«ماه خونین» در شب؛ تصاویر خیره‌کننده از ماه‌گرفتگی سال ۲۰۲۲

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بنای یادبود جنگ جهانی اول در کانزاس، آمریکا
بنای یادبود جنگ جهانی اول در کانزاس، آمریکا   -  Copyright  AP

منجمان آماتور و دوستداران علم فضا روز گذشته دوربین‌ها و تلسکوپ‌های خود به مناطق مرتفع بردند تا بتوانند یکی از نادرترین ماه‌گرفتگی‌های این سال‌ها را در آمریکا، اروپا و  سایر نقاط جهان تماشا و ثبت کنند.

این ماه‌گرفتگی کامل شب یک‌شنبه ۲۵ اردیبهشت (۱۵ می) تا بامداد روز دوشنبه در آسمان بسیاری از مناطق زمین روی داد. خسوف یک‌شنبه شب هرچند در آمریکای جنوبی و بخش‌هایی از آمریکای شمالی به صورت کامل قابل مشاهده بود، با این حال در بخش‌هایی از شرق اروپا و نیوزیلند نیز به صورت جزئی در آسمان پدیدار شد.

آسوشیتد پرس
ماه‌گرفتگی در درسدن آلمانآسوشیتد پرس

رنگ قرمز این ماه‌گرفتگی از عواملی بود که توجه بسیاری را به خود جلب کرده بود. در واقع دلیل این رنگ قرمز این است که کره ماه با سنگ‌ها و صخره‌های تیره رنگی پوشیده شده است که شبانگاه نور خورشید را انعکاس می‌دهد. هنگام ماه‌گرفتگی، کره زمین بین نور خورشید و ماه قرار ‌می‌گیرد و ماه‌گرفتگی رخ می‌دهد.

در این حالت تنها نوری که به سطح ماه می‌رسد و به سمت زمین انعکاس پیدا می‌کند نور کمی است که در اتمسفر زمین پخش شده است و این امر علمی دلیل سرخ یا نارنجی به نظر رسیدن ماه هنگام ماه‌گرفتگی است. پدیده سرخی افق هنگام طلوع و غروب آفتاب نیز نتیجه پدیده‌ای مشابه است.

آسوشیتید پرس
ماه‌گرفتگی کامل در گروزنی، روسیهآسوشیتید پرس

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آسوشیتید پرس
ماه‌گرفتگی در شالگوتاریان مجارستانآسوشیتید پرس
آسوشیتدپرس
در مناطقی از آمریکای شمالی این ماه‌گرفتگی به صورت کامل قابل رویت بود، آیداهو، آمریکاآسوشیتدپرس
آسوشیتد پرس
ماه‌گرفتگی در مسجد ایاصوفیه، ترکیهآسوشیتد پرس