Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

املا و تلفظ نام کشور ترکیه در سازمان ملل تغییر کرد

پرچم ترکیه
پرچم ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این ویدیو گردشگرانی از سراسر جهان به تصویر کشیده شده‌ بود که در نقاط شناخته شدن دنیا عبارت «سلام ترکیه» را با هدف تلفظ درست نام این کشور تکرار می‌کردند.

آگهی

املا و تلفظ نام کشور ترکیه بنا به درخواست رسمی مقامات این کشور از سازمان ملل متحد، در زبان‌های خارجی از ترکی Turkey به ترکیه Türkiye تغییر شکل پیدا کرد.

این تصمیم بنا به درخواست آنکارا از سازمان ملل متحد صورت گرفته و هدف آن جدا کردن نام کشور ترکیه در زبان‌های خارجی از اسامی مشابه است که بعضا برای نامگذاری برخی پرندگان نظیر بوقلمون و یا دیگر مفاهیم منفی مرتبط با آن به کار رفته است.

به گزارش آناتولی، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه دریافت نامه‌ای حاوی این درخواست را از جانب مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه تایید کرد و گفت که تغییر املا و تلفظ نام ترکیه از «Turkey» به «Türkiye» از لحظه‌ دریافت نامه اجرایی شده است.

دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش‌تر نیز برای تغییر نام بین‌المللی این کشور از «Turkey» به «Türkiye» تلاش کرده بود. به گفته دولت ترکیه، نام این کشور باید همانطور که در زبان ترکی نوشته و تلفظ می‌شود، در نهادها و سازمان‌های بین‌المللی نوشته و خوانده شود.

این کشور پس از اعلام استقلال در سال ۱۹۲۳ خود را ترکیه Türkiye نامید و طی ماه‌های اخیر برای آنچه «افزایش ارزش تجاری نام کشور» خوانده شده فرایندی را در جهت تغییر نام خود در سازمان‌های بین‌المللی آغاز کرد.

رجب طیب اردوغان دسامبر گذشته فرمان استفاده از املای Türkiye برای نام ترکیه را به منظور «نمایش بهتر فرهنگ و ارزش‌های» کشورش صادر کرد و در همین راستا خواستار استفاده از املای یاد شده برای درج عبارت ساخت ترکیه در محصولات صادراتی این کشور شد.

وزارتخانه‌های ترکیه نیز در همین راستا استفاده از املای Türkiye برای اشاره به نام این کشور را در اسناد رسمی آغاز کرده‌اند.

دولت همچنین اوایل سال جاری میلادی در همین راستا یک ویدیوی تبلیغاتی را به زبان انگلیسی به عنوان بخشی از تلاش‌های صورت گرفته برای تغییر املا و تلفظ نام کشور منتشر کرد.

در این ویدیو گردشگرانی از سراسر جهان به تصویر کشیده شده‌ بود که در نقاط شناخته شدن دنیا عبارت «سلام ترکیه» را با هدف تلفظ درست نام این کشور تکرار می‌کردند.

سرویس اطلاع رسانی و ارتباطات دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز خبر از راه‌اندازی کارزاری در پلت‌فرم‌های جهانی برای ترویج موثرتر استفاده از املا و تلفظ درست نام ملی و بین‌المللی این کشور خبر داده است.

شبکه انگلیسی زبان «تی آر تی جهانی» TRT World در ترکیه به استفاده از املای Türkiye روی آورده و گویندگان این شبکه نیز تلاش دارند با کنار گذاشتن عادت دیرینه خود نام کشورشان را به شیوه جدید تلفظ کنند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ترکیه از کشورهای دیگر می‌خواهد که نامش را طور دیگری بنویسند؟

ارزش لیر ترکیه به کمترین حد از دسامبر ۲۰۲۱ تاکنون رسید

نرخ دریافت شهروندی ترکیه برای خارجی‌ ها از جمله ‌ایرانی‌ها افزایش یافت