برگزاری مراسم دوچرخه‌سواری لخت در شهرهای مختلف دنیا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مراسم دوچرخه سواری برهنه در مکزیک
مراسم دوچرخه سواری برهنه در مکزیک   -  کپی رایت  AP Photo

روز جهانی دوچرخه‌سواری برهنه با حضور هزاران علاقه‌مند به این رشته ورزشی در شهرهایی از سراسر دنیا برگزار شد. 

در این مراسم که شرکت‌کنندگان در اعتراض به وابستگی به نفت و همچنین شکنندگی آنها در خیابان‌ها در کنار ماشین‌ها و اتوبوس‌ها بدون لباس به دوچرخه سواری پرداختند. 

این مراسم که نخستین بار در سال ۲۰۰۴ در لندن برگزار شده بود، امسال و پس از دو سال تعطیلی به علت همه‌گیری ویروس کرونا در شهرهای مکزیکو سیتی، ملبورن، لس‌آنجلس . کیپ تاون برگزار شد. 

AP Photo
مراسم روز دوچرخه‌سواری برهنه در آمریکاAP Photo

در مکزیک زنان و مردانی که لخت دوچرخه سواری می‌کردند مسافتی حدود ۱۷ کیلومتری را رکاب زدند و با گذر از خیابان‌های تاریخی و قدیمی این شهر و همچنین خیابان لا رفورما در کنار بنیاد یادبود انقلاب جمع شدند. 

فابیو کونیخو عضو «مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت» یا همان World Naked Bike Ride در این خصوص به خبرگزاری آسوشتیدپرس می‌گوید: «برهنگی افراد در این مراسم تمثیلی از شکنندگی آنها در خیابان‌ها است. آنها در کنار ماشین‌ها، کامیون‌ها و اتوبوس‌ها حضور دارند و خطرات بسیاری سلامت دوچرخه‌سواران را تهدید می‌کنند.» 

او در ادامه با اشاره به اینکه دوچرخه‌سواران حتی تجهیزات ایمنی هم به همراه دارند می‌گوید: «حتی با وجود تمام این تجهیزات دوچرخه‌سواران امنیت چندانی ندارند و در کنار خودروها و وسایل نقلیه‌ای که با سوخت کار می‌کنند، ممکن است در یک تصادف جان خود را از دست بدهند.» 

در این مراسم گروهی از مردان و زنان تنها با لباس زیر رکاب می‌زدند و گروهی دیگر به صورت کاملا برهنه و تنها با پوشیدن کفش دوچرخه سواری کردند. 

AP Photo
مراسم دوچرخه سواری برهنه در آمریکاAP Photo

سازمان‌دهندگان این اعتراض می‌گویند اگرچه دولت مکزیک چندین سال است که استفاده از دوچرخه را تشویق می‌کنند اما هنوز یک کمپین آگاه‌سازی قوی در مورد ایمنی عابران پیاده و دوچرخه‌سواران وجود ندارد.