Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مأموران با یورش به خانه نرگس محمدی، او را به زندان بردند

نرگس محمدی
نرگس محمدی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تقی رحمانی، شوهر نرگس محمدی در توییتر نوشت: «هجوم مأموران اطلاعات به منزل ما برای بازداشت نرگس و عالیه مطلب‌زاده و تحویل آنها به دادستانی اوین؛ در صورتی که قرار بود آنان به زندان بازگردند.»

آگهی

بستگان نرگس محمدی و برخی دیگر از کنشگران ایرانی گفته‌اند که این فعال حقوق بشر به همراه عالیه مطلب‌زاده، عکاس خبری مشهور پس از مدت کوتاهی که به دلایل پزشکی به مرخصی آمده بودند، روز سه شنبه در حالی که هر دو در منزل خانم محمدی بودند، بازداشت و به زندان منتقل شدند.

تقی رحمانی، شوهر نرگس محمدی در توییتر نوشت: «هجوم مأموران اطلاعات به منزل ما برای بازداشت نرگس و عالیه مطلب‌زاده و تحویل آنها به دادستانی اوین؛ در صورتی که قرار بود آنان به زندان بازگردند.»

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

آقای رحمانی که خود ساکن پاریس است، شمار مأموران را ۷ نفر اعلام کرده است.

هرانا، پایگاه اخبار حقوق بشر گزارش داد که محمدی و مطلب‌زاده به زندان زنان قرچک در جنوب شرق تهران منتقل شده‌اند. مدافعان حقوق بشر اغلب از شرایط بد نگهداری زندانیان در این زندان انتقاد کرده‌اند.

به گفته نزدیکان نرگس محمدی، وضعیت سلامتی او که از مشکلات قلبی رنج می‌برد، نگران‌کننده است.

خانم محمدی قبل از دستگیری به روزنامه آمریکایی واشنگتن پست توضیح داد که حقوق بشر باید برای غربی‌ها در مذاکراتشان با جمهوری اسلامی ایران در «اولویت» باشد. او همچنین گفته بود که تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران «بیش از آنکه رژیم را تضعیف کند، ایرانیان را از نظر اقتصادی تضعیف کرده است».

این کنشگر اخیرا به دلیل چند مورد اتهامی از جمله اقدام علیه امنیت ملی، به ۸ سال و دو ماه زندان و بیش از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

او در مهرماه ۱۳۹۹ از زندان آزاد شده بود اما بار دیگر در آبان ۱۳۹۰ در جریان مراسمی برای ابراهیم کتابدار، از کشته‌شدگان آبان ۹۸، در کرج بازداشت شد. او در روز ۳ اسفند ۱۴۰۰ بار دیگر به دلیل مشکلات پزشکی از زندان آزاد شد و قرار بود امروز سه‌شنبه به زندان بازگردد. نرگس محمدی پیشتر با افشای فشار مأموران بر فردی که ملک ۵۰۰ میلیونی را برایش به وثیقه گذاشته، گفته بود که روز سه‌شنبه به زندان بازمی‌گردد.

عفو بین‌الملل دستگیری «خودسرانه» این مدافع حقوق بشر را محکوم کرده و او را یک «زندانی اندیشه» خوانده که «صرفاً به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیزش به نفع حقوق بشر» هدف اتهامات و محکومیت‌های قضایی قرار گرفته است.

نرگس محمدی سال‌هاست که علیه مجازات اعدام در ایران مبارزه می‌کند. او سخنگوی مرکز مدافعان حقوق بشر است که توسط شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ تأسیس شد.

گزارشگران بدون مرز، زندان قرچک بدنام را که محمدی و مطلب‌زاده در آن محبوس هستند، به عنوان مکانی توصیف کرده‌اند که «به ویژه به دلیل وضعیت وحشتناکش از نظر بهداشتی که برخلاف تمام معاهدات بین‌المللی حقوق بشر است، مشهور است».

عالیه مطلب‌زاده نایب‌رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و از اعضای کارزار موسوم به «کمپین یک میلیون امضا» است. دادگاه انقلاب در سال ۹۶ او را به دلیل اتهاماتی در پیوند با امنیت کشور و نظام به سه سال حبس تعزیری محکوم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرگس محمدی، کنشگر حقوق بشر از زندان زنجان آزاد شد

نرگس محمدی به یورونیوز: زندان مرا نخواهد شکست

نماینده مجلس در گفتگو با یورونیوز: خواهان اجرای قانون و بازنگری در حکم نرگس محمدی هستیم