Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مسئول سیاست خارجی اروپا: ما با روسیه نمی‌جنگیم فقط از اوکراین دفاع می‌کنیم

مسئول سیاست خارجی اروپا: ما با روسیه نمی‌جنگیم فقط از اوکراین دفاع می‌کنیم
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Méabh Mc Mahonیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«این مسئله به یک نظام سیاسی و یک فرد مربوط می‌شود. بنابراین با این‌که می‌خواهیم پوتین را تضعیف کنیم اما نمی‌خواهیم در مرز تاریخ به مردم روسیه فشار بیاوریم. آنها دیر یا زود باید در ساختار و نظام صلح‌طلب اروپا جای بگیرند.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مصرانه می‌گوید که این اتحادیه در حال جنگ با روسیه نیست بلکه تنها در حال دفاع از اوکراین است.

وی در حاشیه نشست وزیران خارجهٔ اتحادیهٔ اروپا در فلورانس ایتالیا در مصاحبهٔ اختصاصی با یورونیوز گفت: « من اصلا از این داستان غرب علیه روسیه یا غرب علیه بقیه خوشم نمی‌آید. مسئلهٔ غرب نیست. مسئلهٔ منشور سازمان ملل است. مسئلهٔ حق حاکمیت ملت‌ها و احترام به مرزهای همسایگان است که نباید با زور جابه‌جایشان کرد.»

وی همچنین افزود: « ما نه در حال جنگ با روسیه که در حال دفاع از اوکراین هستیم. و دفاع از اوکراین یعنی دفاع از نظم بین‌الملل براساس قوانین. وگرنه قانون جنگل حکمفرما می‌شود.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین بر اهمیت این نکته تأکید کرد که باید حساب روسیه و پوتین را از هم جدا کرد. وی افزود: « این مسئله به یک نظام سیاسی و یک فرد مربوط می‌شود. بنابراین با این‌که می‌خواهیم پوتین را تضیف کنیم اما نمی‌خواهیم در مرز تاریخ به مردم روسیه فشار بیاوریم. آنها دیر یا زود باید در ساختار و نظام صلح‌طلب اروپا جای بگیرند.»

نقش تازهٔ اروپا در صحنهٔ جهانی؛ کنشگر ژئوپولتیک

جوزپ بورل به همراه با الکساندر استاب نخست وزیر فنلاند در این گفتگو شرکت داشت و هر دوی این سیاستمداران معتقد بودند که جنگ اوکراین برای اروپا یک نقطه عطف تاریخی است.

آقای بورل در این زمینه گفت: « اتحادیهٔ اروپا در لحظهٔ فعلی یک کنشگر ژئوپولیتک است که هم در زمینهٔ نظامی و هم در زمینهٔ تحریم انرژی گام‌های قدرتمندی بر می‌دارد. قدرت‌های ما بسیار بیشتر از آنچیزی است که خیلی‌ها تصور می‌کنند. و ما مطابق معیارهای اروپایی فورا از آنها استفاده می‌کنیم.»

الکساندر استاب نیز با تحسین سرعت عمل اتحادیه اروپا در واکنش به تهاجم روسیه گفت: « اتحادیه اروپا از یک ابرقدرت ناظر به یک ابرقدرت فعال بدل شده است. و چه خوب که این اتفاق به سرعت افتاد. می‌دانید فعال‌شدن این اتحادیه در بحران یورو چند سال و در همه‌گیری چند ماه طول کشید. اما بعد از جنگ طی چند روز شروع شد.»

بهای جنگ و لزوم همبستگی اروپایی‌ها

نخست وزیر فنلاند که روسیه را «متخاصم و تمامیت‌گرا، امپریالیستی و خودکامه» می‌خواند پرداخت بهای جنگ اخیر را یکی از بزرگترین مشکلات پیش‌روی اتحادیه اروپا برشمرد.

وی افزود: «سیاستمداران باید برای مردم شرح دهند که هزینهٔ این جنگ چقدر است، چون اتحاد و همبستگی تا مدتی پابرجاست. اما با تورم و افزایش هزینهٔ خوراک و انرژی و وضعیت پناهندگان در لهستان، این وضع تاابد دوام نمی‌آورد.»

جوزپ بورل و الکساندر استاب در این باره نیز همنظر بودند که جنگ اوکراین چشم اروپا را به‌روی وابستگی شدیدش به انرژی روسیه باز کرده است.

آقای بورل گفت: «اگر بخواهیم جنگل به باغ ما حمله نکند باید بهایش را پرداخت. باید درک کرد که دفاع از آزادی و دفاع از اوکراین بهایی دارد. و سیاستمداران باید شجاعت توضیح دادن به مردم را داشته باشند که باید این بها را پذیرفت، چراکه هزینهٔ نپذیرفتنش بسیار بیشتر است.»

همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که تحریم گاز روسیه در قدم‌های بعدی قرار دارد هرچند تأکید کرد که اروپا به سرعت به سوی پایان وابستگی به انرژی‌های روسیه پیش می‌رود. وی افزود: « اما تا این جنگ پیش نمی‌آمد ما برای کاهش وابستگی انرژی‌مان به روسیه اقدامی نمی‌کردیم. بدون این جنگ اوضاع مثل همیشه بود. آگاه نبودیم که اروپا در خطر است، به همین سادگی. و بنابراین اگر ما در خطر باشیم باید بالغ بود و آمادهٔ رویارویی با این خطرات شد.»

آقای بورل همچنین تأکید کرد که اروپا هنوز راه‌های دیگری هم برای فشار آوردن به روسیه در اختیار دارد. وی گفت: «اگر بخواهیم که شرکت‌های بیمه‌مان دیگر انتقال نفت روسیه را به دنیا یا حتی به خود اروپا بیمه نکنند، مانع بزرگی برای صادرات نفت‌شان به دنیا به‌وجود می‌آید.»

مصاحبهٔ کامل را در ویدئوی همین گزارش تماشا کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئویی از حومه خارکیف؛ از انهدام تانک روسیه تا حمله به کاروان شهروندان غیرنظامی

انتخابات پارلمان اروپا؛ چرا پرتغال و مالت رای‌گیری زودهنگام را مجاز اعلام کرده‌اند؟

حمله اسرائیل به اردوگاه فلسطینی‌ها؛اتحادیه اروپا پایبندی تل‌آویو به تعهدات حقوق بشری را بررسی می‌کند