مدیر ارشد دویچه‌بانک پس از ایراد اتهام «سبزشویی» استعفا کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ساختمان مرکزی دویچه بانک در فرانکفورت
ساختمان مرکزی دویچه بانک در فرانکفورت   -  Copyright  Michael Probst/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

در پی حمله شبانه پلیس آلمان به ساختمان دفتر مرکزی دویچه بانک در شهر فرانکفورت رئیس شرکت دی‌دبلیو‌اس، کارگزار مدیریت مالی وابسته به این بانک از مقام خود کناره گرفت. پلیس آلمان درباره تقلب در سرمایه‌گذاری‌های زیست‌محیطی این شرکت تحقیق می‌کند. 

دادگستری و پلیس آلمان، آسوکا ووهرمن را به فریبکاری در سرمایه‌گذاری‌هایی متهم می‌کنند که بیش از واقعیت متعهد به «محیط زیست و منافع عمومی» نشان داده شده است. 

پروژه‌هایی با منفعت عمومی بالا یا مفید برای محیط زیست، معمولا از معافیت‌های مالیاتی یا حمایت‌های دولتی بهره‌مند می‌شوند. برخورداری متقلبانه از چنین منافعی به «سبزشویی» یا «پولشویی اکولوژیک» معروف شده است. 

دویچه بانک، سهام‌دار اصلی دی‌دبلیواس صبح چهارشنبه اعلام کرد آقای ووهرمن از همین حالا از هیات مدیره خارج شده و در جلسه هفته آینده این نهاد شرکت نخواهد کرد.   

آسوکا ووهرمن با انتشار بیانه‌ای دلیل این تصمیم را «سنگینی بار اتهامات بر شرکت و خانواده‌اش» توصیف کرد.

نهاد ناظر بر بازار ایالات متحده آمریکا (اس‌ای‌سی) و اف‌بی‌‌ای، دادستانی آلمان را در جریان تخلف دویچه‌ بانک قرار دادند. پیش از این دادگستری آلمان و ایالات متحده آمریکا درباره گزارش‌های بزرگ‌نمایی سرمایه‌گذاری‌های «توسعه پایدار» و «سبز» دی‌دبلیو‌اس پرونده‌ای را گشوده بودند.

روزنامه فاینشنال تایمز چند ماه پیش گزارشی را درباره استفاده جنجال برانگیز آسوکا ووهرمن از یک ایمیل شخصی و پرداخت ۱۶۰ هزار یوروی دریافتی از یکی مشتریان بانک منتشر کرده بود. به گزارش این رسانه بریتانیایی این مبلغ برای خرید یک خودروی پورشه پرداخت شده است. 

همزمان با افزایش اهمیت برنامه‌های مبارزه با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، «سبزشویی» در نفاط مختلف جهان به تخلفی رایج تبدیل شده است.