اصغر فرهادی به عنوان یکی از اعضای هیأت داوران جشنواره کن انتخاب شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Director Asghar Farhadi
Director Asghar Farhadi   -  Copyright  AP Photo

سازمان دهندگان جشنواره فیلم کن روز سه‌شنبه ۲۶ آوریل با انتشار بیانیه‌ای اعضای هیأت داوران هفتاد و پنجمین رقابت بین‌المللی کن را اعلام کردند.

بر اساس این بیانیه ونسان لندون ۶۲ ساله، کارگران و فیلمنامه نویس و بازیگر کهنه‌کار فرانسوی و برنده جایزه بهترین بازیگر مرد این جشنواره در سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان رئیس هیأت داوران انتخاب شد.

در کنار نام او، نام هشت تن از بزرگان عرصه سینمای بین‌الملل از جمله اصغر فرهادی نیز دیده می‌شود که به عنوان اعضای هیأت داوران برگزیده شده‌اند.

اصغر فرهادی کارگردان پرآوازه ایرانی تا کنون موفق شده جوایز بزرگی را در سطح بین‌الملل از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان (برای فیلم جدایی نادر از سیمین و فروشنده)، خرس طلایی جشنواره برلین (برای فیلم‌های درباره الی و جدایی نادر از سیمین)، گلدن گلوب (برای فیلم جدایی نادر از سیمین) همچنین نخل طلای کن (برای فیلم فروشنده) و جایزه بزرگ هیأت داوران کن (برای فیلم قهرمان) دریافت کند.

ونسان لندون، رئیس هیأت داوران جشنواره امسال با انتشار بیانیه‌ای از این انتخاب استقبال و اعلام کرد: «برای من افتخار بزرگی است که در میانۀ هیاهوی حوادث متعددی که در سراسر جهان روی می‌دهد، به من اطمینان کردید و وظیفه سنگین ریاست هیأت داوران را به من واگذار کردید.»

هیأت هشت نفره داوران جشنواره امسال نیز از ۴ داور زن و ۴ داور مرد تشکیل شده‌اند که در میان آنها در کنار نام اصغر فرهادی، نام چهره‌های مشهور دیگری همچون «ربکا هال» بازیگر بریتانیایی فیلم ویکی کریستینا بارسلونا، «فرانوسا لادج لی» بازیگر و کارگردان فرانسوی، «دیپیکا پادوکونه» مدل و بازیگر و تهیه کنندۀ هندی، «نومی راپاس» بازیگر سوئدی، «یاسمینه ترینکا» بازیگر و کارگردان ایتالیایی، «جف نیکولز» کارگردان و فیلمنامه نویس آمریکایی و درنهایت «یواخیم تری‌یر» کارگردان نروژی دیده می‌شود.

هفتاد و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن فرانسه طی روزهای ۱۷ تا ۲۸ ماه می (۲۷ اردیبهشت تا ۷ خرداد) برگزار خواهد شد.