Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چگونه جانی دپ امبر هرد را در دادگاه شکست داد؟

امبر هرد و جانی دپ در جلسات دادگاه
امبر هرد و جانی دپ در جلسات دادگاه Copyright آسوشیتید پرس
Copyright آسوشیتید پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز چهارشنبه ۱ ژوئن (۱۲ خرداد) سرانجام پس از یک ماراتن چند هفته‌ای رای دادگاه جانی دپ و امبر هرد اعلام شد و هرد به پرداخت ۱۵ میلیون دلار غرامت محکوم شد. در زیر نگاهی می‌اندازیم به آنچه در جلسات این دادگاه گذشت.

آگهی

روز چهارشنبه ۱ ژوئن (۱۱ خرداد) سرانجام پس از یک ماراتن قضایی، رای دادگاه جانی دپ و امبر هرد اعلام شد. مطابق حکم هیئت منصفه جانی دپ در پرونده افترا پیروز اعلام شد و امبر هرد می‌باید ۱۵ میلیون دلار غرامت به او پرداخت کند.

دادگاه این دو بازیگر سرشناس هالیوودی در فیرفکس کانتی ویرجینیا به یک جنجال رسانه‌ای و یکی از پرسروصداترین محاکمات در تاریخ قضایی ایالات متحده بدل شده بود.  شبکه‌های تلویزیونی جریان دادگاه را پخش می‌کردند، هشتگ‌های مرتبط با محاکمه مکرراً در شبکه‌های اجتماعی مختلف نظیر توییتر مورد توجه قرار می‌گرفت و کاربران با علاقه به تعقیب دادگاه و اظهارنظر درباره جزئی‌ترین ابعاد روابط خصوصی ستاره‌های پر زرق و برق سینمای آمریکا می‌پرداختند.

این محاکمه در اصل یک پرونده دادرسی در مورد اتهام افترا در یک مقاله بود، با این حال با شروع دادگاه جدل‌های دوطرف به زمینه‌های گسترده‌تری کشیده شد. امبر هرد و جانی دپ هر دو ادعا می‌کردند طرف مقابل از او سوءاستفاده کرده است.

اما در جلسات دادگاه چه گذشت و پس از صدور حکم چه خواهد شد؟

موقعیت جانی دپ و امبر هرد در آغاز دادگاه

دپ، ستاره آثار موفقی مانند ادوارد دست قیچی، دونی براسکو و سری فیلم‌های دنباله‌‌دار دزدان دریایی کارائیب است. او با سه بار نامزدی برای جایزه اسکار، چهره‌ای پولدار، جذاب و شناخته‌شده بود که دوران عزلت و انزوای خود را به دلیل مشکلات شخصی و شکست‌های متعدد کاری می‌گذراند.

در مقابل امبر هرد هنرپیشه‌ای کمابیش ناشناخته‌ای بود که می‌توان گفت شهرتش از زمان آغاز آشنایی با جانی‌دپ شروع شده بود. روابط این دو روابطی پر فراز و نشیب اما به نسبت کوتاه بود: در سال ۲۰۱۲، دپ و هرد از پارتنرهای خود جدا شدند و شروع به ملاقات با یکدیگر کردند. در سال ۲۰۱۴ نامزدی گرفتند، در سال ۲۰۱۵ ازدواج کردند و در سال ۲۰۱۶ هرد درخواست طلاق داد.

از این تاریخ به بعد دو طرف به صورت متناوب شکایاتی علیه یکدیگر به خاطر آزار و اذیت و خشونت خانگی مطرح کرده‌ بودند. اما این دادگاه به طور مشخص درباره یک مورد افترا بود.

چه کسی و چرا شکایت کرد؟

پرونده دادگاه این زوج هالیوودی بر اساس مطالب مطرح شده در ستونی در روزنامه واشنگتن‌پست بود که توسط خانم هرد در دسامبر ۲۰۱۸ نوشته شده است. او در آنجا خود را «قربانی خشونت خانگی» معرفی می‌کند که پس از طرح ادعاهایش مورد تمسخر قرار گرفته است. عنوان ستونی که هرد مطالب خود را در آن می نوشت، «من علیه خشونت جنسی صحبت کردم اما با خشم فرهنگمان روبرو شدم. این باید تغییر کند»، انتخاب شده بود.

