سازمان جهانی بهداشت: تعداد جانباختگان به‌دلیل همه‌گیری کرونا بسیار بیش از آمارهای رسمی است

همه‌گیری کووید-۱۹
همه‌گیری کووید-۱۹ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس تخمین‌های صورت گرفته از سوی سازمان جهانی بهداشت، تعداد افراد جان باخته در دوران همه‌گیری کرونا، بیش از ۲ برابر آمارهای رسمی است که دولت‌ها اعلام کرده‌اند.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید نزدیک به ۱۵ میلیون نفر در سراسر دنیا در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و یا تاثیر آن بر سیستم‌های بهداشتی کشورهای مختلف جان خود را از دست داده‌اند. 

تخمین سازمان جهانی بهداشت تقریبا ۳ برابر آمار رسمی است که دولت‌های مختلف اعلام کرده‌اند. بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت بیشترین میزان تلفات در جنوب شرقی آسیا، آمریکا و اروپا بوده است. 

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در گزارشی که روز پنجشنبه ۵ مه منتشر شده از دولت‌های جهان خواست تا ظرفیت‌های بهداشتی خود را برای مقابله با شرایط اضطراری بهداشتی در آینده گسترش دهند. 

بر اساس پژوهشی که دانشمندان سازمان جهانی بهداشت انجام داده‌اند، تعداد واقعی مرگ و میر کووید -۱۹ از ژانویه سال ۲۰۲۰ تا پایان سال گذشته حدود ۱۳.۳ تا ۱۶.۶ میلیون نفر بوده است. در این مطالعه همچنین افرادی که به طور مثال به بیماری‌های دیگری مانند سرطان مبتلا بودند و به دلیل پر بودن ظرفیت بیمارستان‌ها از بیماران کرونایی، نتوانستند درمان لازم را دریافت کنند، نیز در نظر گرفته شده است. 

اعداد اعلام شده از سوی کشورهای مختلف در زمان اوج همه‌گیری کووید ۱۹ همواره از مسائل مناقشه‌برانگیز بوده است. برخی از نهادهای بهداشتی بین‌المللی کمبود تست‌های گرفته شده در میان بسیاری از کشورها را از جمله دلایل پایین‌تر اعلام شدن آمار ابتلا می‌دانستند. همچنین گفته می‌شود که برخی از کشورها آمار واقعی را در این خصوص اعلام نمی‌کردند و همواره میزان ابتلا به کووید-۱۹ را پایینتر از عدد واقعی منتشر می‌کردند. 

آمار اعلام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت در حالی رسانه‌ای شده که ارزیابی موسسه سنجش سلامت دانشگاه واشنگتن از مرگ بیش از ۱۸ میلیون نفر در پی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ حکایت دارد. مطابق این پژوهش این تعداد مرگ در بازه زمانی ژانویه ۲۰۲۰ تا دسامبر ۲۰۲۱ به وقوع پیوسته است. 

از سوی دیگر برخی از کشورها از جمله هند، روش سازمان جهانی بهداشت برای محاسبه تعداد مرگ و میر ناشی از کووید را محل مناقشه دانسته‌اند و با این ایده که تعداد مرگ و میر واقعی افراد بسیار بیشتر از آمارهای رسمی اعلام شده است، مخالفت کرده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اوایل این هفته دولت هند ارقام جدید را منتشر کرد که نشان می‌داد در سال ۲۰۲۰ تعداد افرادی که جان خود را در این کشور از دست داده‌اند نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۴۷۵ هزار نفر افزایش یافته است. هند البته آماری در خصوص تعداد افراد جان باخته در سال ۲۰۲۱ که سویه دلتا قربانیان بسیاری در این کشور گرفته بود، ارائه نداده است. هند یکی از کشورهایی بوده که بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت تعداد افراد جان باخته در آن در پی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ بیشتر از آمار رسمی دولتی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو کانون تازه همه‌گیری کووید۱۹؛ چین محدودیت‌هایی را در پکن و شانگهای وضع کرد

اجباری بودن پوشیدن ماسک در فرودگاه‌ها و هواپیماهای اتحادیه اروپا لغو می‌شود

دانشمندان: قرص شرکت مِرک شاید به پیدایش سویه‌های جدید کرونا کمک کرده باشد