کشف تکه‌سنگ عجیب شبیه به گل در سطح کره مریخ توسط کاوشگر «کنجکاوی»

تصویر کاوشگر کنجکاوی از سنگ گل‌شکل در سطح مریخ
تصویر کاوشگر کنجکاوی از سنگ گل‌شکل در سطح مریخ Copyright NASA/JPL-Caltech/MSSS
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاوشگر «کنجکاوی» که بر روی سطح مریخ مشغول فعالیت است، این هفته تصویری از شیءای عجیب به زمین فرستاد که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.

آگهی

کاوشگر «کنجکاوی» که بر روی سطح مریخ مشغول فعالیت است، این هفته تصویری از شیء عجیب به زمین فرستاد که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.

این جسم کوچک که بسیار شبیه یک گل است، در نگاه اول تکه‌سنگی با ویژگی‌های یک ماده آلی به نظر می‌رسد. محققان تیم کاوشگر مریخ می‌گویند این شیء در واقع یک سازند معدنی است با ساختارهای ظریف و کوچکی که توسط مواد معدنی رسوب‌کرده از آب تشکیل شده است.

مریخ‌نورد کنجکاوی پیشتر از این دست مواد کانی را که به آن‌ها «خوشه‌های کریستالی دیاژنتیکی» می‌گویند در سطح مریخ پیدا کرده بود، با این حال هیچکدام تا کنون حالت تماشایی یافته جدید را نداشتند.

دیاژنتیک به معنای شکل‌گیری مجدد یا بازآرایی مواد معدنی است که شامل ساخته‌شدن خوشه‌های کریستالی سه بعدی می‌شوند. به احتمال زیاد این خوشه‌ها از ترکیبی از کانی‌ها تشکیل شده‌ باشند.

ابیگیل فریمن، معاون علمی پروژه کنجکاوی، گفت که این ویژگی‌ها که قبلا هم دیده شده بود از نمک‌هایی به نام سولفات ساخته شده‌اند. این ساختارهای کوچک به مرور زمان از بین می‌روند، با این حال به نظر می‌رسد خوشه‌های معدنی جدید یافت‌شده در برابر فرسایش مقاوم بوده‌اند.

تیم علمی مریخ نورد اوایل این هفته این سنگ را مشاهده کرد و نام آن را به دلیل شباهت ظاهری‌اش «نمک آلوبخارا» گذاشت. اکیپ پژوهشگران ناسا از دوربین نصب شده روی یکی از بازوهای مریخ‌نورد به نام «MAHLI» برای گرفتن تصویر نزدیک استفاده کردند. این دوربین دارای لنزی است که قابلیت بزرگ‌نمایی دارد و زمین‌شناسان به هنگام بازدید‌های میدانی معمولاً با خود می‌کنند. تصاویر نزدیک دوربین، مواد معدنی و بافت کانی را در سطوح سنگ نشان می‌دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

NASA/JPL-Caltech
مریخ‌نورد روح در سال ۲۰۰۸ تکه‌سنگ‌هایی سیلیسی یافت که به دلیل برآمدگی‌هایشان سنگ‌های «گل کلم» لقب گرفتندNASA/JPL-Caltech

کاوشگر کنجکاوی پیشتر در سال ۲۰۱۳ یک سنگ گل‌مانند دیگر پیدا کرده بود و مریخ نورد «روح» نیز در سال ۲۰۰۸ تکه‌سنگ‌هایی غنی از ماده معدنی سیلیس یافت که به دلیل برآمدگی‌هایشان سنگ‌های «گل کلم» لقب گرفتند.

مریخ‌نورد کنجکاوی که یک خودروی شش-چرخ سیار است، ۲٫۹ متر طول و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد. این کاوشگر که مجهز به چندین آزمایشگاه کوچک و وسائل تصویربرداری دقیق است در تابستان ۲۰۱۲ روی سطح کره مریخ فرود آمد و از آن زمان مشغول به فعالیت در سیاره سرخ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با «کنجکاوی» امکان یافتن حیات در مریخ قوت گرفت

کاوشگر آمریکایی اولین تصاویر خود از سطح ماه را ارسال کرد

ناسا برای جلوگیری از اصابت فاجعه‌بار سیارک‌ها به زمین با ائتلافی جهانی از اخترشناسان همکاری می‌کند