کودکان بومی کلمبیا همچنان از سوء تغذیه می‌میرند

کودکان اقلیت وایوو در کلمبیا
کودکان اقلیت وایوو در کلمبیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Héctor Estepa
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش‌های دولتی نشانگر نقض سیستماتیک حق دسترسی به آب و غدای سالم، دست‌کم برای اقلیت وایو (Wayuu) در شمال کلمبیا است. از سال ۲۰۱۷ تاکنون، ۳۷۴ کودک این اقلیت بومی بر اثر سوء تغذیه جان خود را از دست داده اند.

آگهی

در حالی که شهروندان کلمبیا روز یکشنبه در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای می‌روند، گزارش‌های دولتی نشانگر نقض سیستماتیک حق دسترسی به آب و غدای سالم، دست‌کم برای اقلیت وایو (Wayuu ) در شمال این کشور است. از سال ۲۰۱۷ تاکنون ۳۷۴ کودک این اقلیت بومی بر اثر سوء تغذیه جان خود را از دست داده اند. 

۶۶ درصد این اقلیت قومی-زبانی زیر خط فقر زندگی می‌کنند و تنها ۲۰ درصد از آن‌ها امکان دسترسی به آب آشامیدنی دارند. هزاران نفر از ساکنان منطقه عمدتا بیابانی گوآخیرا در شمال کلمبیا مجبورند هر روز برای استفاده از آب باران جمع شده در چاله‌ها، چندیدن کیلومتر راه بروند. حتی خانواده‌هایی که موفق به حفر چاه شده اند هم به دلیل کیفیت پایین، تضمینی برای دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند. 

هکتور استپا، خبرنگار یورونیوز به میان روستاییان گوآخیرا با مادر فابین، کودکی که چند ماه پیش از سوء تغذیه جان داد  صحبت کرد. مونیکا اپِئِیو می‌گوید: «راحت نیست درباره پسرم حرف بزنم. فقط بگویم که نتوانستیم هیچ کاری بکنیم.» 

ماریا یوسایا می‌گوید: «هر چه به دستم می‌رسد و می‌توانم به دخترم می‌دهم ولی نمی‌توانم آنطور که باید به تغذیه‌اش برسم. هر وقت بتوانم سیب‌زمینی هم بهش می‌دهم ولی نه هر روز.» 

دولت کلمبیا چه می‌کند؟

دیوان قانون اساسی کلمبیا ۵ سال پیش با صدور ۲۰۰ دستور موقت، نهادهای دولتی را به تضمین دسترسی مردمان وایوو به آب، غدا و بهداشت ملزم کرد. این آراء پس از ثبت مرگ بیش از ۴۰۰۰ کودک به‌دلیل بیماری‌های ناشی از سوء تغذیه در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ صادر شود. 

با وجود دستور عالی‌ترین مرجع قضایی کلمبیا، شهروندان و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌گویند دولت عملا کاری برای بهبود وضعیت بومیان گوآخیرا نمی‌کند. آمار وزارت بهداشت نشانگر آن است که میزان مرگ و میر نوزادان در این منطقه ۷ برابر بیشتر از میانگین دیگر مناطق کلمبیا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار در یکی از معادن زغال سنگ کلمبیا جان ۷ نفر را گرفت

مهاجران هائیتی برای رسیدن به رؤیای زندگی بهتر در آمریکا از جنگل کلمبیا عبور می‌کنند

سناتور صریح اللهجه و دوچرخه‌سوار در مکزیک به عنوان نامزد مخالفان دولت انتخاب شد