Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سیاست دفاعی جدید آلمان، افزایش بودجه دفاعی و افزایش تولید تسلیحات نظامی

سیاست دفاعی جدید آلمان، افزایش بودجه دفاعی و افزایش تولید تسلیحات نظامی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تانک و کشتی‌های جنگی، هواپیماهای جنگنده و هواپیماهای بدون سرنشین از جمله محصولاتی هستند که آلمان در صدد است روی تولید آنها سرمایه‌گذاری کند.

آگهی

دولت ائتلافی جدید آلمان قصد دارد سیاست هزینه‌سازیِ مشترکِ نظامی با دیگر اعضای اتحادیه اروپا را محدود کند و قراردادهای جدید دفاعی خود را صرفا با شرکتهای آلمانی به امضا برساند.

برلین دلیل اتخاذ چنین سیاستی را سرعت بخشیدن به روند تهیۀ تسلیحات کلیدی و همچنین حفاظت از فناوری‌های کلیدی اعلام کرده است.

بر اساس پیمان لیسبون، کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید برای شرکتهای متعلق به دیگر کشورهای عضو، حقی مساوی برای حضور در مناقصه‌ها قائل شوند؛ با این وجود استثنایی در این زمینه وجود دارد. به این ترتیب که اعضا می‌توانند در موضوعات نظامی و با هدف حفاظت از «منافع امنیتی اساسی» از مشارکت دادن شرکتهای خارجی خودداری کنند.

آلمان قصد دارد از این حق خود بیشتر استفاده کند. برلین همچنین اعلام کرده است که اگر لازم باشد، قوانین آلمان را تغییر می‌دهد تا امکان دسترسی آسان‌تر شرکت‌های آلمانی به مناقصه‌ها فراهم شود.

تانک و کشتی‌های جنگی، هواپیماهای جنگنده و هواپیماهای بدون سرنشین از جمله محصولاتی هستند که آلمان در صدد است روی تولید آنها سرمایه‌گذاری کند.

چنانچه این سیاست تایید شود آنگاه به بیش از یک دهه همکاری برلین با اتحادیه اروپا در تولید مشترک محصولات نظامی از جمله برنامۀ «Eurofighter» که برنامۀ مشترکی با همکاری فرانسه، بریتانیا و ایتالیا است، پایان داده خواهد شد.

مقامات آلمان می‌گویند که قراردادهای دفاعی اتحادیه اروپا در راستای منافع امنیتی کشورهای عضو نیست و حتی فرانسه و ایتالیا نیز تا کنون قرادادهای دفاعی خود را به شرکتهای خارجی نداده‌اند.

هنوز روشن نیست که آیا این سیاست دفاعی جدید، قراردادهای نظامی آلمان و ایالات متحده آمریکا را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد یا خیر؛ بویژه با توجه به سیاست «اولویت با آمریکا» و تاکید بر خرید محصولات داخلی که دونالد ترامپ بر آن تاکید دارد.

تغییر در سیاست دفاعی آلمان پس از آن انجام شد که نیروهای مسلح این کشور به دولت برای افزایش بودجه دفاعی و همچنین نوسازی صنایع دفاعی فشار آوردند. برخی از کارشناسان نظامی معتقدند که بودجه دفاعی آلمان باید از ۳۷ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷ میلادی به میزان دست‌کم ۴۷ میلیارد یورو افزایش یابد تا به نیازهای دفاعی این کشور پاسخ دهد.

این میزان افزایش بودجه مطابق با درخواست دونالد ترامپ نیز هست، زیرا او بارها از آلمان خواسته بود تا طبق توافق اعضای ناتو، بودجۀ نظامی خود را تا سطح ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش دهد. بودجه دفاعی آلمان در حال حاضر ۱.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختصاص یک میلیارد یورو برای تقویت قابلیت‌های دفاعی اتحادیه اروپا

هزینه های نظامی جهان در سال ۲۰۱۷ به بالاترین میزان از زمان جنگ سرد رسید

روایت رسانه آلمانی از احتمال قراردادن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه‌اروپا؛ آیامانع حقوقی برطرف شده؟