Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شیخ محمد بن زاید به عنوان رئیس دولت امارات عربی متحده برگزیده شد

شیخ محمد بن زاید رئیس جدید دولت امارات عربی متحده
شیخ محمد بن زاید رئیس جدید دولت امارات عربی متحده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی درگذشت شیخ خلیفه بن زاید رئیس دولت امارات عربی متحده در روز جمعه، شیخ محمد بن زاید حاکم ابوظبی به عنوان رئیس جدید این کشور انتخاب شد.

آگهی

در پی درگذشت شیخ خلیفه بن زاید رئیس دولت امارات عربی متحده در روز جمعه، شیخ محمد بن زاید حاکم ابوظبی به عنوان رئیس جدید این کشور انتخاب شد.

این خبر توسط خبرگزاری دولتی امارات، وام (WAM)، و  پس از نشست «شورای عالی اتحاد» در ابوظبی اعلام شد. این نهاد عالی‌ترین نهاد قانونگذاری و اجرایی در امارات عربی متحده به شمار می‌رود و هفت امیر هر یک از امیرنشین‌های کشور، عضو آن هستند.

 شیخ محمد بن زاید که بر اساس اصل ۵۱ قانون اساسی این کشور توسط این نهاد و به اتفاق آرا انتخاب شد، سومین رئیس امارات عربی متحده به شمار می‌رود. 

انتظار می‌رود دیپلمات‌ها و رهبران خارجی برای ادای احترام و دیدار با رئیس جدید امارات عربی متحده در روزهای آینده به این کشور سفر کنند. بنابر اعلام کاخ الیزه، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه راهی امارات عربی متحده خواهد شد تا «مراتب پشتیبانی خود را از برادرش ولیعهد ابوظبی شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان، خانواده و مردم این کشور اعلام کند».

شیخ خلیفه بن زاید حاکم پیشین امارات عربی متحده پس از آنکه در سال ۲۰۱۴ سکته مغزی کرد، دیگر نتوانست نقش مهمی در این کشور حوزه خلیج فارس ایفا کند. از همین رو شیخ محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و رئیس جدید دولت، اداره این کشور را برعهده داشت.

امارات متحده عربی تحت هدایت او در صنایع فضایی فعال شد، کاوشگری به مریخ فرستاد، اولین راکتور هسته‌ای خود را افتتاح کرد و همچنین از نفوذ نفتی خود برای توسعه سیاست خارجی استفاده کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

امارات عربی متحده در یکی از مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی در دوران ریاست خلیفه بن زاید به عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل در سال ۲۰۲۰ اقدام کرد. همچنین نخستین سفر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به یک کشور عربی از زمان آغاز درگیری‌های داخلی این کشور در سال ۲۰۱۱ به امارات عربی متحده در ماه مارس بود که دوران زمامداری خلیفه بن زاید انجام شد.

این امیرنشین همچنین در دوران ریاست خلیفه بن زاید، پس از پیوستن به ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن، از سال ۲۰۱۵ با حوثی‌ها وارد جنگ شد، جنگی که تاکنون ادامه داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساخت ماه مصنوعی در دبی که با قدم زدن روی آن احساس می‌کنید روی ماه راه می‌روید

سفیر امارات پس از ۶ سال به ایران باز می‌گردد

رهبران امارات و اسرائیل در یک دیدار تاریخی با یکدیگر گفت‌وگو کردند