در این زمان با برخاستن موج کارزار «می ‌تو» درباره سوءاستفاده از زنان و طرح اتهامات علیه هاروی واینستین تهیه کننده هالیوودی، صحبت درباره آزارهای جنسی ابعادی گسترده‌تر گرفته بود و این تلقی به وجود آمده بود که مردان قدرتمند در هالیوود در پی سوءاستفاده از زنان هستند. در چنین جوی بود که امبر هرد مقاله خود را نوشت.

این هنرپیشه ۳۵ ساله در مقاله خود از دپ که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ همسر او بود، نام نبرده بود اما دپ از او به دلیل افترا شکایت و تقاضای ۵۰ میلیون دلار خسارت کرد. دپ و وکلایش استدلال کردند که هرد به وضوح دپ را متهم به سوءاستفاده در طول زندگی مشترک یک ساله خود کرده است. هرد پیشتر در ماه مه ۲۰۱۶ هم دپ را به طور علنی به خشونت خانگی متهم کرده بود، امری که وکلای دپ آن را رد کرده بودند.

جانی دپ همچنین هرد را متهم کرده بود که به دنبال «تبلیغات مثبت برای خودش» پیش از اکران فیلم «آکوامن» است که در آن نقش اصلی را دارد.

آسوشیتید پرس
جانی دپ مشت خود را به نشانه پیروزی در دادگاه نشان می‌دهدآسوشیتید پرس

چه مواردی در دادگاه مطرح شد؟

در دادگاه موارد متعددی از ادعاها مطرح شد که در پاره‌ای اوقات با مدارک صوتی و اظهارات شاهدان نیز تکمیل می‌شدند. برای نمونه امبر هرد در مورد اولین برخورد فیزیکی از سوی جانی دپ گفت این حادثه زمانی رخ داد که از دپ در مورد خالکوبی روی بازویش پرسیده بود:‌ «جانی مشغول مصرف کوکائین بود و روی یک مبل با هم نشسته بودیم که پرسیدم. در جواب گفت فکر می‌کنی خنده دارد، فاحشه؟ و به صورتم سیلی زد و دو بار دیگر هم تکرار کرد.».

امبر هرد همچنین گفت که دپ به دلیل «حسادت» دائما او را به خیانت و روابط خارج از ازدواج با دیگران متهم می‌کرده است، روابطی که «هرگز وجود خارجی نداشتند». وی همچنین اضافه کرد که جانی دپ پس از استفاده از الکل و مواد مخدر «فرد دیگری» تبدیل می‌شود و یک بار هم او را به کشتن تهدید کرده است.

خانم هرد همچنین با بیان جزئیات یک حادثه در سال ۲۰۱۳ دپ را به آزار جنسی متهم کرد. وی در توضیح این اتفاق گفت ماجرا به شبی برمی‌گردد که آن‌ها با دوستانشان در یک پارتی در یک ویلای بیابانی مشغول استعمال مواد مخدر بوده‌اند و پس از بازگشت به اتاقشان دپ با عصبانیت شروع به خرد کردن اشیاء کرده و او را به «پنهان کردن کوکائین‌ها» متهم ساخته است. امبر هرد اضافه کرد: «جانی گفت حتما باید جستجوی بدنی رویت انجام دهم؟ بعد شروع به پاره کردن لباس‌ها و لباس‌ زیرم کرد و با انگشتانش مرا هتک کرد».

در مقابل جانی دپ پیشتر اتهام اعمال خشونت فیزیکی علیه خانم هرد را رد کرده و مدعی شده بود که او مورد ضرب و شتم و برخورد فیزیکی همسر سابقش قرار می‌گرفته است و یک بار با پرتاب بطری از سوی او نوک یک انگسشتش قطع شد. تارا رابرتز نیز که در ۱۵ سال گذشته یک جزیره خصوصی متعلق به آقای دپ را در باهاما مدیریت کرده، مشاهدات خود را از شبی که شاهد اعمال خشونت فیزیکی خانم هرد علیه آقای دپ بوده، روایت کرد.

