Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هلند یک «جاسوس نفوذی روسیه» به دیوان کیفری بین المللی را دستگیر کرد

نمای بیرونی دیوان بین المللی کیفری در لاهه هلند
نمای بیرونی دیوان بین المللی کیفری در لاهه هلند Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش سازمان امنیت هلند به داستان ساختگی چرکاسوف اشاره دارد که از مشکلات خانوادگی خود گفته و دوست داشته به موسیقی ترنس الکترونیک گوش دهد و یا اینکه گفته بوده در یک غذاخوری در برازیلیا خورشت لوبیای ارزان می‌خورده است.

آگهی

مقامات هلندی یک جاسوس ارتش روسیه را که برای نفوذ به دیوان کیفری بین المللی خود را به‌عنوان یک کارآموز برزیلی جا زده بود شناسایی و دستگیر کردند.

اریک آکربوم، رئیس سازمان اطلاعات هلند در این خصوص گفت: «مشخص است که روس‌ها دست به چه کارهایی می‌زنند، تلاش برای دسترسی غیرقانونی به اطلاعات دیوان کیفری بین المللی را به‌عنوان یک تهدید سطح بالا قلمداد می‌کنیم.»

هنوز هیچ اظهارنظری در مورد این رویداد از سوی مقامات برزیل، دولت روسیه یا دیوان کیفری بین المللی ارائه نشده است.

داستان خوش‌ساخت

سازمان اطلاعات هلند در یک اقدام غیرمعمول، اطلاعات دقیق اظهارات این فرد را در قالب یک سند چهارصفحه‌ای در اختیار همگان گذاشت. این گزارش به داستان ساختگی چرکاسوف اشاره دارد که از مشکلات خانوادگی خود گفته و دوست داشته به موسیقی ترنس الکترونیک گوش دهد و یا اینکه گفته بوده در یک غذاخوری در برازیلیا خورشت لوبیای ارزان می‌خورده است.

وی توانسته بود با داستان‌های ساختگی به طرز ماهرانه‌ای ارتباط خود با نهادهای اطلاعاتی روسیه را پنهان کند.

چرا نفوذ به دیوان کیفری بین المللی برای روسیه مهم است؟

هنوز زمان زیادی از آغاز حمله روسیه به اوکراین نگذشته بود که دیوان کیفری بین المللی در لاهه هلند ارتکاب جنایات جنگی احتمالی از سوی نیروهای نظامی روسی در جنگ اوکراین را بررسی کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هلند تا کنون ۲۰ فرد روسی را به اتهام جاسوسی اخراج کرده است. از این بیست نفر، چهار نفر در سال ۲۰۱۸ به اتهام نفوذ به سازمان منع تسلیحات شیمیایی و دو متهم به جاسوسی در بخش شرکتی و فناوری پیشرفته در سال ۲۰۲۰ بوده اند. هفده نفر دیگر دیپلمات بودند که به جرم جاسوسی اخراج شدند.

روسیه ضمن رد تمامی این اتهامات و در پاسخ به اخراج کارکنان خود، تاکنون پانزده دیپلمات هلندی را از سفارت و کنسولگری هلند در مسکو و سن‌پترزبورگ اخراج کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمند روس ۲ روز پس از بازداشت به اتهام خیانت ملی جان‌باخت

ژاپن برای مقابله با «جاسوسی فناوری» دانشجویان چینی را تحت نظر می‌گیرد

هلند به ۳۰۰ تفنگدار زبده نیروی دریایی اوکراین مخفیانه آموزش داد