هفت آزمایش موشکی در یک ماه؛ کره شمالی جهان را به پذیرش قدرت موشکی خود فرا می‌خواند

مردم در ایستگاه قطار سئول با نگرانی اخبار مربوط به جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی را دنبال می‌کنند
مردم در ایستگاه قطار سئول با نگرانی اخبار مربوط به جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی را دنبال می‌کنند Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آزمایش‌های موشکی جدید کره شمالی تردیدها در خصوص نیت و برنامه پیونگ یانگ برای توسعه تسلیحاتی این کشور برانگیخته است. برخی معتقدند که رهبران کره شمالی در پی جلب توجه هستند و گروهی دیگر برعکس بر این باورند اهداف دیگری پشت این اقدامات پیونگ یانگ نهفته است.

آگهی

کره شمالی روز یکشنبه با آزمایش یک موشک بالستیک میان‌برد بار دیگر توجهات جهانی را به سمت برنامه‌های تسلیحاتی این کشور جلب کرد. این آزمایش که هفتمین نمونه از آزمایش‌های موشکی کره شمالی در سال جدید میلادی به شمار می‌رود، نگرانی‌های عمده‌ای را در آمریکا و کره جنوبی برانگیخته و در عین حال تردیدهایی در خصوص نیت واقعی پیونگ یانگ برای انجام چنین آزمایش‌هایی ایجاد کرده است.

خبرگزاری رویترز در تحلیلی به ابعاد این موضوع پرداخته و می‌نویسد: «تحلیلگران بر این باورند که احتمالا هدف پیونگ یانگ از این آزمایش موشکی غیرمعمول، نشان دادن قدرت این کشور و همچنین دریافت تضمین جهت پذیرش جهانی برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ باشد.»

مارکوس گارلاوسکاس، کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک در این خصوص می‌گوید: «به نظر می‌رسد حواس پرتی جهان در سایر موضوعات در حال حاضر به نفع کره شمالی شده است و این کشور می‌تواند در شرایطی که دنیا با بحران‌هایی چون اوکراین و روسیه، ایران و همچنین چین دست و پنچه نرم می‌کند، برنامه تسلیحاتی خود را توسعه دهد.»

این در حالیست که از سوی دیگر جهان همچنان با تبعات همه‌گیری کووید درگیر است و این مسئله توجه بین‌المللی را از توسعه و گسترش برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی پرت کرده است. مقام‌های سئول و واشنگتن نگرانند که این آزمایش نشانه‌ای از سر گیری کامل آزمایش‌ موشک‌های دوربرد از سوی پیونگ یانگ باشد.

دولت جو بایدن مدعی است که آمادگی گفتگوهای بدون پیش شرط با کره شمالی را دارد اما این پیونگ یانگ است که این پیشنهاد را رد کرده است.

پس از آنکه در اوایل ژانویه، کره شمالی چندین موشک مافوق صوت آزمایش کرد، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا از این مسئله ابراز نگرانی کرده و تاکید کرده بود که اقدامات کره شمالی «عمیقا بی‌ثبات کننده‌اند.» آقای بلینکن البته در ادامه اضافه کرده بود که برخی از اقدامات کره شمالی بیشتر برای جلب توجه صورت می‌گیرد.

تحلیلگران می گویند که اگرچه این آزمایش‌های کره شمالی به وضوح پیام‌هایی برای واشنگتن و سایر کشورها دارد، اما بعید است که جلب توجه، هدف اصلی پیونگ یانگ باشد.

گارلاوسکاس در این خصوص می‌گوید: «این ایده که کیم جونگ اون، دستور آزمایش موشک‌ها را فقط برای جلب توجه صادر می‌کند یکی از ناامیدکننده‌ترین و اشتباه‌ترین تصوراتی است که امروز در خصوص کره شمالی شنیده می‌شود.»

او در ادامه می‌افزاید: «رهبران کره شمالی بچه‌ لوس‌هایی نیستند که بخواهند با موشک جلب توجه کنند و یا دست به ترفندهای تبلیغاتی بزنند. این برنامه‌های تسلیحاتی کاملا واقعی است و گام‌های معنادار پیونگ یانگ در این مسیر بسیار سریع‌تر از چیزی که برخی تصور می‌کنند، برداشته می‌شوند.»

کره شمالی به دلیل برنامه‌های موشک بالستیک و همچنین تسلیحات هسته‌ای سالهاست که تحت تحریم‌های گسترده جهانی و همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. دونالد ترامپ در دولت خود مذاکرات رو در رویی را با رهبر کره شمالی برای تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای این کشور در دستور کار قرار داد اما آن مذاکرات که بیشتر از سوی کاخ سفید جنبه نمایشی داشت بدون هیچ خروجی نیمه کاره رها شد و پیونگ یانگ پس از مدتی بار دیگر توسعه برنامه‌های تسلیحاتی خود را از سر گرفت.

