Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بلومبرگ: ایران در رقابت با روسیه تخفیف قیمتی نفت خود را به چین ۲ برابر کرد

یک نفت‌کش تحت پرچم ایران (راست) در آبهای اندونزی
یک نفت‌کش تحت پرچم ایران (راست) در آبهای اندونزی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی via بلومبرگ
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه از ماه مه گذشته به بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین بدل شده است؛ فتح بازاری که به مدد تخفیف‌های قیمتی و با هدف جبران تبعات تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا محقق شده؛ ولی گویا ایران را نیز وارد رقابتی ناگزیر در ارائه تخفیف‌های قیمتی بیشتر کرده است.

آگهی

روسیه از ماه مه گذشته به بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین بدل شده است؛ فتح بازاری که به مدد تخفیف‌های قیمتی و با هدف جبران تبعات تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه بخش انرژی این کشور محقق شده ولی گویا ایران را نیز وارد رقابتی ناگزیر در ارائه تخفیف‌های قیمتی بیشتر کرده است.

همزمان با ارائه تخفیف‌های قیمتی روسیه در بازار نفت با هدف غلبه بر تحریم‌های وضع شده از سوی اروپا و آمریکا پس از تهاجم نظامی این کشور به اوکراین، واردات نفت خام چین از روسیه با ثبت رکوردی بی‌سابقه در ماه مه گذشته از عربستان سعودی که مدت‌ها بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین بود، فراتر رفت. 

واندانا هاری، بنیانگذار شرکت سنگاپوری واندا این‌سایت (Vanda Insights) که در زمینه تحلیل بازار جهانی انرژی فعال است، به بلومبرگ گفت: «این اتفاق احتمالا کشورهای حاشیه خلیج فارس را بهم می‌ریزد، زیرا بازار مهم و ارزشمند آنها با نفت خام دارای تخفیف‌های قیمتی بالا تسخیر شده است. تخفیف‌هایی که در رقابت بین روسیه و ایران شکل گرفته و کاملا به نفع پکن است.» 

شرکت کپلر (Kpler) که خدمات ردیابی نفتکش‌ها را نیز ارائه می‌دهدنیز اعلام کرد که واردات چین از ایران پس از کاهش جزئی در آوریل، در ماه‌های مه و ژوئن به بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

بلومبرگ به نقل از معامله‌گران بازار جهانی نفت نوشته است که هر بشکه نفت ایران در حال حاضر، نزدیک به ۱۰ دلار پایین‌تر از بهای نفت تحویلی برنت در ماه اوت آینده قیمت‌گذاری شده است؛ در حالی که این کشور پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نفت خود را با تخفیف ۴ تا ۵ دلاری عرضه می‌کرد.  

البته جین شی، تحلیلگر ارشد نفت در شرکت کپلر، با استناد به آمار ردگیری نفت‌کش‌ها در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ به بلومبرگ گفت که کشورهای آفریقایی صادرکننده نفت به چین به ویژه کنگو، آنگولا و گابن نیز از رقابت روسیه و ایران آسیب دیده‌اند. به طوری که متوسط صدور روزانه نفت ازغرب آفریقا به چین در ماه گذشته به ۶۴۲ هزار بشکه در روز رسیده که پایین‌ترین حد از نوامبر ۲۰۱۳ به شمار می‌رود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

همچنین، صادرات روزانه آنگولا از ۸۶۰.۹ هزار بشکه در ژانویه به ۴۵۸ هزار بشکه در ژوئن گذشته کاهش یافته و در همین مدت، صادرات نفت کنگو به چین هم از ۲۳۶.۵ هزار بشکه به ۹۳.۴ هزار بشکه سقوط کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیام نفتی ایران به اروپا با آمادگی سریع بازگشت به بازار: به فکر زمستان باشید

ریاست جمهوری فرانسه خواستار بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار جهانی شد

امتیازگیری مادورو از بایدن زیر سایه تهاجم نظامی پوتین؛ رویترز از صدور نفت ونزوئلا به اروپا خبر داد