موشک‌باران کی‌یف همزمان با آغاز نشست سران گروه۷؛ احتمال دیدار وزیر دفاع روسیه با سربازان در جبهه

حمله موشکی به کی‌یف
حمله موشکی به کی‌یف Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حملات دوباره روسیه به کی‌یف در حالی آغاز شده که روز شنبه سورودونتسک، شهر مهم شرقی، پس از عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی به اشغال کامل نیروهای تحت حمایت روسیه افتاد.

آگهی

ارتش روسیه روز یکشنبه و یک روز پس از اشغال یک شهر مهم در شرق اوکراین، کی‌یف، پایتخت این کشور را همزمان با آغاز نشست سران کشورهای عضو گروه ۷ (جی۷) در آلمان، موشک‌باران کرد.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، روز یکشنبه با انتشار پیامی تلگرامی اعلام کرد که واحدهای توپخانه روسیه منطقه مرکزی پایتخت اوکراین را هدف قرار داده‌اند که در نتیجه آن بخش‌هایی از یک واحد آپارتمانی ۹ طبقه تخریب و دچار آتش‌سوزی شده است. آقای کلیچکو همچنین از آغاز عملیات نجات غیرنظامیان زیر آوار مانده خبر داد. 

اولکسی گونچارنکو، یکی از اعضای پارلمان اوکراین هم با انتشار پیامی در حساب تلگرام خود نوشته طبق برآوردهای اولیه دستکم ۱۴ فروند موشک به سمت منطقه کی‌یف و خود پایتخت شلیک شده است.

حملات دوباره روسیه به کی‌یف در حالی آغاز شده که روز شنبه سورودونتسک، شهر مهم شرقی، پس از عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی به اشغال کامل نیروهای تحت حمایت روسیه افتاد. سقوط سورودونتسک یک شکست بزرگ برای کی‌یف محسوب می‌شود چرا که حفظ کنترل منطقه شرقی و جدایی‌طلب دونباس، که تصرف کامل آن یکی از اهداف نظامی مهم برای کرملین است، بسیار حائز اهمیت بود. 

همزمان با موشک‌باران کی‌یف، سران هفت کشور صنعتی موسوم به گروه۷ (جی۷) نشست سه روزه خود را در آلمان زیر سایه جنگ اوکراین آغاز می‌کنند. نشستی با حضور سران آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ژاپن، کانادا، ایتالیا که یکی از محورهای آن حصول توافق برای اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتر علیه مسکو و حمایت مالی بیشتر از اوکراین جنگ‌زده است. تحریم واردات طلا از مبدا روسیه از موارد مهمی است که سران این هفت کشور بر روی آن توافق کرده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در آستانه برگزاری این نشست از آمادگی کشورش برای تضمین وام ۵۲۵ میلیون دلاری بانک جهانی به اوکراین خبر داد که در صورت تحقق مجموع حمایت مالی لندن از کی‌یف را در سال ۲۰۲۲ به ۱.۵ میلیارد دلار می‌رساند.

آقای جانسون همچنین بر لزوم ادامه حمایت غرب از اوکراین تاکید کرد و وعده داد که کی‌یف حتما در نبرد با روسیه پیروز خواهد شد.  

با این حال، روسیه در آغاز پنجمین ماه از تهاجم نظامی خود به اوکراین همچنان سعی دارد که خود را مصمم به ادامه جنگ نشان دهند. بر همین اساس، وزارت دفاع این کشور روز یکشنبه از بازدید سرگئی شویگو، وزیر دفاع، از واحدهای نظامی درگیر جنگ خبر داد و هدف از این بازدید را بررسی آخرین وضعیت عملیات نیروهای مسلح روسیه در جبهه‌های مختلف با حضور فرماندهان ارتش عنوان کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نبردهای شرق اوکراین؛ سورودونتسک به طور کامل به اشغال ارتش روسیه درآمد

روسیه در واکنش به نامزدی اوکراین برای اتحادیه اروپا: «هیچ خطری ندارد»

اوکراین برای نخستین بار از موشک‌های دوربرد آمریکایی «ا‌تکمز» علیه روسیه استفاده کرد