هلند یک «جاسوس نفوذی روسیه» به دیوان کیفری بین المللی را دستگیر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نمای بیرونی دیوان بین المللی کیفری در لاهه هلند
نمای بیرونی دیوان بین المللی کیفری در لاهه هلند   -  کپی رایت  آسوشیتدپرس

مقامات هلندی یک جاسوس ارتش روسیه را که برای نفوذ به دیوان کیفری بین المللی خود را به‌عنوان یک کارآموز برزیلی جا زده بود شناسایی و دستگیر کردند.

اریک آکربوم، رئیس سازمان اطلاعات هلند در این خصوص گفت: «مشخص است که روس‌ها دست به چه کارهایی می‌زنند، تلاش برای دسترسی غیرقانونی به اطلاعات دیوان کیفری بین المللی را به‌عنوان یک تهدید سطح بالا قلمداد می‌کنیم.»

هنوز هیچ اظهارنظری در مورد این رویداد از سوی مقامات برزیل، دولت روسیه یا دیوان کیفری بین المللی ارائه نشده است.

داستان خوش‌ساخت

سازمان اطلاعات هلند در یک اقدام غیرمعمول، اطلاعات دقیق اظهارات این فرد را در قالب یک سند چهارصفحه‌ای در اختیار همگان گذاشت. این گزارش به داستان ساختگی چرکاسوف اشاره دارد که از مشکلات خانوادگی خود گفته و دوست داشته به موسیقی ترنس الکترونیک گوش دهد و یا اینکه گفته بوده در یک غذاخوری در برازیلیا خورشت لوبیای ارزان می‌خورده است.

وی توانسته بود با داستان‌های ساختگی به طرز ماهرانه‌ای ارتباط خود با نهادهای اطلاعاتی روسیه را پنهان کند.

چرا نفوذ به دیوان کیفری بین المللی برای روسیه مهم است؟

هنوز زمان زیادی از آغاز حمله روسیه به اوکراین نگذشته بود که دیوان کیفری بین المللی در لاهه هلند ارتکاب جنایات جنگی احتمالی از سوی نیروهای نظامی روسی در جنگ اوکراین را بررسی کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هلند تا کنون ۲۰ فرد روسی را به اتهام جاسوسی اخراج کرده است. از این بیست نفر، چهار نفر در سال ۲۰۱۸ به اتهام نفوذ به سازمان منع تسلیحات شیمیایی و دو متهم به جاسوسی در بخش شرکتی و فناوری پیشرفته در سال ۲۰۲۰ بوده اند. هفده نفر دیگر دیپلمات بودند که به جرم جاسوسی اخراج شدند.

روسیه ضمن رد تمامی این اتهامات و در پاسخ به اخراج کارکنان خود، تاکنون پانزده دیپلمات هلندی را از سفارت و کنسولگری هلند در مسکو و سن‌پترزبورگ اخراج کرده است.