Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بنیانگذار استارت‌آپ جنجالی آمریکا به دلیل کلاهبرداری مجرم شناخته شد

الیزابت هولمز، بنیانگذار شرکت جنجالی ترانوس
الیزابت هولمز، بنیانگذار شرکت جنجالی ترانوس Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هولمز با ساختن سناریویی دقیق، طی چند سال موفق شده بود اعتماد چهره‌های برجسته را به دست آورد و از سرمایه‌گذاران معتبری که جذب شخصیت جوان و خودساخته او شده بودند پول بگیرد، شخصیتی که در محیط مردانه مدیران و پژوهشگران سیلیکون‌ولی آمریکا نادر است.

آگهی

الیزابت هولمز، چهره سرشناس سیلیکون‌ولی آمریکا که قول داده بود با استارت‌آپ خود موسوم به «ترانوس»، انقلابی در آزمایش خون ایجاد کند، در دادگاه به دلیل کلاهبرداری مجرم شناخته شد.

هیئت منصفه دادگاه شهر سن خوزه واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا پس از گذشت بیش از سه ماه محاکمه و ۵۰ ساعت رایزنی، هولمز را به دلیل کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران مجرم تشخیص داد، اما او را از برخی اتهامات تبرئه کرد. دادگاه همچنین درباره برخی دیگر از موارد اتهامی به نتیجه‌ای نرسید و رسیدگی به آنها را متوقف کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

محکومیت این زن ۳۷ ساله که بسیاری او را الگوی موفقیت در زمینه‌های علمی و کسب و کار می‌دانستند، قطعی شده اما حکم دقیق او قرار است بعدا در دادگاه فدرال اعلام شود. بر پایه قوانین، مجازات هر یک از موارد اتهامی خانم هولمز تا ۲۰ سال زندان است، گر چه بعید به نظر می‌رسد که او به حداکثر مجازات محکوم شود.

الیزابت هولمز شرکت جنجالی آزمایش خون «ترانوس» را در سال ۲۰۰۳ و در سن ۱۹ سالگی تأسیس کرد و وعده ساخت و تولید ابزارهای تشخیص پزشکی را داد که قرار بود سریع‌تر و ارزان‌تر از آزمایشگاه‌های سنتی باشند. دستگاه وعده داده شده قرار بود تنها با چند قطره خون بیماری‌ها را تشخیص دهد.

هولمز با ساختن سناریویی دقیق، طی چند سال موفق شده بود اعتماد چهره‌های برجسته را به دست آورد و از سرمایه‌گذاران معتبری که جذب شخصیت جوان و خودساخته او شده بودند پول بگیرد، شخصیتی که در محیط مردانه مدیران و پژوهشگران سیلیکون‌ولی آمریکا نادر است.

هنری کیسینجر، وزیر پیشین امور خارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع پیشین آمریکا، و نیز روبرت مرداک، غول رسانه‌ای آمریکایی از هولمز حمایت مالی کرده و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در ترانوس سرمایه‌گذاری کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق گزارش مجله فوربز، ارزش شرکت نوپای ترانوس در اوج فعالیتش نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار بوده و سهامدار عمده آن الیزابت هولمز، صاحب ثروت ۳.۶ میلیارد دلاری حاصل از درآمد این شرکت بوده است.

اما در سال ۲۰۱۵، وال استریت ژورنال پرده از واقعیت برداشت و اعلام کرد دستگاه افسانه‌ای که شرکت ترانوس وعده‌اش را داده، هرگز نتوانسته عمل کند.

سیلیکون‌ولی واقع در نزدیکی سان فرانسیسکو، پایگاه بسیاری از شرکت‌های نوپا، غول‌های فناوری رایانه‌ای و شرکت‌های علمی و پژوهشی است.

جلسه بعدی دادگاه الیزابت هولمز هفته آینده برگزار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راه ورود استارت‌آپ‌ها به بازار از گروه‌های خوشه‌ای می‌گذرد

یک پیروزی جدید برای ترامپ؛ دادگاه فلوریدا در پرونده نگهداری اسناد محرمانه قرار منع تعقیب صادر کرد

صدور حکم قطعی علیه ترامپ در پرونده پرداخت حق‌السکوت تا سپتامبر به تعویق افتاد