اختصاص یک میلیارد یورو برای تقویت قابلیت‌های دفاعی اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Mohsen Behzad Karimi
نیروهای ویژه بلژیک در جریان تمرین نظامی مشترک آژانس دفاع اروپا .
نیروهای ویژه بلژیک در جریان تمرین نظامی مشترک آژانس دفاع اروپا .   -  Copyright  AP Photo

کمیسیون اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از اجرایی شدن دومین برنامه سالانه صندوق مالی دفاع اروپا خبر داد که طبق آن در سال جاری مبلغ ۹۲۴ میلیون یورو به پیش‌برد اهداف دفاعی این اتحادیه اختصاص خواهد یافت.

این اعلان تنها یک هفته پس از گفتگوهای چند جانبه در ارتباط با سرمایه گذاری در بخش دفاعی اتحادیه و تحت عنوان «سرمایه گذاری دسته جمعی برای بهبود راهبردی قابلیت‌های دفاعی» صورت گرفت.

در این برنامه راهکارها و ابزارهایی برای حمایت هرچه بیشتر از نوآوری در صنایع دفاعی ارائه شده است؛ ابزارها و راهکارهایی زیر چتر برنامه‌ای تازه در راستای سیاست‌های دفاعی جدید اتحادیه اروپا به نام برنامه نوآوری دفاعی اروپا.

مارگرت وستاگر، معاون اجرایی برنامه آماده سازی اروپا برای عصر دیجیتال که یک برنامه از زیر مجموعه برنامه‌های راهبردی دیجیتال سازی اتحادیه اروپاست گفت: «نوآوری‌ها در کانون پاسخ اتحادیه اروپا به تهدیدات فزاینده است، ارائه ابزارهایی جذاب در جهت ارتقا نوآوری در صنایع دفاعی که بر تجربه‌ چندین دهه‌ای ما استوار است و هدف آن ترغیب تمامی اتحادیه اروپا به همکاری با یکدیگر است.»

تیری برتون کمیسر بازار داخلی نیز گفت: «ما امروز یک میلیارد یورو بودجه به بخش دفاعی مخصوصا دفاع سایبری، فضایی و دیگر صنایع حساس دفاعی اختصاص دادیم، در تعریف جدید امنیتی ما، اینگونه سرمایه گذاری‌ها منجر به کاستن خلا موجود در ساختار دفاعی اروپا خواهد شد. همچنین ما با اختصاص دو میلیارد یورو دیگر به ایجاد قطب نوآوری دفاعی اقدام خواهیم کرد.»

این برنامه‌ها که از ابتدای ماه ژوئن شروع خواهند شد به ارتقا و ایجاد زیرساختهای لازم و همچنین آغاز پروژه‌هایی همسو با برنامه اولویت‌های دفاعی اروپا خواهد پرداخت. همچنین در سال پیش رو ۱۲۰ میلیون یورو دیگر در دو بخش رزم دریایی و دفاع فضایی سرمایه گذاری خواهد شد.

بخشی از بودجه در عرصه فضا در این زمینه ها صرف خواهد شد: توسعه قابلیت‌های هشدار زودهنگام فضایی و حسگرهایی برای دیدبانی زمین از فضا جهت گردآوری اطلاعات، مراقبت و شناسایی و نیز استقرار سریع ماهواره‌های کوچک در مدارهای مختلف زمین و همچنین سرمایه گذاری در صنایع تولید شناورهای رزمی برای نیروهای دریایی کوچک و متوسط، و ایجاد ساختار یکپارچه و موثر اطلاعات و شناسایی دریایی برای کشورهای عضو.

همچنین ۷۰ میلیون یورو دیگر در بخش تحقیق و تولید در زمینه دفاع سایبری و برتری اطلاعاتی مخصوصا به بخش هوا-فضا و آسمان یکپارچه اروپا اختصاص خواهد یافت.

در ادامه برنامه قابلیت دفاعی پیشرفته اروپا می‌توان به برنامه تولید هواپیمای ترابری تاکتیکال در ابعاد متوسط و ابزار جنگ الکترونیکی پرنده اشاره کرد.

طرح نوآوری دفاعی اروپا با دو میلیارد یورو بودجه در تلاش است تا برنامه‌های همسو در بخش خصوصی و دفاعی را زیر یک چتر گرد هم آورد و از شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های نوپا و کارآفرینان بهترین بهره را ببرد و از آنها حمایت کند.

یکی از محوری‌ترین اهداف این برنامه آزمون و پیشبرد صنایع نظامی در بخش تشخیص و شناسایی تهدیدهای پنهان در بخش نظامی، سایبری و فضایی است.

از اولویت‌های دیگر این طرح پیشبرد، احداث و همکاری با شرکت‌هایی است که در زمینه دفاع شیمیایی، میکروبی، پرتوزاینده و هسته‌ای فعالیت دارند.

در این برنامه جامع تا سال ۲۰۲۷ در کل مبلغ ۲ میلیارد یورو برای ایجاد زیرساخت‌ها هزینه خواهد شد.

صندوق مالی دفاع اروپا برای دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ قریب به ۸ میلیارد یورو بودجه در اختیار دارد که از این میان دو میلیارد و ۶۵۱ میلیون یورو در بخش همکاری‌ در زمینه تحقیقات در رابطه با تهدیدات امنیتی پیش‌رو و ۵ میلیارد و ۳۰۲ میلیون یورو در برنامه های مشترک با بخش خصوصی سرمایه گذاری خواهد شد.

اهداف سه‌گانه این صندوق عبارت‌اند از رویارویی و آمادگی برای شناسایی و پاسخ به تهدیدات آتی، تقویت ارتقا توان دفاعی و همچنین بهبود توان رزمی.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید