کارکنان یکی از فروشگاه‌های «اپل» به تشکیل اولین اتحادیه کارگری خود در ایالات متحده رای مثبت دادند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Apple Maryland Union Vote
Apple Maryland Union Vote   -  Copyright  AP Photo

پس از اقدامی مشابه از سوی کارکنان شرکت‌های استارباکس و آمازون، اکثریت کارکنان یکی از فروشگاه‌های «اپل» در ایالات متحده نیز به تشکیل اولین اتحادیه کارگری این غول فناوری رای مثبت دادند.

در پی رای‌گیری که روز شنبه با نظارت نمایندگان انجمن بین‌المللی ماشین‌سازی و کارگران هوافضا (IAM) انجام شد، ۶۵ نفر از مجموع ۱۱۰ کارمند فروشگاه «اپل» شهر تاوسون در ایالت مریلند آمریکا، با تشکیل چنین اتحادیه‌ای موافقت و ۳۳ نفر نیز مخالفت کردند.

رای‌گیری پس از آن انجام شد که گروهی از کارکنان AppleCORE برای تشکیل چنین اتحادیه‌ای، کمپینی برگزار کردند و خواستار داشتن حق تصمیم‌گیری در موضوعاتی همچون میزان دستمزد، ساعات کار و تدابیر ایمنی شدند.

گام بعدی پس از انجام این رای گیری، تایید نتایج از سوی انجمن بین‌المللی ماشین‌سازی و کارگران هوافضا است؛ سپس کارکنان این فروشگاه باید شعبه خود از این انجمن را تشکیل دهند.

پیش از این نیز کارمندان فروشگاه‌های «اپل» برای تشکیل اتحادیه تلاش کرده بودند، اما این برای اولین بار است که این تلاش‌ها نتیجه می‌دهد و به رای‌گیری ختم می‌شود.

مقام‌های «اپل» اگرچه کارکنان را از شرکت در چنین رای گیری منع نکرده بودند اما تاکید داشتند که حضور یک واسطه میان «اپل» و کارکنانش (آنهم سازمانی که به ادعای آنها درک عمیقی از اپل و فعالیت‌های تجاری آن ندارد) روابط کارکنان و کارفرمایان را پیچیده خواهد کرد.

تشکیل اتحادیه‌های کارگری در آمازون و استارباکس و «اپل» پس از سال‌ها کشمکش عملی می‌شود و جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا میز از حامیان تشکیل آن است.

پس از آنکه در ماه دسامبر در دو شعبۀ استارباکس در شهر بوفالو اتحادیه‌های کارگری تشکیل شد، کارکنان بیش از ۱۶۰ شعبۀ دیگر این کافی‌شاپ زنجیره‌ای نیز برای انجام رای گیری مشابه ثبت نام کردند.

در شرکت آمازون نیز همۀ کارکنان یکی از انبارهای این شرکت در نیویورک، در اوایل آوریل با رای قاطع خواستار تشکیل اتحادیه کارگری خود شدند.