن همچنان برای این کشور مبهم باقی ‌مانده است. 

فرانسه خواستار تسری پیشنهاد آمریکا مبنی بر تعیین سقف قیمت نفت به سایر منابع انرژی به ویژه گاز است و موفقیت اجرای این ایده را نیز مستلزم همراهی و مشارکت تمامی بازیگران بازار جهانی انرژی می‌داند.