Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چرا کار مقامات اوکراین با رافائل گروسی به جدال لفظی کشید؟

بازدید رافائل گروسی از نیروگاه چرنوبیل در اوکراین (عکس از آرشیو)
بازدید رافائل گروسی از نیروگاه چرنوبیل در اوکراین (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت ملی تولید انرژی هسته‌ای اوکراین می‌گوید رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره دعوت از وی برای سفر به این کشور «دروغ» می‌گوید. در مقابل او این اتهام را «مضحک» خوانده است.

آگهی

شرکت ملی تولید انرژی هسته‌ای اوکراین رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به «دروغ‌گویی» درباره سفرش به این کشور متهم کرد.

رافائل گروسی روز دوشنبه گفته بود که اوکراین از او برای بازدید از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا دعوت کرده است. شرکت ملی تولید انرژی هسته‌ای اوکراین در واکنش به این سخنان اعلام کرد که دعوتی از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت نگرفته است. این کمپانی همچنین تاکید کرد که بازدید رافائل گروسی از این نیروگاه به اشغال آن از سوی روسیه «مشروعیت» خواهد داد. 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتهام «دروغ‌گویی» در این‌باره را «مضحک» خواند. وی اظهار داشت: «این یک جنگ است، احساسات وجود دارد و افراد مواضع سرسختانه‌ای دارند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رافائل گروسی با این حال تاکید کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موظف به بازرسی از نیروگاه‌های هسته‌ای و اطمینان یافتن از ایمنی آنها است. وی گفت که دعوت از او برای سفر به اوکراین «تعارف نیست که حالا بتوان یا نتوان مطرحش کرد».

میرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفته بود که در تلاش است تا یک هیات کارشناسی را برای بازدید از نیروگاه زاپوریژیا به اوکراین بفرستد. 

رسانه‌های وابسته به دولت روسیه پیش از این گزارش داده بودند که آژانس با مقامات این کشور برای بازدید احتمالی از نیروگاه زاپوریژیا در تماس است. روسیه از اوایل ماه مارس کنترل این نیروگاه هسته‌ای را که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا محسوب می‌شود در اختیار دارد. 

فعالیت این نیروگاه هسته‌ای با حضور کارکنان اوکراینی اما تحت نظر نیروهای روسیه ادامه دارد. رافائل گروسی طی چند ماه گذشته بارها از ایمنی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا ابراز نگرانی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشگران بدون مرز برای پیگیری قتل عکاس-خبرنگار اوکراینی به دیوان بین‌المللی کیفری متوسل می‌شود

جنگ اوکراین؛ روسیه: خطر جنگ هسته‌ای باید به صفر برسد

تهدید هسته‌ای روسیه تا چه اندازه جدی است؟