پارلمان پاکستان به «اخته‌سازی شیمیایی» متجاوزان جنسی رای داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعتراض به تجاوزهای جنسی در پاکستان
اعتراض به تجاوزهای جنسی در پاکستان   -   کپی رایت  AP Photo

پارلمان پاکستان روز چهارشنبه به لایحه‌ای رای داد که در آن طرح «اخته‌سازی شیمیایی» افرادی که چند بار به دلیل تجاوز جنسی مجرم شناخته‌اند پیش‌بینی شده است.

لایحه جدید مقابله با جرائم جنسی در پاکستان با هدف تسریع محاکمه متهمان و وضع مجازات‌های شدیدتر تدوین شده است. دولت پاکستان به دنبال افزایش موارد تجاوز جنسی به زنان و کودکان از سوی افکار عمومی برای سخت‌گیری بیشتر در این زمینه تحت فشار قرار داشت.

«اخته‌سازی جنسی» به تجویز داروی شیمیایی برای کاهش میل و فعالیت جنسی اطلاق می‌شود. استفاده از این روش در برخی کشورها از جمله کره‌جنوبی، لهستان، جمهوری چک و برخی ایالت‌های آمریکا جنبه قانونی دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مصوبه پارلمان پاکستان آمده است که دولت این کشور باید در سراسر این کشور دادگاه‌های ویژه برای رسیدگی به جرائم جنسی تشکیل دهد. این محاکم موظف هستند روند رسیدگی به پرونده‌های تجاوز جنسی را تسریع کنند و «ترجیحا طی چهار ماه» نیز به پرونده‌های آزار جنسی رسیدگی کنند.

بنا به مصوبه پارلمان پاکستان مجازات افرادی که به دلیل «تجاوز جنسی به طور گروهی» مجرم شناخته می‌شوند اعدام یا حبس ابد خواهد بود.

سازمان عفو بین‌الملل پیش از این از لایحه دولت پاکستان برای «اخته‌سازی شیمیایی» مجرمان جنسی انتقاد کرده بود. این سازمان مدافع حقوق بشر این روش را «بی‌رحمانه و غیرانسانی» توصیف کرده بود.

بنا به آمار یک سازمان مدافع حقوق قربانیان جرائم جنسی در پاکستان «کمتر از سه درصد» از پرونده‌های تعرض و تجاوز جنسی در این کشور در نهایت به صدور حکم برای مجرم منجر می‌شود.