Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح جدید بیمه بیکاری امارات؛ تعیین کمک هزینه برای همۀ شهروندان و دارندگان اجازۀ کار

Mideast Emirates Labor Law
Mideast Emirates Labor Law Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان معتقدند که این کار نه تنها برای کارمندان بلکه برای صاحبان کسب و کار نیز مفید است، زیرا آنها را قادر می‌سازد تا با ارائه پوشش‌های بیمه‌ای در سطح جهانی، بهترین کارمندان را جذب و استخدام کنند.

آگهی

امارات عربی متحده در چهارچوب اصلاحات اقتصادی خود با هدف رقابتی کردن اقتصاد کشور، قصد دارد یک طرح بیمه بیکاری را به اجرا بگذارد و همه نیروی کار فعال در این کشور را تحت پوشش آن قرار دهد.

این طرح روز پنج‌شنبه ۱۲ مه در نشست خبری عبدالرحمن الاعور، وزیر منابع انسانی امارات معرفی شد. او گفت که این قانون فدرال در جریان نشست کابینه به تصویب رسیده است و هدف از اجرای آن اطمینان از وجود یک منبع درآمد برای کارکنان بیکار تا زمان یافتن شغل جدید است.

او تاکید کرد که یکی از مهمترین اهداف این طرح «جذب و حفظ بهترین استعدادهای بین‌المللی و کارگران ماهر» است و افزود: «امیدواریم که انعطاف‌پذیری این طرح به نیروی کار اجازه دهد تا دربارۀ مزایای اضافی با ارائه‌دهندگان خدمات بیمه به توافق برسند. همچنین باعث شود که خطرات در بازار کار برای افراد کاهش و در مقابل انعطاف‌پذیری شرکت‌ها برای مقابله با تغییرات افزایش یابد. به این ترتیب می‌توان در کنار افزایش رقابت‌ها، از استانداردهای یک زندگی باثبات برای خانواده‌ها حتی در زمان بیکاری حمایت کرد.»

این برنامه که قرار است از ژانویه ۲۰۲۳ میلادی اجرایی شود، همه کارکنان اماراتی همچنین خارجی‌های فعال در بخش خصوصی و دولتی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در چهارچوب این طرح، کارکنان بخش‌های دولتی یا خصوصی این کشور می‌توانند سهم بیمه خود را به یکی از شرکت‌های بیمه معرفی شده از سوی دولت پرداخت کنند و در مقابل از مزایای بیمه بیکاری برخوردار شوند؛ از جمله اینکه در صورت از دست دادن شغل خود، هر ماه ۶۰ درصد از حقوق پایه خود را (تا سقف ۲۰ هزار درهم) برای یک دوره محدود به عنوان کمک هزینه زندگی دریافت کنند.

البته هنوز مکانیسم اجرای این طرح بطور دقیق اعلام نشده است؛ بطور مثال هنوز روشن نیست که آیا سهم کارکنان از سوی کارفرما پرداخت می‌شود یا مستقیما از حقوق آنها کم خواهد شد.

همچنین اگرچه دولت اعلام کرده که دورۀ اعطای حقوق بیکاری به افراد محدود است و چنانچه آنها در مدت معینی شغل جدیدی پیدا نکنند این کمک‌ها قطع خواهد شد، اما هنوز مدت اعطای این کمک‌ها اعلام نشده است.

عبدالرحمن الاعور تنها اعلام کرد که وزارتخانه‌اش ساز و کاری را برای اجرای این طرح، مدیریت بر هزینه‌های اعمال آن و اطمینان از موفقیت و حاکمیت آن ایجاد خواهد کرد؛ این وزارتخانه همچنین بر کار ارائه دهندگان خدمات بیمه نظارت خواهد داشت.

طرح جدید بیمه بیکاری از آن رو دارای اهمیت است که تا کنون به کارکنان بخش‌های دولتی و خصوصی امارات تنها مبلغ مشخصی به عنوان دستمزد ماهانه پرداخت می‌شد که بخش قابل توجهی از آن نیز صرف هزینه‌های اساسی زندگی روزمره همچون مسکن و حمل و نقل و تغذیه می‌شد. این هزینه‌ها حدود ۶۰ درصد از درآمد یک کارمند با دستمزد متوسط را به خود اختصاص می‌داد.

کارشناسان امیدوارند با اجرای این طرح، تاب‌آوری اقتصادی جامعه بهبود یابد و کارکنان نسبت به آینده خود احساس امنیت بیشتری کنند.

شرکت‌های بیمه نیز از این طرح استقبال کرده‌اند و برخی از آنها اعلام کرده‌اند که ابتکاراتی را برای کارکنان فعال در امارات طراحی می‌کنند تا به آنها کمک کنند برای دوران بازنشستگی و استفاده از مزایای پایان خدمت آماده شوند.

کارشناسان معتقدند که این کار نه تنها برای کارمندان بلکه برای صاحبان کسب و کار نیز مفید است، زیرا آنها را قادر می‌سازد تا با ارائه پوشش‌های بیمه‌ای در سطح جهانی، بهترین کارمندان را جذب و استخدام کنند.

همچنین با توجه به تصمیمات جدیدی که از سوی دولت امارات برای ارائه ویزاهای بلندمدت کار اتخاذ شده، افراد دیگر مجبور نیستند در صورت از دست دادن کار خود فوراً امارات را ترک کنند.

زهرا کلارک، مدیر یکی از شرکت‌های جذب نیرو در امارات می‌گوید: «در دوران همه‌گیری ویروس کرونا ما دیدیم که چگونه مردم یک‌شبه و بدون هیچ هشداری شغل خود را از دست دادند و این کار چه تأثیر مخربی بر آنها و خانواده‌هایشان داشت. تصور کنید که ناگهان خود را بدون درآمد ببینید، در حالی که باید اجاره، قبوض و حتی هزینه‌های مدرسه را پرداخت کنید.»

اجازه اقامت در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله امارات، جایی که بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول ۸۵ درصد جمعیت آن را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند، به طور سنتی با شغل مرتبط است و از دست دادن شغل معمولاً به این معنی است که کارگر باید کشور را ترک کند.

در سال‌های اخیر و در چهارچوب رقابت‌های اقتصادی منطقه‌ای برای جذب استعدادها و سرمایه‌ها، قطر، عمان، کویت و عربستان سعودی برنامه‌هایی برای حمایت از شهروندانشان در دوران بیکاری به اجرا گذاشتند و بحرین نیز نوعی بیمه بیکاری را برای حمایت از کارگران مقیم غیرشهروند معرفی کرد.

در این سال‌ها عربستان سعودی به عنوان بزرگترین کشور حاشیۀ جنوبی خلیج فارس مجموعه گسترده‌ای از اصلاحات اجتماعی و اقتصادی را به اجرا گذاشت و امارات نیز برای حفظ موقعیت خود در این رقابت، ویزاهای جدیدی برای جذب و حفظ نیروی کار ماهر و خانواده‌های آنها معرفی کرد.

امارات همچنین امسال و با هدف سازگاری بیشتر با بازارهای جهانی، روزهای تعطیل آخر هفته را به شنبه و یکشنبه تغییر داد و در ۱۸ ماه گذشته بخشی از قوانین خود را اصلاح و از مصرف الکل و زندگی مشترک قبل از ازدواج جرم‌زدایی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح‌های امارات برای ورود زنان به میدان علم و فناوری

چهارونیم روز کار و تعطیلی شنبه و یکشنبه در امارات به‌منظور افزایش رفاه و بهره‌وری

کارگران خارجی امارات و همه‌گیری کرونا؛ در برزخ ماندن، رفتن و بازگشتن