Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناسا به مریخ فضانورد می‌فرستد؛ فراخوان دریافت‌ایده‌ها برای سفر سی روزه

تصویر ناسا از سیاره مریخ
تصویر ناسا از سیاره مریخ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیرو اطلاعیه وبگاه ناسا از عموم خواسته شده است تا نظرات خود درباره این ماموریت را حداکثر تا تاریخ ۱۳ خرداد ارسال کنند.

آگهی

آژانس فصایی ناسا روز ۲۷ اردیبهشت از برنامه خود برای اعزام دو فضانورد به سطح مریخ خبر داد. پیرو اطلاعیه وبگاه ناسا، از عموم خواسته شده است تا نظرات خود درباره این ماموریت را حداکثر تا تاریخ ۱۳ خرداد ارسال کنند.

ناسا قصد دارد در اواخر دهه ۲۰۳۰ یا اوایل دهه ۲۰۴۰ به مریخ فضانورد اعزام کند. این ماموریت با فرض این خواهد بود که فن‌آوری روز آن موقع این امکان را فراهم آورد. همچنین می‌باسیت نخست بودجه این طرح تأمین گردد. چرا که با امکانات امروزی، ماموریت رفت و برگشت تا مریخ حدود ۵۰۰ روز به طول خواهد انجامید.

نیروی گرانش و نبود آن یکی دیگر از معضلات پیش رو این ماموریت است. فضانوردان برای آمادگی فرود بر سطح سیاره سرخ می‌بایست ماه‌ها خود را با فضای جاذبه میکرو یا همان جاذبه حداقلی وفق دهند. میزان جاذبه سطح مریخ یک سوم جاذبه زمین است.

یکی از راه‌های پیشنهادی ناسا برای مقابله با این مشکل، اسکان فصانوردان در مریخ نورد‌های کوچک در مدت اقامت آن‌ها بر سطح مریخ است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کرت ووگل، رئیس ناسا با انتشار ویدئویی در یوتیوب در اینباره گفته است که «با این کار به آن‌ها این اجازه را خواهیم داد تا پیش از پوشیدن لباس‌های فصانوردی جهت گام نهادن بر سطح این سیاره، بتوانند در ابتدا در این کاوشگر‌ها مدتی را بر سطح سیاره مریخ نوردی کنند تا با محیط آن خو بگیرند.»

این برنامه ناسا هنوز در مراحل اولیه خود است و می‌تواند به طور قابل توجهی تغییر کند. ناسا در نظر دارد از یک فضاپیمای شبیه زیستگاه برای انتقال خدمه خود به سیاره سرخ استفاده کند. چهار نفر این سفر طولانی را انجام خواهند داد و که دو نفر از آن‌ها بر روی سطح مریخ گام خواهند نهاد و دو نفر نیز مسئول پشتیبانی خواهند بود. این الگو، تا حدودی شبیه به مدلی است که در برنامه آپولو با سه فضانورد اعزامی به سطح ماه دیده شده بود.

برای این خدمه می‌بایست چیزی در حدود ۲۵ تن تجهیزات در اختیار باشد که این شامل ماشین فرود بر سطح مریخ و بازگشت به فضاپیما خواهد بود.

ناسا در حال حاضر بر روی پروژه «آرتمیس ۱» کار می‌کند که پروژه‌ای بدون خدمه است و جهت آماده‌سازی اعزام فضانوردان به کره ماه در دهه ۲۰۲۰ خواهد بود. به گفته ناسا، ماموریت آرتمیس ۱، برای مهیاشدن اعزام این  فضانوردان به مریخ بسیار مهم خواهد بود.

ناسا متعهد شده پس از کسب نظرات، در ماه ژوئن یک کارگاه آموزشی «با شرکای صنعتی و دانشگاهی خود در آمریکا» برگزار خواهد کرد. در همین زمینه، سازمان‌های بین‌المللی دعوت‌شده نیز می‌توانند در یک کارگاه آموزشی در ماه ژوئیه شرکت کنند.

پیشنهاد می‌شود پیش از ثبت نظرات خود نخست پنجاه هدف ناسا از اعزام فضانورد به مریخ مطالعه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا برای نصف کردن مدت زمان سفر به مریخ موشک‌های اتمی را به خدمت می‌گیرد

توافق فضایی آمریکا و روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین؛ زن روس سوار فضاپیمای آمریکایی می‌شود

فضاپیمای چینی تصاویری تازه از کل سیاره مریخ را ثبت و ارسال کرد