دومین روز آتش‌سوزی‌ها در یونان؛ جنگل‌ها در حومه آتن در آتش می‌سوزند

آتش سوزی در یونان
آتش سوزی در یونان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های محلی می‌گویند به دلیل گستردگی مکان‌های آتش‌سوزی و همچنین وزش باد شدید، محدوده مناطقی که درگیر حریق شده‌اند، گسترش یافته است.

آگهی

آتش‌نشانان در یونان برای دومین روز متوالی به تلاش خود برای خاموش کردن حریق در حومه آتن ادامه دادند. جایی که رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند خسار‌ت‌های گسترده‌ای به خانه‌ها و خودروهای مردم وارد آمده است.  

همچنین مقام‌های محلی می‌گویند آتش‌سوزی در حومه آتن بسیاری از خانه‌ها و همچنین خطوط برق پایتخت را تهدید می‌کند. مقام‌های محلی می‌گویند ۴۵ خودروی آتش‌نشانی و ۲۸۳ آتش‌نشان مشغول کار هستند تا بتوانند شعله‌های آتش را مهار کنند. 

هرچند گزارش شده که از شدت آتش کاسته شده اما همچنان ماموران امداد و آتش‌نشانی نتوانسته‌اند به صورت کامل آتش را خاموش کنند. 

مقام‌های یونان روز شنبه دستور تخلیه بخش‌هایی از حومه جنوبی آتن در منطقه وولا و گلیفادا را صادر کردند. اقدامی احتیاطی که در پی شعله‌ور شدن آتش و همچنین وزش باد شدید و برای جلوگیری از گسترش آتش به مناطق مسکونی اتخاذ شده است. 

دود سیاه غلیظ ناشی از آتش‌سوزی تا پیرنوس در ۲۰ کلیومتری پایتخت یونان نیز قابل مشاهده است. مقام‌های دولت یونان از واکنش سریع در مقابل آتش‌سوزی دفاع کرده و می‌گویند که توانسته‌اند در سریع‌ترین زمان ممکن وارد عمل شوند اما شعله‌ور شدن آتش در مناطق کوهستانی و همچنین وزش بادهای شدید و البته وقوع آتش‌سوزی‌های جداگانه موجب شده تا ماموران آتش‌نشانی نتوانند شعله‌های حریق را مهار کنند. 

آتش‌سوزی اوایل بعد از ظهر روز شنبه و در حومه پایتخت یونان آغاز شد.  به گفته اوانجلوس تورناس، معاون وزیر محیط زیست یونان، نخستین ماشین‌های آتش‌نشانی ۱۲ دقیقه پس از اعلام هشدار در محل حاضر شدند و ۸ دقیقه بعد نیز ۱۷ هواپیماها و هلیکوپتر آتش‌نشانی به پرواز درآمدند تا در فرآیند کنترل آتش نقش‌آفرین باشند. 

تورناس به خبرگزاری آسوشیتدرپرس می‌گوید: «با وجود تلاش‌های جمعی زیاد، خساراتی به برخی از خانه‌ها وارد شده است.» او با اشاره به اینکه در مجموع ۶۱ آتش‌سوزی در سراسر یونان رخ داده تاکید می‌کند که هیچ تلفاتی گزارش نشده و خسارات وارد شده نیز محدود بوده است.

هوای گرم و خشک همراه با بادهای شدید مکرر، یونان را به ویژه در تابستان در برابر آتش‌سوزی‌های جنگلی آسیب‌پذیر می‌کند. ماه اوت سال گذشته آتش‌سوزی‌های جنگلی نیمه شمالی اویا، دومین جزیره بزرگ یونان را ویران کرد. در آتش‌سوزی‌های سال گذشته کشورهای اروپایی نیروهای امداد و نجات خود را راهی یونان کردند تا بتوانند از میزان خسارت وارد شده به جنگل‌های این کشور بکاهند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روز پنجشنبه کمیسیون راوپا اعلام کرد که بیش از ۲۰۰ آتش‌نشان و تجهیزات فنی ارائه شده توسط کشورهای اتحادیه اروپا به زودی در یونان مستقر خواهند شد تا امکان واکنش سریع به آتش‌سوزی‌های گسترده را فراهم کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌سوزی در کارخانه تولیدات شیمیایی شانگهای جان دست کم یک نفر را گرفت

گسترش آتش‌سوزی در جنگل‌های یونان و نابودی مناطق سبز

ویدیو؛ آتش‌سوزی در یونان ۲۰ خانه را خاکستر کرد