بوکس سنگین‌وزن جهان؛ تایسون فیوری با شکست دیلیان وایت از کمربند قهرمانی خود دفاع کرد

مسابقه بوکس تایسون فیوری و دیلیان وایت
مسابقه بوکس تایسون فیوری و دیلیان وایت Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تایسون فیوری پس از برد در برابر دیلیان وایت گفت اکنون پس از آن‌که «همه کمربندهای قهرمانی قابل بردن» را برده است، می‌تواند بوکس را کنار بگذارد. او در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی گفت: «من تمام کمربندهایی را که قابل بردن است برده‌ام، کاری بیشتر از این نمی‌توانم انجام دهم.»

آگهی

تایسون فیوری، قهرمان سنگین‌وزن بوکس جهان، روز شنبه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) موفق شد در حضور ۹۴ هزار تماشاگر ورزشگاه ویمبلی لندن حریف قدرتمند خود دیلیان وایت را شکست دهد و برای دومین بار از کمربند قهرمانی‌اش دفاع کند.

در این مسابقه که یک نبرد تمام‌عیار بریتانیایی محسوب می‌شد دو بوکسور مطرح سنگین‌وزن جهان به مصاف هم رفتند که در نهایت تایسون فیوری در پایان راند ششم مبارزه با یک فن آپرکات حریف خود را ناک‌اوت کرد و در میان تشویق هزاران نفر کمربند قهرمانی را به خود اختصاص داد.

تایسون فیوری پس از برد در برابر دیلیان وایت گفت اکنون پس از آن‌که «همه کمربندهای قهرمانی قابل بردن» را برده است، می‌تواند بوکس را کنار بگذارد. او در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی گفت: «من تمام کمربندهایی را که قابل بردن است برده‌ام، کاری بیشتر از این نمی‌توانم انجام دهم.»

فیوری گفت که به برنامه خود برای آویزان کردن دستکش‌هایش پایبند است و تصمیمی برای تبدیل شدن به اولین قهرمان بلامنازع سنگین‌وزن پس از لنوکس لوئیس ندارد. وی گفت بعد از سومین مبارزه با دیونتای وایلدر در ماه اکتبر گذشته به همسرش قول داده است که کناره‌گیری کند اما به خاطر هوادارنش حاضر شده یک بار دیگر بجنگد.

غول ۲ متر و شش سانتی‌متری دنیای بوکس جهان پس از پیروزی روز شنبه، با ۲۳ ناک‌اوت رکورد شکست‌ناپذیری خود را به ۳۲ برد و یک تساوی رساند. او پیش از بازی گفته بود قصد دارد بعد از راکی مارسیانو به عنوان دومین سنگین‌وزن تاریخ بدون شکست بازنشسته شود.

این بوکسور بریتانیایی همچنین به حامی‌اش فرانک وارن ادای احترام کرد و با یادآوری سال‌های گذشته گفت: «فرانک مرا از یک آدم چاق ۱۷۸ کیلویی در آستانه مرگ برگرداند، زمانی که همه می‌ترسیدند من را روی رینگ بیاورند.»

فیوری ۳۳ ساله پیشتر یک بار در سال ۲۰۱۵ مقام قهرمان جهانی را کسب کرده بود اما سپس از دنیای حرفه‌ای کناره گرفت. با این حال در فوریه ۲۰۲۰ توانست بار دیگر مقام قهرمانی خود را در رشته بوکس سنگین‌وزن بازپس بگیرد.

تایسون فیوری در گذشته خود سال‌ها با مشکلات اتهامات دوپینگ، اعتیاد به الکل، اضافه وزن و افسردگی شدید دست به گریبان بوده است. وی که مبتلا به بیماری اختلال روان «شخصیت دوقطبی» است، در برهه‌هایی از زندگی احساس پوچی، بی‌ارزشی و بیزاری از زندگی را داشته است. این احساسات به خصوص پس از آن در او شدید شد که در سال ۲۰۱۵ در آلمان به فرمانروایی ولادیمیر کلیچکو در رینگ پایان داد و مقام قهرمانی جهان را از آن خود کرد. گفته می‌شود پس از کسب این افتخار و کناره‌گیری او از میادین، این شوگرهیل استوارد مربی آمریکایی‌اش بود که انگیزه‌اش را برای بازگشت به رینگ تقویت کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تایسون فیوری در حالی شنبه شب توانست رکورد شکست‌ناپذیری‌اش را بهبود دهد که دیلیان وایت حریف دست‌بسته‌ای در مقابل او نبود. وایت که یکی از بنام‌ترین ورزشکاران عرصه بوکس در جهان لقب دارد پیش از این در ۲۷ سالگی یک بار رکورد ۱۶ بازی بدون باخت در مسابقات حرفه‌ای را ثبت کرده بود و یک بار دیگر نیز توانسته بود ۱۱ مسابقه حرفه‌ای را با پیروزی پشت سر بگذارد.

شوگرهیل استوارد وایت مربی تایسون فیوری، وایت را یکی از «مدعیان جدی سنگین‌وزن بوکس جهان» خوانده و گفته بود او به محض یافتن فرصت توان این را دارد که حریف را غافلگیر کند.

پیش از بازی تایسون فیوری ملقب به «جیپسی کینگ» در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود برنامه‌اش برای مسابقه بعدی چیست؟، پاسخ داده بود: «فکر می کنم این نبرد برای جیپسی کینگ پرده آخر باشد».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مایک تایسون «افسانه‌ای» به رینگ بوکس باز می‌گردد

تایسون فیوری دنیای رقابتهای بوکس را ترک می کند

تایسون فیوری قهرمان سنگین وزن جهان در ورزش بوکس شد