Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارگران خارجی امارات و همه‌گیری کرونا؛ در برزخ ماندن، رفتن و بازگشتن

کارگران خارجی امارات و همه‌گیری کرونا؛ در برزخ ماندن، رفتن و بازگشتن
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که امارات عربی متحده همچون دیگر کشورهای جهان با تبعات همه‌گیری کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، گزارش‌ها از این کشور حاکی از وضعیت نابسامان کارگران مهاجر است.

آگهی

در حالی که امارات عربی متحده همچون دیگر کشورهای جهان با تبعات همه‌گیری کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، گزارش‌ها از این کشور حاکی از وضعیت نابسامان کارگران مهاجر است.

امارات از جمله کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است که شمار زیادی کارگر خارجی در آنجا مشغول به کارند. بنابر آمار سازمان جهانی کار، در شش کشور امارات، عربستان سعودی، قطر، بحرین، کویت و عمان مجموعا ۲۳ میلیون کارگر مهاجر زندگی می‌کنند که اکثرا از کشورهای جنوب آسیا همچون هند، چین و نپال روانه این کشور شده‌اند.

با شیوع بیماری کووید۱۹ این کشورها مرزهای خود را بستند و امارات نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. اما این بستن مرزها موجب بروز مشکلات بسیاری برای کارگران مهاجر مقیم در این کشور شده است.

یکی از معضلات، وضعیت زنان مهاجری است که برای وضع حمل به کشورشان بازگشته بودند و اکنون نمی‌توانند به همراه نوزادشان به امارات بازگردند. زیرا به دلیل بسته شدن سفارتخانه‌های امارات در کشورهای خارجی در جریان همه‌گیری کرونا، امکان صدور شناسنامه برای این نوزادان وجود نداشته و از طرفی دولت امارات نیز بدون اوراق هویت کسی را به کشور راه نمی‌دهد.

از طرف دیگر اگرچه اداره هویت و امور شهروندی امارات اقداماتی را برای بازگشت مهاجران خارجی در دستور کار قرار داده، اما قوانین در این زمینه مبهم هستند و بسیاری از درخواست‌ها رد شده‌اند. تعدادی از کارگران خارجی می‌گویند درخواست‌های آنان به صورت مکرر و حتی تا ۱۰ بار رد شده است.

دیگر مشکل اینکه امارات از هفت شیخ نشین تشکیل شده و برای مثال قوانین مهاجرتی شیخ نشین دوبی با شارجه یکسان نیست و همین امر باعث سردرگمی بیشتر کارگران خارجی شده است.

برای کارگرانی که بیرون مرزهای امارات بلاتکلیف مانده‌اند، قوانین چندان به نفع آنان عمل نمی‌کند. در حالی که پس از اجرای طرح قرنطینه شهروندان اماراتی می‌توانستند با پروازهای مخصوص به این کشور بازگردند، کارگران خارجی از چنین حقی برخوردار نشدند و دولت به ندرت و تنها برای موقعیت‌های اضطراری و انسانی اجازه ورود صادر کرده است.

این مشکل برای کارگران بیکارشده در داخل خاک امارات نیز وجود دارد و آنان به دلیل لغو پروازها نمی‌توانند از کشور خارج شوند.

دو کشور پاکستان و هند که کارگران شاغل بیشتری در امارات دارند، اقدام به ترتیب دادن پروازهای مخصوص به امارات کرده‌اند تا شهروندان خود را از این کشور خارج کنند. با این حال شمار این پروازها محدود است و جمعیت کارگران متقاضی خروج زیاد. 

برای مثال تا کنون ۲۰۰ هزار هندی برای خروج از امارات ثبت نام کرده‌اند اما هفته گذشته در مجموع تنها ۲ هزار نفر توانستند با پروازهای ویژه به هند بازگردند.

شرایط از آنجا برای کارگران مهاجر در امارات سخت‌تر شده که دولت این کشور به منظور مقابله با تبعات رکود حاصل از شیوع کرونا، دست به بازنگری در قوانین زده و شرکت‌ها را مجاز کرده است تا زودتر از موعد قراردادهای کاری خود با کارگران را فسخ کنند.

این در حالی است که به دلیل تعطیلی پروازها و توقف جریان ورود گردشگران، بسیاری از هتل‌ها نیز فعالیت خود را کاهش داده‌اند و همین امر سبب شده تا قرارداد بسیاری از کارگران خارجی شاغل در امارات که در این بخش از صنعت گردشگری کار می‌کردند خودبه خود تمدید نشود.

تا کنون در امارات حدود ۵۵ هزار مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ ثبت شده است و ۳۳۳ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح جدید بیمه بیکاری امارات؛ تعیین کمک هزینه برای همۀ شهروندان و دارندگان اجازۀ کار

شرایط جدید دریافت اقامت بلندمدت امارات اعلام شد

یک ماه افطار مجانی برای کارگرانِ دبی به همت مهاجران