Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

خطیب‌زاده: آزاد کردن پول‌های مسدود شده ایران ربطی به آمریکا ندارد

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید آزادسازی پول‌های ایران در کشورهای خارجی که به دلیل تحریم‌های ایالات متحده مسدود شده‌اند ربطی به آمریکا ندارد.

آگهی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید توافقی در دسترس نیست که طرفین بتوانند درباره جزئيات آن صحبت کنند.

آقای خطیب‌زاده روز دوشنبه ۱۸ آوریل در نشست خبری هفتگی خود با رسانه‌ها بار دیگر تکرار کرد که تا زمانی که بر سر همه چیز توافق نشده، بر سر هیچ چیز توافق نشده است. اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی مطرح می‌شود که چند هفته‌ای است که گفتگوهای ایران و قدرت‌های جهانی بر سر احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ متوقف شده و ایران و آمریکا یکدیگر را مسئول اتخاذ تصمیمات سیاسی می‌دانند که مذاکرات را به بن‌بست کشانده است.

خطیب‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود در نشست خبری با اشاره به اینکه سالهاست برجام برای ایران کار نمی‌کند مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران برنامه‌های دوم و سوم خود را در دستور کار داشته و اقتصاد را به نتیجه مذاکرات هسته‌ای گره نزده است. این دیپلمات ایرانی همچنین در ادامه با اشاره به سفر انریکه مورا به تهران و واشنگتن، ایالات متحده را مسئول عقب افتادن‌های مدام پاسخ مناسب در روند گفتگوهای احیای برجام دانست.

او در ادامه افزود: «فعلا توافقی در دست نیست که بخواهیم درباره جزئيات آن حرف بزنیم. در خصوص سفر آقای مورا هم باید بگویم صرف دادن پاسخ کفایت نمی‌کند باید حداقل‌ها برای دو موضوع رعایت شود. اول از همه تمامی عناصر و اجزای فشار حداکثری باید از بین برود. ضمن اینکه زنجیره انتفاع اقتصادی ایران از برجام باید به صورت کامل دیده شود.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه تاکید کرد که در هر دو این قسمت‌ها تفاوت نظرهایی میان طرفین وجود دارد و اطمینانی وجود ندارد که این نکات که برطرف شدن آن لازمه حصول به توافق است، حاصل شود.

اظهارات خطیب‌زاده بعد از آن مطرح می‌شود که در روزهای گذشته گزارش‌هایی به نقل از دیپلمات‌های آمریکایی منتشر شده بود که بر اساس آن واشنگتن قصد ندارد پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه دهد و به نظر می‌رسد همچنان بن‌بست بر سر حل و فصل اختلافات طرفین برای احیای برجام بر سر جای خود باقی می‌ماند. بن‌بستی که بر سر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده ایجاد شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از نشست هفتگی خود همچنین به موضوع آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف اشاره کرد و آن‌را موضوعی دانست که حل و فصل آن ارتباطی به آمریکا ندارد. آقای خطیب‌زاده در این رابطه گفت: «این‌که رژیم آمریکا امروز تلاش می‌کند درباره هر موضوع مربوط به ایران مداخله کند نشان می‌دهد تا چه حدی با ادعاهای آقای بایدن و دولت ایشان فاصله دارد. آنچه ما انجام می‌دهیم در چارچوب منافع قطعی مردم ایران است هر چه صادر می‌کنیم تلاش می‌کنیم و پولش را برمی‌گردانیم کما اینکه تا امروز انجام دادیم و مسئله آزادسازی پول‌های ایران هیچ ارتباطی به کشور ثالثی ندارد.»

آقای خطیب‌زاده در حالی به مسئله عدم ارتباط کشور ثالث با مسئله آزادی پول‌های مسدود شده ایران در کشورهای دیگر به آمریکا اشاره می‌کند که دلیل بلوکه شدن این پول‌ها تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بوده است. در همین زمینه و در ماه‌های اخیر و همزمان با پیشرفت‌هایی که در مذاکرات هسته‌ای ایجاد می‌شد، اخبار امیدوارکننده‌ای درباره احتمال آزادسازی این پول‌ها منتشر می‌شد اما با رسیدن به بن‌بست در این مسیر دیگر اتفاق عملی در این زمینه رخ نداده است.

او همچنین به اخباری که در خصوص سفر یک هیئت عمانی برای این منظور به ایران شده بود اشاره کرد و افزود: «سفری انجام شد و هیأتی آمد و درباره آزادسازی بخشی از منابع ایران توافقاتی انجام شد و همه در مسیر خود در حال پیگیری است و نه به آمریکا مرتبط است و نه اجازه می‌دهیم آمریکا به جزییات آن ورود کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران البته اشاره‌ای به این موضوع نکرده که این توافقات اجرایی نیز خواهد شد یا روند مربوط به آن به مذاکرات احیای برجام مرتبط خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیدواری فرانسه به احیای برجام؛ خرازی: حضور سپاه در فهرست‌ تروریستی مانعی جدی است

احیای برجام؛ واشنگتن: توپ در زمین ایران و «تصمیم‌گیری سخت» بر عهده تهران است

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم