کودکان بومی کلمبیا همچنان از سوء تغذیه می‌میرند

Access to the comments نظرها
نگارش از Héctor Estepa
کودکان اقلیت وایوو در کلمبیا
کودکان اقلیت وایوو در کلمبیا   -  کپی رایت  AP Photo

در حالی که شهروندان کلمبیا روز یکشنبه در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای می‌روند، گزارش‌های دولتی نشانگر نقض سیستماتیک حق دسترسی به آب و غدای سالم، دست‌کم برای اقلیت وایو (Wayuu ) در شمال این کشور است. از سال ۲۰۱۷ تاکنون ۳۷۴ کودک این اقلیت بومی بر اثر سوء تغذیه جان خود را از دست داده اند. 

۶۶ درصد این اقلیت قومی-زبانی زیر خط فقر زندگی می‌کنند و تنها ۲۰ درصد از آن‌ها امکان دسترسی به آب آشامیدنی دارند. هزاران نفر از ساکنان منطقه عمدتا بیابانی گوآخیرا در شمال کلمبیا مجبورند هر روز برای استفاده از آب باران جمع شده در چاله‌ها، چندیدن کیلومتر راه بروند. حتی خانواده‌هایی که موفق به حفر چاه شده اند هم به دلیل کیفیت پایین، تضمینی برای دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند. 

هکتور استپا، خبرنگار یورونیوز به میان روستاییان گوآخیرا با مادر فابین، کودکی که چند ماه پیش از سوء تغذیه جان داد  صحبت کرد. مونیکا اپِئِیو می‌گوید: «راحت نیست درباره پسرم حرف بزنم. فقط بگویم که نتوانستیم هیچ کاری بکنیم.» 

ماریا یوسایا می‌گوید: «هر چه به دستم می‌رسد و می‌توانم به دخترم می‌دهم ولی نمی‌توانم آنطور که باید به تغذیه‌اش برسم. هر وقت بتوانم سیب‌زمینی هم بهش می‌دهم ولی نه هر روز.» 

دولت کلمبیا چه می‌کند؟

دیوان قانون اساسی کلمبیا ۵ سال پیش با صدور ۲۰۰ دستور موقت، نهادهای دولتی را به تضمین دسترسی مردمان وایوو به آب، غدا و بهداشت ملزم کرد. این آراء پس از ثبت مرگ بیش از ۴۰۰۰ کودک به‌دلیل بیماری‌های ناشی از سوء تغذیه در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ صادر شود. 

با وجود دستور عالی‌ترین مرجع قضایی کلمبیا، شهروندان و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌گویند دولت عملا کاری برای بهبود وضعیت بومیان گوآخیرا نمی‌کند. آمار وزارت بهداشت نشانگر آن است که میزان مرگ و میر نوزادان در این منطقه ۷ برابر بیشتر از میانگین دیگر مناطق کلمبیا است.