افکار عمومی، پشتیبان جانی دپ؟

در حالی که مدارک قانع‌کننده‌ای نشان می‌داد خشونت از سوی هر دو نفر در این ازدواج صورت گرفته است و هر دو طرف شواهدی برای ادعاهای خود داشتند، با این حال به نظر می‌رسید بسیاری از کاربران فضای مجازی در این پرونده حامی جانی دپ بودند.

آسوشیتید پرس
تجمع هواداران جانی دپ در بیرون دادگاهآسوشیتید پرس

شهرت جانی دپ، حجم عظیمی از پشتیبانی‌ها را در فضای اینترنت برای او به همراه داشته است. هشتگ‌های حمایت‌آمیزی همچون « JusticeForJohnnyDepp» بیش از ۳ میلیارد بار ریتوییت شده است.

کارشناسان دنیای سرگرمی می‌گویند ایفای نقش جانی دپ در فیلم‌های پرطرفدار، نظیر دزدان دریائی کارائیب، تاثیر به وضوح مشخصی در این همراهی عمومی گذاشته است. همچنین دوستداران هری پاتر از این که او پس از متهم شدن از سری فیلم‌های «جانوران شگفت‌انگیز» کنار گذاشته شد،عصبانی هستند. هرچند شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد تیم دپ از ربات‌ها در رسانه‌های اجتماعی برای تهییج احساسات عمومی علیه هرد استفاده کرده است. 

آگهی

همزمان دپ برای برخی به «نماد مردان قربانی خشونت خانگی» تبدیل شده و همین امر هوادارانی را برای او دست و پا کرده است. جبهه دیگری از مخالفان تفکرات فمینیستی و کسانی که فکر می‌کنند جنبش می‌ تو «زیاده‌روی» کرده است نیز به جمع حامیان جانی دپ اضافه شده‌اند.

ناظران می‌گویند هرچند دادگاه به نفع دپ رای داده است و او از پشتیبانی گسترده‌ای نیز برخوردار بوده، با این حال با توجه به حجم افشاگری‌های صورت گرفته و مدارک منتشره بعید است او بتواند پس از این دادگاه اعتبار روز اولش را بار دیگر به دست آورد.

به اینستاگرام یوونیوز فارسی بپیوندید

واکنش امبر هرد و جانی دپ به حکم دادگاه چه بود؟

آسوشیتید پرس
امبر هرد از حکم دادگاه ابراز تاسف کردآسوشیتید پرس

پس از اعلام حکم دادگاه امبر هرد در بیانیه‌ای با ابراز تاسف گفت: «دلم می‌سوزد که کوه شواهد برای ایستادن در برابر قدرت و نفوذ شوهر سابقم کافی نبود. من بیشتر از اینکه از این حکم ناامید شده باشم، برای زنان دیگر ناامید شدم. این یک عقب‌گرد است. این حکم ما را به زمانی برمی‌گرداند که وقتی زنی صدای دادخواهی‌اش را بلند می‌کرد، به صورت آشکاری مورد تحقیر واقع می‌شد. این حکم جدی گرفته شدن خشونت علیه زنان را عقب می‌اندازد.»

این در حالی است که جانی دپ از حکم دادگاه استقبال کرد و آن را یک «پیروزی» برای خود خواند.

آگهی

آیا این آخرین دادگاه زوج هالیوودی بود؟

جواب این است که نه. در واقع پس از طرح شکایت جانی دپ علیه امبر هبرد، در ژانویه ۲۰۲۱ میلادی، هرد هم شکایت متقابلی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار علیه دپ مطرح کرد.

قرار است جلسات این دادگاه در اواخر سال جاری در ویرجینیا آغاز شود. جلسات محاکمه‌ای که به تازگی به پایان رسیده است، مربوط به شکایت دپ علیه هرد می‌شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاثیرات رسانه‌ای شدن دادگاه جانی دپ و امبرهرد؛ افزایش نگرانی‌ها برای قربانیان آزار خانگی

روانشناس تیم وکلای جانی دپ شهادت داد: امبر هرد دارای اختلال شخصیتی «دوقطبی» است

نگاهی به برخی تلاش‌های زنان در سراسر جهان برای احقاق حقوق خود و شکستن کلیشه‌ها