نخست وزیر هند برای اولین بار از زمان لغو خودمختاری کشمیر در این منطقه سخنرانی کرد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند
نارندرا مودی، نخست وزیر هند Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از بازدید نخست وزیر، منطقه در وضعیت هشدار قرمز قرار گرفته بود. این منطقه همچنین با بیش از نیم میلیون سرباز و شبه نظامی مستقر در مرز با پاکستان، در حال حاضر نظامی‌ترین منطقه هند است.

آگهی

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، برای نخستین بار از زمان لغو خودمختاری بخشی از منطقه جامو و کشمیر و سرکوب گسترده اکثریت مسلمان در سال ۲۰۱۹، با سفر به این منطقه سخنرانی عمومی کرد.

مودی روز یکشنبه ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) در روستای پالی واقع در جامو، واقع در بخش جنوبی کشمیر که ساکنان آن عمدتا هندو هستند، برای ده‌ها هزار نفر از هوادارانش سخنرانی کرد.

او گفت که کشمیر از سال ۲۰۱۹، یعنی زمانی که دولت ناسیونالیست هندو بخشی از آن منطقه را از خودمختاری محروم و سرکوب شدیدی را در آنجا آغاز کرد، شاهد «توسعه بی‌سابقه‌ای» بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او با اشاره به دره کشمیر که عمدتا مسلمان‌نشین و مرکز مخالفان سلطه هند است، گفت: «می‌خواهم به جوانان این دره بگویم که با مشکلات و غم‌هایی که پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگشان با آن مواجه بودند، روبرو نخواهند شد.»

پیش از بازدید نخست وزیر، منطقه در وضعیت هشدار قرمز قرار گرفته بود. این منطقه همچنین با بیش از نیم میلیون سرباز و شبه نظامی مستقر در مرز با پاکستان، در حال حاضر نظامی‌ترین منطقه هند است.

منطقه کشمیر که بخشی از رشته کوه هیمالیا در آن واقع شده، بین هند و پاکستان قرار دارد و دو کشور از زمان استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷ مدعی مالکیت تمام این سرزمین هستند.

از زمان شورش سال ۱۹۸۹، بخش تحت کنترل هند شاهد خشونت‌هایی بوده که تاکنون ده‌ها هزار کشته بر جای گذاشته است. دهلی پاکستان را به حمایت از جدایی‌طلبان متهم می‌کند، اتهامی که اسلام آباد همواره آن را رد کرده است.

از سال ۲۰۱۹، نخست وزیر هند به مناسبت‌های مختلف از جمله اعیاد مذهبی هندوها به طور منظم از نیروهای مستقر در امتداد مرز با پاکستان بازدید کرده است. اما سفر به پالی نخستین حضور رسمی مودی در این قلمرو به شمار می‌آید.

او در مراسمی که توسط حزب متبوعش یعنی بهاراتیا جاناتا به مناسبت «پانچایاتی راج»، روز بزرگداشت دموکراسی محلی برگزار شد، سخنرانی کرد. با این حال کشمیر از سال ۲۰۱۸ تاکنون دولت محلی منتخب نداشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند، بزرگترین تولیدکننده شکر دنیا صادرات خود را محدود می‌کند

برقراری تدابیر امنیتی در کشمیر هند پس از مرگ رهبر جدایی طلبان

دیوان عالی هند تصمیم دولت مودی برای لغو خودمختاری کشمیر را تائید کرد