Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

کنگره آمریکا مهم‌ترین لایحۀ اصلاح قوانین حمل اسلحه در دهه‌های اخیر را تصویب کرد

Gun Control Rally
Gun Control Rally Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن در پیامی اعلام کرد: «پس از ۲۸ سال انفعال، اعضای دو حزب کنگره گرد هم آمدند تا به درخواست خانواده‌ها در سراسر کشور پاسخ دهند و قانونی را برای رسیدگی به آفت خشونت با سلاح تصویب کنند.»

آگهی

قانونگذاران ایالات متحده در تلاش برای پاسخگویی به موج اخیر قتل‌عام‌های خونین با اسلحه، روز جمعه مهم‌ترین لایحه اصلاح قوانین حمل سلاح در دهه‌های اخیر را که محدودیت‌هایی را در این باره در سطح فدرال در نظر گرفته، تصویب کردند.

این لایحه که از حمایت قانونگذارانی از دو حزب اصلی آمریکا برخوردار است، درنهایت با ۲۳۴ رای موافق در مقابل ۱۹۳ رای مخالف تصویب شد تا محدودیت‌هایی در دسترسی به اسلحه برای جوانان، مجرمان خشونت‌های خانگی و دیگرانی که ممکن است به طریقی برای جامعه خطرناک باشند، وضع شود و به پشتوانۀ قانون، برای تامین امنیت مدارس و ارتقای سطح سلامت روان جامعه نیز تدابیری اتخاذ شود .

این مصوبه که درنهایت با حمایت ۱۵ جمهوریخواه در کنار دموکرات‌های کنگره تصویب شد، اکنون برای جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده فرستاده شده تا با امضای او، اجرایی شود.

جو بایدن شب گذشته، پس از آنکه لایحه به تصویب سنا رسید، در پیامی اعلام کرد: «امشب، پس از ۲۸ سال انفعال، اعضای دو حزب کنگره گرد هم آمدند تا به درخواست خانواده‌ها در سراسر کشور پاسخ دهند و قانونی را برای رسیدگی به آفت خشونت با سلاح تصویب کنند. تصویب این قانون، خواستۀ خانواده‌های قربانیان یوالده و بوفالو و سایر تیراندازی‌های غم‌انگیزی است که در سراسر کشور روی داده است.»

لایحه‌ای که روز جمعه تصویب شد، بررسی سوابق خریداران ۱۸ تا ۲۱ سالۀ اسلحه را اجباری و تدابیر کنترلی در این باره را افزایش می‌دهد و امکان مالکیت اسلحه برای مجرمان خشونت خانگی که با شریک زندگی‌شان ازدواج نکرده‌اند را نیز بسیار محدود می‌کند.

مصوبه همچنین این قدرت را در ایالت‌ها به نیروهای پلیس، بستگان یا آشناسان دارندگان سلاح می‌دهد که چنانچه صاحب اسلحه فرد خطرناکی باشد، از دادگاه بخواهند که اسلحه او را ضبط کند.

این پیروزی برای طرفداران کنترل اسلحه در حالی رقم می‌خورد که دیوان عالی آمریکا روز گذشته با تایید حق «حمل پنهانی» اسلحه در خارج از خانه، یکی از قوانین کنترل اسلحه در ایالت نیویورک که برای مدتی بیش از یک قرن اجرا می‌شد را لغو کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به تبعات ویرانگر «فرهنگ اسلحه» در ایالات متحده آمریکا

درخواست بایدن از کنگره برای تغییر قوانین حمل اسلحه: «چند قتل عام دیگر لازم است؟»

دولت بایدن به رغم تعلیق ارسال بمب، یک میلیارد دلار سلاح و مهمات به اسرائیل می‌فرستد