Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس دولت امارات عربی متحده درگذشت

خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات عربی متحده و حاکم ابوظبی
خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات عربی متحده و حاکم ابوظبی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات عربی متحده و حاکم ابوظبی روز جمعه ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) درگذشت.

آگهی

خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات عربی متحده و حاکم ابوظبی روز جمعه ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) درگذشت.

خبرگزاری دولتی امارات، وام (WAM) با تأیید خبر درگذشت خلیفه بن زاید آل نهیان، اعلام کرد که از امروز به مدت ۴۰ روز عزای عمومی در این کشور اجرا می‌شود که ۳ روز آن تعطیل عمومی است.

حاکم ۷۴ ساله امارات عربی متحده در سال ۲۰۰۴ جانشین پدرش، زاید بن سلطان آل نهیان شد. او پس از آنکه در سال ۲۰۱۴ سکته مغزی کرد، دیگر نتوانست نقش مهمی در این کشور حوزه خلیج فارس ایفا کند. از همین رو محمد بن زاید، برادر کوچکتر خلیفه بن زاید که ولیعهد ابوظبی بود، اداره این کشور را برعهده گرفت.

امارات عربی متحده در دوران حکومت خلیفه بن زاید آل نهیان شاهد تغییراتی در قوانین این کشور و همچنین مناسبات بین‌المللی و منطقه‌ای آن بود. به عنوان مثال، حاکم ابوظبی در اواخر سال ۲۰۲۱ با صدور فرمانی، قانون مدنی پیشین این کشور را که تنها بر اساس شریعت اسلامی تنظیم شده بود، اصلاح کرد تا غیرمسلمانان نیز اجازه ازدواج، طلاق و حضانت مشترک فرزندان را داشته باشند.

امارات عربی متحده همچنین سال ۲۰۲۰ هم‌زمان با تسهیل اعطای روادید بلندمدت برای سرمایه‌گذاران خارجی، نخبگان و متخصصان، تعدادی از قوانین خود را از جمله با هدف افزایش تسامح در برابر روابط جنسی قبل از ازدواج و مصرف الکل اصلاح کرد.

امارات عربی متحده در یکی از مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی در دوران ریاست خلیفه بن زاید به عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل در سال ۲۰۲۰ اقدام کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین نخستین سفر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به یک کشور عربی از زمان آغاز درگیری‌های داخلی این کشور در سال ۲۰۱۱ به امارات عربی متحده در ماه مارس بود که دوران زمامداری خلیفه بن زاید انجام شد.

این امیرنشین همچنین در دوران ریاست خلیفه بن زاید، پس از پیوستن به ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن، از سال ۲۰۱۵ با حوثی‌ها وارد جنگ شد، جنگی که تاکنون ادامه داشته است.

پیش‌بینی می‌شود که محمد بن زاید، به عنوان سومین رئیس امارات عربی متحده از زمان تأسیس و جانشین خلیفه بن زاید شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح‌های امارات برای ورود زنان به میدان علم و فناوری

چهارونیم روز کار و تعطیلی شنبه و یکشنبه در امارات به‌منظور افزایش رفاه و بهره‌وری

تلاش برای از سرگیری همه پروازها در فرودگاه دوبی؛ چرا امارات برای بارندگی‌های شدید آماده نبود؟