Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

توافق فضایی آمریکا و روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین؛ زن روس سوار فضاپیمای آمریکایی می‌شود

فضاپیمای اسپیس ایکس
فضاپیمای اسپیس ایکس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس توافق که بین آژانس فضایی آمریکا و روسیه صورت گرفته قرار است در پرواز آتی فضاپیماهای دو کشور، یک فضانورد آمریکایی و روسی در فضاپیمای کشور دیگر حضور داشته باشد.

آگهی

ناسا و آژانس فضایی روسیه با یکدیگر توافقنامه‌ای را امضا کردند که بر اساس «تبادل صندلی» میان فضانوردان دو کشور اجرایی می‌شود. 

بر اساس این تفاهم نامه قرار است یک صندلی در فضاپیمای آمریکایی به یک فضانورد روس و در مقابل هم یک صندلی در فضاپیمای روسی در اختیار یک فضانورد آمریکایی قرار گیرد. این تفاهم که بین ناسا و شرکت روسکاسموس حاصل شده در جهت انجام ایمن عملیات فضایی بین‌المللی صورت گرفته است. 

آژانس فضایی روسیه یا همان روسکاسموس در بیانیه‌ای که بدین منظور منتشر شده می‌نویسد: «این توافق به نفع روسیه و ایالات متحده است و توسعه همکاری‌ها را در چارچوب برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی ارتقا می‌دهد.» 

ناسا و روسکاسموس شرکای اصلی ایستگاه فضایی، سالهاست که به دنبال تجدید پروازهای معمول خدمه یکپارچه به عنوان بخشی از ائتلاف طولانی مدت میان دو آژانس فضایی هستند. روندی که یکی از آخرین حلقه‌های باقیمانده از همکاری‌های میان روسیه و آمریکا به شمار می‌رود. 

ناسا هم در بیانیه‌ای در خصوص حصول این توافقنامه تاکید کرد که حضور هماهنگ فضانوردان روسی در فضاپیمای آمریکایی اسپیس ایکس و همچنین فضانوردان آمریکایی در فضاپیمای روسی «سایوز» برای انجام عملیات ایمن در ایستگاه فضایی بین‌المللی ضروری است. همچنین ناسا اعلام کرده فعالیت خدمه‌های دو کشور در فضاپیماها تضمین می‌کنند که برای تعمیر و نگهداری ضروری و لازم فضاپیماها، نیروهای آموزش دیده و متخصص کافی وجود خواهد داشت. آژانس فضایی آمریکا همچنین می‌گوید این توافق به طرفین کمک می‌کند تا در برابر حوادث احتمالی مانند بروز مشکلات جدی برای خدمه و یا پیش آمدن شرایط اضطراری پیش‌بینی نشده، آمادگی بیشتری در دسترس باشد. 

بر اساس اعلام ناسا، قرار است آنا کیکینا، فضانورد روسکاسموس در ماه سپتامبر امسال با فضاپیمای اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کند و در مقابل فرانک روبیو، فضانورد آمریکایی در اواخر ماه جاری میلادی با فضاپیمای روسی سایوز به فضا فرستاده خواهد شد. 

تبادل صندلی میان فضاپیماهای آمریکا و روس پیشتر هم صورت گرفته و قبلا در فضاپیماهای شاتل آمریکایی و سایوز روسی چنین اتفاقی رخ داده بود. پس از بازنشستگی شاتل در سال ۲۰۱۱، ایالات متحده تا سال ۲۰۲۰ برای فرستادن فضانوردان خود به ایستگاه فضایی، به سایوز روسی متکی بود. پس از آن فضانورد دراگون اسپیس ایکس توانایی پروازهای فضایی انسانی ناسا را احیا و بار دیگر فضانوردان آمریکایی، پروازهای معمول خود را از فلوریدا به ایستگاه فضایی بین‌المللی از سر گرفتند. 

AP Photo
آنا کیکینا، فضانورد روس که قرار است در ماه سپتامبر با فضاپیمای آمریکایی اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کندAP Photo

کیکینا، یک مهندس و تنها زن در میان فضانوردان روس، قرار است نخستین روسی باشد که با اسپیس ایکس پرواز می‌کند. او برای این ماموریت در مقر فضانوردان ناسا در هیوستون آموزش دیده است. 

این تفاهم در حالی اجرایی می‌شود که درست یک روز پیش، یعنی ۱۵ ژوئيه، دیمیتری روگوزین، رئیس روسکاسموس با تصمیم ولادمیر پوتین از کار برکنار و یوری بوریسف، معاون پیشین نخست وزیر جانشین او شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فضاپیمای ناسا در جستجوی اجسام فرانپتونی؛ نیوهورایزنز جهان‌های یخ‌زده جدیدی می‌یابد؟

ناسا به مریخ فضانورد می‌فرستد؛ فراخوان دریافت‌ایده‌ها برای سفر سی روزه

تلسکوپ فضایی هابل به تدریج بازنشسته می‌شود