حداقل سن ورزشکاران برای شرکت در رقابت‌های اسکی روی یخ بزرگسالان به ۱۷ سال افزایش یافت

Kamila Valieva
Kamila Valieva Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تصمیم واکنشی بود به جنجال‌های روی داده در این رشته ورزشی در جریان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی پکن و رسوایی دوپینگ برخی ورزشکاران از جمله کامیلا والیوا، ورزشکار ۱۵ سالۀ اهل روسیه.

آگهی

اتحادیه بین‌المللی اسکیت (ISU) روز سه‌شنبه اعلام کرد که حداقل سن ورزشکاران برای شرکت در مسابقات بزرگسالان اسکی روی یخ از ۱۵ سال به دست‌کم ۱۷ سال افزایش خواهد یافت.

این تصمیم جدید که در جریان نشست کنگرۀ این اتحادیه در جزیره پوکت تایلند و از مسیر رای گیری اتخاذ شد، واکنشی بود به جنجال‌های روی داده در این رشته ورزشی در جریان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی پکن و رسوایی دوپینگ برخی ورزشکاران از جمله کامیلا والیوا، ورزشکار ۱۵ سالۀ اهل روسیه.

در جریان این رای گیری که یان دایکما، رئیس هلندی اتحادیه آن را «تاریخی» خواند، نمایندگان ۱۰۰ کشور از این تصمیم حمایت و ۱۶ کشور با آن مخالفت کردند.

اگرچه تست دوپینگ کامیلا والیوا پیش از آغاز بازی‌های المپیک پکن مثبت اعلام شده بود، اما به دلیل «خردسال بودن» اجازۀ شرکت در مسابقه را پیدا کرد؛ چراکه خردسالان در چهارچوب قوانین ضددوپینگ از حمایت‌های بیشتری برخوردارند. با این وجود او بعدها در جریان اجرا بارها به زمین افتاد؛ آن‌هم در حالی که توجه‌ها در سراسر جهان جلب اجرای او شده بود.

در جریان این بازی‌ها، فشار بر او برای کسب مدال و تنش‌هایی که میان او و مربی‌اش وجود داشت نیز انتقادات بسیاری را برانگیخت.

به گفتۀ رئیس اتحادیه بین‌المللی اسکیت، موضوع افزایش حداقل سن برای شرکت در این مسابقات، پیش از پروندۀ کامیلا والیوا نیز در دستور کار بود و افزود تاکید کرد که دلیل اتخاذ این تصمیم، مراقبت از ورزشکاران نوجوان و نخبه‌ای است که انتظار می‌رود آینده درخشانی در پیش‌رو داشته باشند.

قرار است این تصمیم از سال ۲۰۲۴ میلادی اجرایی شود.

دکتر جین موران، مشاور پزشکی این اتحادیه نیز ضمن استقبال از این تصمیم اعلام کرد که «باید به یاد داشته باشیم که آنها اول کودک هستند و بعد ورزشکار. این وظیفه اخلاقی ماست که فرصت و زمان لازم را به اسکیت بازان جوان بدهیم تا مهارت‌هایشان را برای موفقیت در سطوح ارشد، توسعه دهند. آنها حق دارند از دوران نوجوانی خود به عنوان یک انسان بهره ببرند و نباید از سوی ما مجبور به شرکت در رقابت‌ها شوند.»

او با اتکا به یک گزارش پزشکی نیز اعلام کرد که اصلاح این قانون، به ورزشکاران جوان فرصت می‌دهد تا به بلوغ اسکلتی برسند. چراکه در غیر اینصورت، تمرینات سخت برای شرکت در رقابت‌های در سطوح بالا می‌تواند میزان آسیب پذیری اسکت آنها را افزایش دهد، در تغذیه آنها اختلالات جدی ایجاد کند و حتی باعث شود که آنها تا دو سال دچار تاخیر در بلوغ شوند.

اتحادیه بین‌المللی اسکیت پیش‌نویس طرح افزایش سن ورزشکاران را پس از انجام تحقیقات و برگزاری یک نظرسنجی در میان حدود هزار ورزشکار و مربی تهیه کرد؛ ۸۶ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی موافق افزایش حداقل سن شرکت در رقابت‌های بزرگسالان بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری مسابقات کشتی با بدن‌های روغن‌زده در ترکیه

دوپینگ ورزشکاران روس؛ دادگاه داوری محرومیت روسیه از شرکت در مسابقات جهانی را نصف کرد

دوپینگ؛ روسیه برای چهار سال از شرکت در مسابقات مهم بین المللی محروم شد