Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گسترش همکاری‌های اقتصادی آنکارا و تل‌آویو؛ وزیر خارجه ترکیه پس از ۱۵ سال به اسرائیل رفت

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه که به اسرائیل سفر کرده است از موزه هولوکاست بیت‌المقدس دیدن کرد
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه که به اسرائیل سفر کرده است از موزه هولوکاست بیت‌المقدس دیدن کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه که به اسرائیل سفر کرده است، گفت که نزدیکی آنکارا و تل‌آویو به یکدیگر تأثیر مثبتی بر مسائل فلسطینی‌ها خواهد گذاشت.

آگهی

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه که به اسرائیل سفر کرده است، گفت که نزدیکی آنکارا و تل‌آویو به یکدیگر تأثیر مثبتی بر شرایط فلسطینی‌ها خواهد گذاشت.

وزیر خارجه ترکیه روز سه‌شنبه ۲۴ مه پس از ورود به تل‌آویو، ابتدا به رام‌الله در کرانه باختری رفت و با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ و ریاض المالکی، وزیر خارجه این تشکیلات دیدار و گفتگو کرد.

سفر آقای چاووش اوغلو به اسرائیل، نخستین سفر وزیر خارجه ترکیه به این کشور پس از ۱۵ سال است.

او روز چهارشنبه پس از دیدار با همتای اسرائیلی خود، لائیر لاپید گفت که عادی‌سازی روابط میان دو کشور، تأثیر مثبتی بر حل مسالمت‌آمیز مناقشه اسرائیلی- فلسطینی خواهد داشت.

وزیر خارجه ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود در مورد روابط میان آنکارا و تل‌آویو گفت که فرصت‌های زیادی برای همکاری در بخش‌های انرژی، کشاورزی، فن‌آوری‌های پیشرفته و گردشگری وجود دارد که باید از آن‌ها استفاده کرد.

آقای لاپید هم پس از دیدار با همتای ترکیه‌ای خود بر ضرورت گسترش همکاری‌های اقتصادی مشترک تأکید کرد، همکاری‌هایی که به گفته او در زمان تنش‌های سیاسی هم با افزایش همراه بوده است.

او در ادامه با اشاره به روابط پرفراز و نشیب دو کشور، گفت که ترکیه نخستین کشور مسلمانی بود که با اسرائیل رابطه برقرار کرد.

روابط ترکیه و اسرائیل پس از ماجرای کشتی «ماوی مرمره» در سال ۲۰۱۰ تیره شد. ارتش اسرائیل در سال ۲۰۱۰ پس از آنکه این کشتی ترکیه‌ای تلاش کرد از محاصره دریایی نوار غزه عبور کند، به آن حمله کرد که در نتیجه این حمله، ده‌ها شهروند ترکیه کشته و زخمی شدند.

دو کشور همچنین در سال ۲۰۱۸ و پس از کشته شدن معترضان فلسطینی در غزه، سفرای خود را فراخواندند. البته ترکیه و اسرائیل هیچ‌گاه روابطشان را با یکیدیگر قطع نکردند و سفارتخانه‌های خود را در پایتخت‌های دو کشور فعال نگه داشتند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه ترکیه پیش از دیدار و گفتگو با همتای اسرائیلی خود از موزه هولوکاست بیت‌المقدس و مسجدالاقصی دیدن کرد.

او همچنین روز سه‌شنبه در جریان سفر به رام‌الله و دیدار با مقام‌های تشکیلات خودگران فلسطینی، ۹ توافقنامه جدید همکاری به ویژه در زمینه‌های کشاورزی، آموزشی و تجاری با هدف حمایت از اقتصاد فلسطینی‌ها امضا کرد.

بنا به گزارش‌های خبری، روابط تل‌آویو و آنکارا پس از سفر اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل به ترکیه در ماه مارس وارد مرحله جدیدی شده است. سفر آقای هرتزوگ به ترکیه، نخستین سفر رئیس جمهور اسرائیل به این کشور از سال ۲۰۰۷ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حفاظت از نژاد بز آنگورا برای تولید پشم لوکس در ترکیه

پیشرفت در مذاکرات ترکیه و آمریکا برای رفع تیرگی در روابط دوجانبه

بلومبرگ: ترکیه کلیه واردات و صادرات خود با اسرائیل را متوقف کرد