اعزام ناو آبراهام لینکلن به شبه جزیره کره همزمان با شدت‌گیری تهدیدات هسته‌ای پیونگ یانگ

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ناو یو اس اس آبراهام لینکلن
ناو یو اس اس آبراهام لینکلن   -   کپی رایت  AP Photo

آمریکا می‌گوید همزمان با تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره، ناو آبراهام لینکلن این کشور برای تمرین با نیروهای ژاپنی به این منطقه اعزام می‌شود.

این نخستین بار است که از سال ۲۰۱۷ یکی از ناوهای آمریکایی در این منطقه و بین آب‌های ژاپن و کره جنوبی مستقر می‌شود. در آن سال ناوهای یو اس اس رونالد ریگان، تئودور روزولت و گروه‌های ضربتی چند کشتی برای نمایش قدرت و پاسخ به آزمایش‌های موشکی و تسلیحات هسته‌ای کره شمالی در آن منطقه مستقر شده بودند.

یک مقام پنتاگون گفته است این اقدام واشنگتن پس از آن صورت گرفته که پیونگ یانگ در هفته‌های اخیر آزمایش‌های موشکی و تسلیحاتی خود را گسترش داده است. این مقام که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که این ناو آمریکایی برای اطمینان بخشی از حضور نیروهای دریایی و نظامی ایالات متحده در منطقه، در دریای ژاپن حضور می‌یابد. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند ممکن است کره شمالی بخواهد در روزهای آینده یک آزمایش هسته‌ای زیرزمینی جدید انجام دهد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از منابع آگاه ناشناس گزارش داده که ناو یو اس اس آبراهام لینکلن به مدت سه تا پنج روز در این منطقه فعالیت خواهد کرد.

پیونگ یانگ تهدید کرده که ممکن است بار دیگر یک آزمایش اتمی را در دستور کار خود قرار دهد.

سخنگوی نیروهای آمریکایی در کره روز دوشنبه در پاسخ به گزارش‌های رسانه‌ای کره جنوبی از اظهار نظر در خصوص جزئيات برنامه حضور این ناو آمریکایی خودداری کرده بود. مشاوران رئيس جمهوری منتخب کره جنوبی در دیدار هفته گذشته خود در واشنگتن خواستار استقرار مجدد بخشی‌ از نیروهای نظامی راهبری آمریکا مانند ناوهای هواپیمابر، بمب‌افکن‌های هسته‌ای و همچنین زیردریایی‌ها در شبه جزیره کره شده بودند.

وزارت دفاع کره جنوبی در واکنش به اخبار در خصوص اعزام ناو آمریکایی تنها به بیان این نکته بسنده کرد که از حضور این ناو مطلع است اما از بیان جزئيات بیشتر در این خصوص خودداری کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کره شمالی پیشتر از رزمایش‌هاش نظامی آمریکا انتقاد کرده و آنها را تمرینی برای جنگ خوانده بود. پیونگ یانگ همچنین همواره می‌گوید این اقدامات آمریکا و برگزاری چنین رزمایش‌هایی تنش‌ها در منطقه را افزایش می‌دهد.