مسکو: مرکز نگهداری تسلیحات غربی در خاک اوکراین را هدف قرار دادیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
a long-range Kalibr cruise missile
a long-range Kalibr cruise missile   -  Copyright  AP Photo

ارتش روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که به مرکزی در نزدیکی شهر چورتکیف در غرب اوکراین حمله کرده که در واقع سایت نگهداری تسلیحات فرستاده شده از سوی کشورهای غربی‌ برای کی‌یف بوده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «موشک‌های کروز کالیبر پرتاب شده از سمت دریا، یک انبار بزرگ از سامانه‌ موشک‌های ضد تانک، سامانه‌های دفاع هوایی و گلوله‌های فرستاده شده توسط ایالات متحده و کشورهای اروپایی برای رژیم کی‌یف را در نزدیکی چورتکیف منهدم کردند.»

ارتش روسیه زمان وقوع این حمله را اعلام نکرد اما مقامات اوکراین می‌گویند که در جریان حملۀ شامگاه شنبه نیروهای روسیه به شهر کوچک چورتکیف در غرب این کشور، یک سایت نظامی تخزیب و دست‌کم ۲۲ نفر زخمی شدند که شماری از مجروحان غیرنظامی بودند.

ولودیمیر تروش، فرماندار منطقه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «روز گذشته در ساعت ۲۱:۴۶ به وقت محلی (۱۸:۴۶ به وقت گرینویچ) چهار موشک به چورتکیف اصابت کرده که همگی از دریای سیاه شلیک شده بودند. ۲۲ مجروح این حادثه همگی در بیمارستان بستری شدند و در میان زخمی‌ها ۷ زن و یک کودک ۱۲ ساله نیز دیده می‌شوند.»

او افزود: «یک تاسیسات نظامی تا حدی تخریب شد و منازل مسکونی نیز آسیب دیدند.»

شهر چورتکیف که قبل از حمله روسیه حدود ۳۰ هزار سکنه داشت، در ۱۴۰ کیلومتری مرز رومانی و ۲۰۰ کیلومتری شهر لویو در غرب اوکراین قرار دارد.

از زمان آغاز حملات روسیه به اوکراین یعنی از ۲۴ فوریه سال جاری، بر خلاف مناطق شرقی و جنوبی این کشور که به شدت درگیر نبرد با نیروهای روسیه است، مناطق غربی به صورت پراکنده هدف حملات بودند و در این حملات نیز عمدتا تأسیسات نظامی که محل نگهداری یا انتقال تجهیزات جنگی غربی بوده بمباران می‌شدند.