Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

معرفی اعضای کابینه جدید پاکستان؛ شریف چه فردی را برای وزارت خارجه معرفی می‌کند؟

شهباز شریف، نخست وزیر جدید پاکستان اسامی وزرا را اعلام کرد
شهباز شریف، نخست وزیر جدید پاکستان اسامی وزرا را اعلام کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعضای دولت جدید پاکستان روز سه‌شنبه ۱۹ آوریل و هشت روز پس از انتخاب شهباز شریف به عنوان بیست و سومین نخست وزیر این کشور معرفی شدند.

آگهی

اعضای دولت جدید پاکستان روز سه‌شنبه ۱۹ آوریل و هشت روز پس از انتخاب شهباز شریف به عنوان بیست و سومین نخست وزیر این کشور معرفی شدند.

بنا بر گزارش‌ها بیشترین تعداد وزرای کابینه دولت جدید پاکستان را نمایندگان دو حزب «مسلم لیگ شاخه نواز» و «مردم» تشکیل می‌دهند. شماری از وزرا هم متعلق به جنبش متحده قومی، جمعیت علمای اسلام و حزب ملی بلوچستان هستند.

دولت فعلی پاکستان در قالب ائتلاف چند حزب سیاسی با نام «جنبش دمکراتیک پاکستان» و پس از برکناری عمران خان، رهبر حزب «تحریک انصاف» از نخست وزیری تشکیل شده است.

با این حال باید دید که دولت جدید پاکستان تا چه زمانی دوام می‌آورد زیرا اکثر قانونگذاران نزدیک به حزب «تحریک انصاف» از مجلس این کشور کناره‌گیری کرده‌اند. در حال حاضر عمران خان مبارزه خود را به خیابان‌ها آورده است تا برای برگزاری انتخابات زودهنگام در اکتبر سال آینده فشار بیاورد.

برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که کار نخست وزیر جدید پاکستان در متحد نگاه داشتن احزاب موتلف دشوار خواهد بود زیرا برخی از آن‌ها دارای منافع محلی و منطقه‌ای هستند.

این گروه از تحلیلگران همچنین بر این نظرند که اگر دولت جدید پاکستان مسائل اقتصادی را مدیریت کند، مشکلات دیگر را هم حل خواهد کرد اما اگر وضعیت اقتصادی بدتر شود، مردم حزب مسلم لیگ شاخه نواز را مقصر خواهند دانست.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، آقای شریف به هنگام معرفی اعضای کابینه جدید پاکستان نامی از وزیر خارجه نبرده است اما پیش‌بینی می‌شود که این سمت به «بلاول بوتو زرداری»، رهبر ۳۳ ساله حزب مردم برسد.

آقای بوتو پسر آصف علی زرداری، رئیس جمهور سابق پاکستان و بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر ترور شده این کشور است. او همچنین نوه ذوالفقار علی بوتو، نخست وزیر دیگر پاکستان است که در سال ۱۹۷۹ اعدام شد.

بنابراین در صورتی که آقای بوتو برای وزارت خارجه انتخاب شود، او یکی از جوان‌ترین وزرای خارجه جهان خواهد بود که وظیفه بهبود روابط اسلام‌آباد با غرب را هم بر عهده خواهد داشت. روابط پاکستان با غرب در آخرین روزهای نخست وزیری عمران خان تیره شده بود.

بنا به گزارش‌ها «رعنا ربانی کهر»، نخستین وزیر خارجه زن پاکستان در آخرین دولت حزب مردم به عنوان معاون شریف معرفی شده است.

اقتصاد در رکود

وزارتخانه‌ کلیدی دارایی به مفتاح اسماعیل، یکی از وفاداران حزب مسلم لیگ شاخه نواز که در آخرین دوره تصدی این حزب از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ به عنوان معاون و مدت کوتاهی به عنوان وزیر خدمت کرد، رسیده است.

او وارث اقتصادی در رکود، با بدهی‌ای فلج کننده، تورم در تاخت و تاز و یک روپیه‌ ضعیف است. اسماعیل در جلسات منتهی به انتصاب خود گفته است که بهبود روابط با صندوق بین‌المللی پول و بازگرداندن برنامه وام به مسیر اصلی و همچنین بهبود جمع آوری مالیات، اولویت‌های اصلی او خواهند بود.

رعنا ثنا الله، وزیر کشور جدید پاکستان هم باید با تشدید ستیزه‌جویی و تهدید ناآرامی‌های مدنی ناشی از تظاهرات‌های عمومی عظیمی که عمران خان برای ماه‌های آینده در سراسر کشور فراخوان داده است، مقابله کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او در ژوئیه ۲۰۱۹ توسط نیروهای مبارزه با مواد مخدر در پرونده‌ای که هنوز بسته نشده است، بازداشت شده بود. ثنا الله یکی از دست‌کم چهار وزیر جدید از جمله نخست‌وزیر است که با تحقیقات قضایی مربوط به آخرین دوره تصدی خود مواجه است، اتفاقی که در سیاست پاکستان در زمان تغییر دولت‌ها رخ می‌دهد.

همچنین گزارش‌ها حکایت از آن دارند که فقط پنج زن در کابینه ۳۷ نفره آقای شریف حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عمران خان؛ اردوغان دوم یا اربکان دوم؟ آینده سیاسی پاکستان آبستن چه سناریوهایی است؟

با رای پارلمان، شهباز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان برگزیده شد

دو حزب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی با نخست‌ وزیری شهباز شریف توافق کردند