اعتراض‌های اقتصادی در ایران؛ اعتصاب برخی از کسبه تهران برای دومین روز ادامه یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعتصاب کسبه سه راه امین حضور در تهران
اعتصاب کسبه سه راه امین حضور در تهران   -  Copyright  تصویری از ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی

تصاویری که روز دوشنبه از برخی خیابان‌های تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده از تعطیلی برخی کسبه و مغازه‌ها در اعتراض به وضعیت ناپایدار اقتصادی حکایت دارد. 

شماری از کسبه سه راه امین حضور روز یکشنبه با تعطیلی مغازه‌های خود در خیابان تظاهرات کرده بودند. برخی گزارش‌ها حاکی است که ماموران امنیتی روز دوشنبه با حضور در سه راه امین حضور کسبه را وادار به بازگشایی مغازه‌ها و فروشگاه‌ها کرده‌اند. 

سه راه امین حضور از مراکز اصلی فروش لوازم خانگی در تهران است. تصاویری نیز از اعتصاب صاحبان کسب و کار در خیابان لاله‌زار منتشر شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر بنا به گزارش‌های دریافتی از کازرون در استان فارس صاحبان مغازه‌های بازار این شهر روز دوشنبه با تعطیلی محل کسب خود دست به اعتصاب زدند. 

از نرخ بالای تورم، افزایش بی‌سابقه قیمت دلار آمریکا و عدم وجود چشم‌اندازی روشن برای خروج از بحران اقتصادی و سیاسی به عنوان دلایل اصلی اعتراض صاحبان کسب و کار در ایران یاد می‌شود. این در حالی است که برخی رسانه‌های حکومتی در ایران در گزارش خود از این اعتراض‌ها، دلیل آن را طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای وضع مالیات بر تراکنش‌های بانکی عنوان کرده‌اند. 

در روزهای اخیر افزایش قیمت ارز در ایران به دنبال تصویب قطعنامه‌ای در شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی علیه این کشور و نگرانی از تشدید فشارها بر تهران روی داد. 

موج جدید اعتراض‌ها در ایران در حالی به وقوع می‌پیوندد که آبادان و شماری دیگر از شهرهای کشور چند هفته پیش به دنبال ریزش ساختمان متروپل و همچنین گرانی‌ها به صحنه اعتراضات خیابانی تبدیل شده بودند.