Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«روز همبستگی» با سالمندان؛ چرا فرانسوی‌ها یک روز در سال را بدون دستمزد کار می‌کنند؟

روز همبستگی در فرانسه (عکس تزئینی است)
روز همبستگی در فرانسه (عکس تزئینی است) Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۴ تاکنون نزدیک به ۴۸ میلیارد یورو به کمک قانون «روز همبستگی» برای صندوق ملی همبستگی در فرانسه جمع‌‌آوری شده است. این صندوق هزینه نگهداری از افراد سالمند و افراد دارای معلولیت را تامین می‌کند.

آگهی

بسیاری از کارگران و کارمندان فرانسوی روز دوشنبه با وجود تعطیلی رسمی در این کشور در محل کار حاضر می‌شوند تا به نشانه «همبستگی» و بدون دریافت دستمزد برای سالمندان و افراد دارای معلولیت کار کنند. 

بنا به تقویم رسمی فرانسه روز دوشنبه که مصادف با «عید پنجاهه» (از اعیاد مسیحیان) است تعطیل رسمی محسوب می‌شود. با این حال دولت فرانسه پس از موج گرمای سال ۲۰۰۳ که در جریان آن تعداد زیادی از افراد مسن در خانه‌های سالمندان جان باختند تصمیم گرفت تا این روز تعطیل را «روز همبستگی» در نظر بگیرد.

به این ترتیب گروهی از کارمندان و کارگران در این روز تعطیل در محل کار حاضر می‌شوند بدون اینکه برای کارشان دستمزدی دریافت کنند. برخی از شرکت‌ها اما تصمیم گرفته‌اند تا تعطیلی «عید پنجاهه» را حفظ کنند و در مقابل یک روز از مرخصی سالانه کارمندان و کارگران کم کنند. کارفرماها همچنین می‌توانند به جای «عید پنجاهه» یکی دیگر از روزهای تعطیل رسمی در فرانسه را به عنوان «روز همبستگی» انتخاب کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در نهایت هر چند ساز و کار یکسانی برای همه کارگران و کارمندان فرانسوی در زمینه کار در «روز همبستگی» در نظر گرفته نشده است اما همه آنها یک روز در سال با کار مجانی به تامین بودجه مورد نیاز برای نگهداری از افراد سالمند و دارای معلولیت کمک می‌کنند. 

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۴ تاکنون نزدیک به ۴۸ میلیارد یورو به کمک قانون «روز همبستگی» برای صندوق ملی همبستگی در فرانسه جمع‌‌آوری شده است. این صندوق هزینه نگهداری و مراقبت از افراد سالمند و افراد دارای معلولیت را تامین می‌کند. 

اجرای قانون «روز همبستگی» در فرانسه به دولت این کشور امکان داد تا بدون افزایش مالیات بر درآمد یا افزایش سهم کارمندان و کارگران در تامین بودجه مشارکت اجتماعی عمومی (CSG)، بخشی از هزینه مورد نیاز برای نگهداری از افراد سالمند یا دارای معلولیت را تامین کند. 

تلاش برای تبدیل «روز همبستگی» به «روزهای همبستگی»

Canva
کار در فرانسه (عکس تزئینی است)Canva

برخی از سیاستمداران و گروه‌های سیاسی در فرانسه هر از چند گاه پیشنهادهایی را در راستای گسترش طرح «روز همبستگی» مطرح می‌کنند. به گفته آنها کار کارگران و کارمندان در یک یا چند روز تعطیل دیگر می‌تواند به تامین برخی دیگر از هزینه‌های دولتی و کاهش کسری بودجه کمک کند. این پیشنهادها به طور خاص از سوی جریان‌هایی مطرح می‌شود که بر لزوم کار بیشتر فرانسوی‌ها از طریق افزایش ساعت کار هفتگی یا افزایش سن بازنشستگی تاکید می‌کنند.   

بنا به قانون کار فرانسه ساعت کار هفتگی در این کشور ۳۵ ساعت است. هر چند تاکنون تلاش‌هایی برای افزایش ساعت کار هفتگی از ۳۵ به ۳۹ ساعت صورت گرفته است اما این تلاش‌ها با مقاومت اتحادیه‌های کارگری و مخالفت‌هایی که برانگیخته ناکام مانده است.

از سوی دیگر سن بازنشستگی در فرانسه ۶۲ سال است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در دور اول ریاست‌جمهوری خود موفق به تصویب طرح اصلاح قانون بازنشستگی با هدف افزایش سن بازنشستگی نشد. او در جریان کارزار اخیر ریاست‌جمهوری خود وعده داد تا سن بازنشستگی را به ۶۵ سال افزایش خواهد داد.

تصویب قانون افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۵ سال احتمالا مهمترین چالش پیش‌روی امانوئل ماکرون در دور دوم ریاست‌جمهوری خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که اصلاح قانون بازنشستگی اعتراض‌ها و اعتصاب‌های گسترده‌ای را در فرانسه برانگیزد.

فرانسوی‌ها چند روز در سال تعطیل رسمی دارند؟

اجرای قانون «روز همبستگی» در فرانسه در عمل بدون اینکه یکی از تعطیلات رسمی را از تقویم حذف کند آن را به یک روز کاری تبدیل کرد. در تقویم سالانه فرانسوی‌ها به جز «عید پنجاهه» ۱۰ روز تعطیل رسمی وجود دارد. 

روز اول ژانویه به عنوان اولین روز سال میلادی، روز اول ماه مه مصادف با روز کارگر، روز هشت مه همزمان با پایان جنگ جهانی دوم، روز ۱۴ ژوئیه به عنوان روز ملی و روز ۱۱ نوامبر سالگرد پایان جنگ جهانی اول در فرانسه تعطیل رسمی است. علاوه بر این فرانسوی‌ها پنج روز تعطیل مذهبی نیز دارند. روزهای دوشنبه عید پاک، پنجشنبه معراج مسیح، عروج مریم مادر عیسی مسیح (۱۵ اوت)، همه قدیسین (اول نوامبر) و جشن کریسمس (۲۵ دسامبر) تعطیلات مذهبی فرانسه هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا «سن» موضوعی بیولوژیکی است یا روانی؟ علم پاسخ می‌دهد

افزایش حداقل دستمزدها در فرانسه برای چهارمین بار در یکسال؛ نرخ تورم به ۵.۸ درصد رسید

با کنشگر فرانسوی که بالای درخت ۲۰۰ ساله اعتصاب غذا کرده است آشنا شوید