سخنگوی قوه قضائیه ایران: حکم اعدام احمدرضا جلالی اجرا می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکسی از احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی- سوئدی
عکسی از احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی- سوئدی   -  کپی رایت  AFP

سخنگوی قوه قضائیه ایران با رد گمانه‌زنی‌ها در خصوص تلاش تهران برای مبادله احمدرضا جلالی با حمید نوری از قطعی بودن حکم اعدام آقای جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی خبر داد.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه‌شنبه در جریان نشستی خبری با تاکید بر این که احمدرضا جلالی دارای تابعیت ایران است و دولت سوئد پس از بازداشت او در ایران به او تابعیت مضاعف داده، گفت: « این شخص به لحاظ اتهامات متعدد به اعدام محکوم شده و حکم وی قطعی است. این حکم در دستور کار مقامات قضایی است و نسبت به اجرای حکم اقدام خواهند کرد.» 

سخنگوی قوه قضائیه ایران اتهام‌های آقای جلالی را «جاسوسی و ارتباط با موساد (سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل)، اقدام علیه امنیت کشور و افشای اطلاعات طرح‌های سری و به کلی سری و نیز اطلاعات مربوط به دانشمندان هسته‌ای» اعلام کرد. 

احمدرضا جلالی،  پزشک و محقق ایرانی- سوئدی در آوریل ۲۰۱۶ به دعوت دانشگاه تهران و دانشگاه شیراز به منظور شرکت در کارگاه مدیریت بحران به ایران سفر کرد و در ماه مه همان سال (اردیبهشت ۱۳۹۵) دستگیر شد. ایران مدعی است که آقای جلالی به اتهام وارده به خود از جمله جاسوسی و همکاری با موساد برای از میان برداشتن دانشمندان هسته‌ای اعتراف کرده اما وکلا و خانواده او تاکید دارند که آقای جلالی تحت فشار و شکنجه ناگزیر به اعتراف اجباری شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران همچنین گمانه‌زنی‌های مطرح شده در مورد تلاش ایران برای تبادل احمدرضا جلالی با حمید نوری را رد کرد و گفت: «این دو موضوع هیچ ارتباطی با هم ندارد. محاکمات آقای نوری نامشروع است و ثانیا آقای جلالی دو سال قبل از ایشان بازداشت شده است و حکم قطعی درموردش صادر شده است. بحث مبادله مطرح نیست و دستگاه قضایی بر اساس حکم صادره اقدام خواهد کرد.»

حمید نوری، معروف به حمید عباسی در نوامبر (آبان) سال ۲۰۱۹ هنگامی که به دلایل شخصی به سوئد سفر کرده بود، با برنامه‌ریزی و شکایت دو شهروند ایرانی و به ظن مشارکت در اعدام و کشتار زندانیان عضو سازمان مجاهدین خلق و سایر سازمان‌ها و احزاب کمونیست و چپ‌گرا در تابستان ۱۳۶۷، بازداشت و تحت محاکمه قرار گرفت. 

آخرین جلسه دادگاه حمید نوری، دادیار اسبق قوه‌قضاییه ایران، پس از ۹ ماه و پس از برگزاری ۹۲ جلسه در استکهلم، هفته گذشته به پایان رسید. دادستانی سوئد برای او تقاضای صدور حکم حبس ابد کرده است. حکم اولیه آقای نوری حدود دو ماه دیگر صادر خواهد شد.