هند، بزرگترین تولیدکننده شکر دنیا صادرات خود را محدود می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AFP
کشاورزان هندی در کارخانه تصفیه شکر در ایالت شمالی اوتار پرادش در هند
کشاورزان هندی در کارخانه تصفیه شکر در ایالت شمالی اوتار پرادش در هند   -  Copyright  AFP

بزرگترین تولید کننده شکر دنیا در نظر دارد صادرات این محصول خود را محدود کند. هند تصمیم گرفته تا شکر کمتری در بازارهای بین‌المللی عرضه کند. این سیاست چند روز پس از آن اعلام می‌شود که دهلی‌نو صادرات غلات را ممنوع کرد.

براساس بیانیه روز چهارشنبه دولت هند صادرات شکر به ۱۰ میلیون تن از ابتدای سپتامبر کاهش می‌یابد. فروشندگانی که مایل به صادرات شکر از اول ژوئن تا پایان اکتبر هستند هم نیاز به اخذ مجوز ویژه از مراجع قانونی خواهند داشت.

هند بزرگ‌ترین تولیدکننده شکر دنیاست و بعد از برزیل، دومین صادرکننده این محصول محسوب می‌شود. دولت مودی می‌گوید این تصمیم را با هدف حفظ ذخیره کافی برای مصارف داخلی و همچنین ثبات قیمت اتخاذ کرده چرا که صادرات شکر طی سال گذشته یک جهش بی‌سابقه داشته است.

محدودیت‌های صادراتی دومین کشور پرجمعیت دنیا در حالی این روزها خبرساز شده که متوسط نرخ سالانه تورم خرده فروشی در سومین اقتصاد بزرگ آسیا به ۷،۸ درصد رسیده که بالاترین حد آن طی ۸ سال گذشته است.

همزمان و در سایه تجاوز نظامی روسیه به اوکراین زنگ خطر در مورد میزان ذخایر غلات دنیا و مشکل کمبود این محصول به صدا درآمده است. روسیه و اوکراین در مجموع حدود یک‌سوم گندم مورد نیاز جمعیت کره زمین را تامین می‌کنند.

در سال تجاری امسال که از اکتبر ۲۰۲۱ شروع شده و تا سپتامبر ۲۰۲۲ ادامه دارد هند قرارداد فروش ۹ میلیون تن شکر را امضا کرده. در بازه زمانی پارسال این میزان ۷ میلیون تن بود که در زمان خود بیشترین میزان سال های اخیر محسوب می شد.

هر تن متریک شکر سفید در بازار روز چهارشنبه لندن با یک درصد افزایش به قیمت ۵۵۶،۵ دلار رسید که نسبت به ماه ژانویه ۱۳ درصد بالاتر است. قیمت شکر نسبت به مدت مشابه سال قبل اما حدود ۲۶ درصد افزایش داشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید