Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مریخ‌نورد ناسا واضح‌ترین تصویر از خورشید گرفتگی در سیاره‌ سرخ را ثبت کرد

ثبت شفاف‌ترین خورشیدگرفتگی در مریخ
ثبت شفاف‌ترین خورشیدگرفتگی در مریخ Copyright ناسا
Copyright ناسا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مریخ‌نورد «پشتکار» اخیرا ویدئویی از خورشیدگرفتگی در مریخ ثبت کرده است که ویژگی‌های خاصی دارد و به دانشمندان کمک می‌کند تا زمان احتمالی برخورد قمر مریخ به این سیاره را تخمین بزنند.

آگهی

مریخ‌نورد «پشتکار» اخیرا ویدئویی از خورشیدگرفتگی در مریخ ثبت کرده است که ویژگی‌های خاصی دارد و به دانشمندان کمک می‌کند تا زمان احتمالی برخورد قمر مریخ را به این سیاره تخمین بزنند.

این خورشید گرفتگی مانند خورشید گرفتگی در زمین نیست و مریخ‌نورد پشتکار از سیستم دوربین «مست‌کم-ضد» خود برای فیلمبرداری از «فوبوس»، یکی از دو قمر مریخ استفاده کرد. ناسا می‌گوید که در این رصد واضح‌ترین و نزدیک‌ترین ویدئو از خورشیدگرفتگی مریخ ثبت شده است.

مقامات آزمایشگاه پیش‌رانش جت (JPL) در جنوب کالیفرنیا که ماموریت «پشتکار» را مدیریت می‌کنند، می‌گویند: «این مشاهدات می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا مدار قمر و چگونگی کشش گرانش آن بر سطح مریخ و در نهایت شکل دادن به پوسته و گوشته سیاره سرخ را بهتر درک کنند.»

ریچل هاوسون یکی از اعضای تیم در بیانیه ناسا گفت: «می‌دانستیم که خوب خواهد بود اما انتظار نداشتیم این میزان شگفت‌انگیز باشد.»

ناسا تاکید کرد که با رصد هر کسوف، دانشمندان می‌توانند تغییرات کوچک در مدار قمرها را در طول زمان اندازه‌گیری کنند.

چندین مریخ‌نورد در ۱۸ سال گذشته عبور قمر «فوبوس» از مقابل خورشید را مشاهده کرده‌اند اما مریخ‌نورد «کنجکاوی» در سال ۲۰۱۹ نخستین ویدئو را ضبط کرد.

محققان می‌گویند که فوبوس در یک مارپیچ مرگ بر فراز مریخ است و احتمالا چند ده میلیون سال دیگر به سطح سیاره سرخ سقوط می‌کند یا تکه تکه می‌شود.

فوبوس که حدود ۱۵۷ برابر کوچکتر از ماه زمین است یکی از دو قمر طبیعی مریخ به حساب می‌آید. دیگر قمر مریخ دیموس نام دارد که حتی کوچکتر از فوبوس است. دانشمندان این فرضیه را مطرح کرده‌اند که این دو جرم توده‌ای احتمالا سیارک‌های قبلی بوده‌اند از سوی گرانش مریخ جذب شده‌اند.

مقامات آزمایشگاه پیش‌رانش جت همچنین درباره ساختار مریخ می‌گویند: «همانطور که فوبوس به دور مریخ می‌چرخد، گرانش آن، نیروهای جزر و مدی کوچکی را در داخل سیاره سرخ اعمال می‌کند و سنگ‌های پوسته و گوشته سیاره را کمی تغییر شکل می‌دهد. این نیروها همچنین به آرامی مدار فوبوس را تغییر می‌دهند.»

آن‌ها اضافه می‌کنند:‌«در نتیجه ژئوفیزیکدانان می‌توانند از این تغییرات برای درک بهتر میزان انعطاف‌پذیری درون مریخ استفاده کنند و اطلاعات بیشتری درباره مواد درون پوسته و گوشته را آشکار سازند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکی از سیارک‌های بزرگ بزودی به زمین نزدیک می‌شود

بازگرداندن سنگ‌های مریخی به زمین؛ دانشمندان از انتقال «میکروب‌های بیگانه» نگرانند

شبیه‌سازی تصویری ناسا از سفر به «نقطه بی‌بازگشت»؛ وقتی درون سیاهچاله سقوط می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