راشل مینیونگ لی، تحلیلگر سابق سیا که اکنون در مرکز استیمسون در واشنگتن فعالیت دارد معتقد است: «افزایش آگاهی ایالات متحده در مورد کره شمالی یکی از دلایل پشت این آزمایش‌هاست، اما ممکن است هدف اصلی آن نباشد.»

لی در ادامه می‌گوید: «کیم جونگ اون در تنها یکی از هفت آزمایش اخیر موشکی کشور شخصا شرکت کرد. به نظر می‌رسد او می‌خواهد در حالی که توسعه برنامه‌های دفاعی را ادامه دهد، خود بر بهبود وضعیت اقتصادی تاکید داشته باشد. کره شمالی بارها تاکید کرده که حق دارد مانند هر کشور مستقل دیگری حق توسعه دفاعی و تسلیحاتی خود را داشته باشد. در نتیجه برخلاف سال‌های پیش که شخص کیم جونگ اون در آزمایش‌های موشکی حضور می‌یافت و دستگاه‌های تبلیغاتی داخلی، از آن به عنوان یک دست‌آورد بزرگ یاد می‌کردند، حال رهبر کره شمالی تصمیم گرفته این اتفاقات را عادی جلوه دهد و در رسانه‌ها بر لزوم بهبود وضعیت اقتصاد کشور تمرکز کند.»

در همین راستا، خبرگزاری دولتی کره شمالی روز یکشنبه با اشاره به اینکه این آزمایش با دقت، ایمنی و کارایی عملیاتی بالا صورت گرفته، هیچ اشاره‌ای به ایالات متحده و تهدیدی که احتمالا این موشک‌ها می‌تواند آمریکا را متوجه خود کنند، نکرد. مقام‌های کره شمالی همچنین پیشتر در ماه جاری مدعی شده بودند که این آزمایش‌ها برای افزایش توان دفاعی کشور صورت می‌گیرد و هیچ کشور خاصی را هدف قرار نمی‌دهد.

این در حالیست که پیونگ یانگ پیشتر و در پس هر آزمایش تسلیحاتی، ایالات متحده را تهدید می‌کرد و مقام‌های این کشور بر برد بالای این موشک‌ها که می‌تواند نقاطی در آمریکا را مورد هدف قرار دهد، تاکید می‌کردند.

این تحلیلگر مسائل شبه جزیره کره در ادامه می‌گوید: «به نظر می‌رسد که پیونگ یانگ متوجه شده برای اینکه آزمایش‌های تسلیحاتی این کشور متفاوت با آنچه دیگر کشورها انجام می‌دهند تلقی نشود، باید این آزمایش‌های تسلیحاتی را مانند یک بخش عادی از امور دولتی به نمایش بگذارد، نه اینکه برای هر یک از این موارد، شخص رهبر کشور در آن حضور داشته باشد.»

تحلیلگران می گویند کره شمالی موشک های خود را برای فرار از دفاع موشکی توانمندتر کرده است، سیستم‌های جدیدی را توسعه داده است که می‌توانند مخفی شوند یا از طیف وسیعی از مکان‌ها حمله کنند که در مجموع مدل‌های جدیدتر این موشک‌ها را قابل اعتمادتر و موثرتر از نسخه‌های پیشین می‌کند.

این آزمایش‌ها همچنین در زمانی که کشور با مشکلات اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند، احتمالا می‌تواند به عنوان ابزاری برای تشویق غرور ملی پیش از تعطیلات بزرگ در این کشور که مناسبت هشتادمین سالگرد تولد کیم جونگ ایل، پدر کیم جون اون که در ۱۶ فوریه برگزار می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد.

دویئون کیم تحلیلگر مرکز امنیت نوین آمریکایی در این خصوص به رویترز می‌گوید: «حتی اگر واشنگتن توجه بیشتری به موضوع هسته‌ای کره شمالی داشته باشد، پیونگ یانگ احتمالا به دلیل همه‌گیری کرونا، همچنان از انجام گفتگوی مستقیم با آمریکا امتناع خواهد کرد و از این فرصت برای تکمیل فناوری هسته‌ای خود استفاده می‌کند.»

آگهی

این تحلیلگر مسائل کره شمالی در ادامه می‌گوید: «این اقدام پیونگ یانگ در واقع با این هدف صورت می‌گیرد که در مذاکرات احتمالی آتی، دست بالاتری در مقابل واشنگتن داشته باشد و بتواند امتیازات بیشتری در مقابل ایالات متحده کسب کند. در نتیجه این آزمایش‌ها به صورت مشخص اهرمی را برای هرگونه مذاکرات دیپلماتیک در آینده ایجاد می‌کند و من اصلا فکر نمی‌کنم که این اقدامات پیونگ یانگ تلاشی برای جلب توجه جهانی باشند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارمین آزمایش موشکی کره شمالی در سال جدید؛ چند کشور منطقه واکنش نشان دادند

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد

آزمایش موشکی تازه کره شمالی؛ سئول: به همراه آمریکا اوضاع را رصد می‌کنیم