Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احتمال زلزله سیاسی در انتخابات ایرلند شمالی؛ شین فین، بازوی سیاسی ارتش جمهوریخواه به قدرت می‌رسد؟

 میشل اونیل / مری لو مک‌دونالد/ نمایندگان پارلمان سین‌فین، کانر مورفی و جان فینوکان
میشل اونیل / مری لو مک‌دونالد/ نمایندگان پارلمان سین‌فین، کانر مورفی و جان فینوکان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اقبال نسل جدید رهبران شین فین در بین عامه مردم و نتایج نظرسنجی‌های اخیر این شائبه را بوجود آورده که شین فین بالاخره به حزب اول ایرلند شمالی تبدیل خواهد شد؛ پدیده‌ای که در این منطقه وابسته به بریتانیا تاکنون سابقه نداشته است.

آگهی

دو روز مانده تا برگزاری انتخابات محلی در ایرلند شمالی، نظرسنجی‌ها از احتمال پیروزی حزب شین فین حکایت دارند. در صورت درست بودن پیش‌بینی‌ها این حزب ملی‌گرا که طرفدار وحدت شمال و جنوب جزیره ایرلند است به یک پیروزی تاریخی دست پیدا خواهد کرد.

انتخابات محلی روز ۵ می برگزار می‌شود و به احتمال زیاد «یونیونیست‌های» ایرلندشمالی که غالبا پروتستان و طرفدار اتحاد با لندن هستند و از سال ۱۹۲۱ تقریبا همواره در راس قدرت بوده‌اند جای خود را به شین فین می‌دهند که زمانی نه‌چندان دور به‌عنوان بازوی سیاسی شبه نظامیان ارتش جمهوری‌خواه ایرلند شناخته می‌شدند.

طبق نظرسنجی‌ها شین فین حدود ۶ درصد از حزب «اتحادگرای دموکراتیک» جفری مارک دونالدسون پیش است. در انتخابات محلی ۲۰۱۷ حزب اتحادگرای دموکراتیک با اختلاف ناچیز مانع برتری شین فین شده بود.

اما اقبال نسل جدید رهبران شین فین در بین عامه مردم و نتایج نظرسنجی‌های اخیر این شائبه را بوجود آورده که شین فین بالاخره به حزب اول ایرلند شمالی تبدیل خواهد شد؛ پدیده‌ای که در این منطقه وابسته به بریتانیا تاکنون سابقه نداشته است. نه تنها ایده اتحاد دوباره جزیره ایرلند در پرتو مشکلات و چالشهای پسابرکسیتی بلفاست موجب استقبال جوانان از این حزب شده که مواضع چپگرایانه شین فین در برابر دغدغه‌های اصلی جوانان بویژه مشکل مسکن و بیکاری باعث تمایل این قشرسنی به این حزب شده است.

بدین ترتیب میشل اونیل رهبر ۴۵ ساله حزب شین فین که اکنون در دولت ائتلافی قائم مقام نخست وزیر است می‌تواند در انتخابات پنجشنبه در یک رویداد تاریخی به‌عنوان نخست وزیر ایرلند شمالی برگزیده شود.

البته باید منتظر ماند و دید که آیا اتحادگرایان دموکرات حاضر به قبول پست معاونت نخست وزیری می‌شوند یا خیر. طبق توافق ۱۹۹۸ که به سه دهه منازعه خونین در ایرلندشمالی پایان داد، قدرت دولت باید بین این دو تقسیم شود و یکی بدون دیگری قدرت اجرایی ندارد.

در «نیوری» (Newry) در نزدکی مرز ایرلند شمالی یک بیلیبورد شین فین دیده می‌شود که روی آن نوشته شده، راه‌حل برکسیت «اتحاد دو ایرلند» است. اکثریت مردم در ایرلندشمالی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پاسخ منفی داده‌ بودند.

از ۹۰ کرسی پارلمان محلی ایرلند شمالی در حال حاضر سهم شین فین و اتحادگرای دموکراتیک هر کدام ۲۶ کرسی است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقف خودسرانه بازرسی‌های پسابرکسیتی توسط ایرلند شمالی؛ لندن: قبلا هشدار داده بودیم

تنش در روابط اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر کنترل‌های مرزی ایرلند شمالی؛ لندن: ماده ۱۶ روی میز است

هشدار اتحادیه اروپا به بریتانیا: امکان مذاکره مجدد برای پروتکل ایرلند شمالی وجود ندارد