آغاز کار حوزه‌های اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
انتخابات ریاست جمهوری فرانسه Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان فرانسه روز یکشنبه از ساعت ۸ صبح برای انتخاب رئیس جمهوری این کشور پای صندوق‌های رای می‌روند. در انتخابات این دوره ۱۲ نامزد حضور دارند. براساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، رقابت میان امانوئل ماکرون و مارین لوپن تنگانگ است.

شهروندان فرانسه روز یکشنبه از ساعت ۸ صبح برای انتخاب رئیس جمهوری این کشور پای صندوق‌های رای رفته‌اند. بنا به آمارهای وزارت کشور، تا ساعت ۱۲ تنها ۲۵/۴۸ درصد واجدان رای خود را به صندوق انداخته اند که حاکی از کاهش مشارکت نسبت به دوره مشابه در سه دوره گذشته است. 

آگهی

در انتخابات این دوره ۱۲ نامزد حضور دارند. براساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، رقابت میان امانوئل ماکرون و مارین لوپن تنگانگ است. تمام کاندیداهای انتخابات تا ساعت یک بعد از ظهر رای دادند.

رسانه‌های فرانسه به دلیل قانون ممنوعیت تبلیغات امکان پخش گفته‌های نامزدها پای صندوق‌های رای را ندارند. 

روز گذشته حوزه‌های اخذ رای کار خود را در شماری از سرزمین‌های ماوراء بحار (دور دست) فرانسه آغاز کرده بودند.

از زمان تاسیس جمهوری پنجم و تبدیل نظام حقوقی فرانسه از یک سیستم پارلمانی به ریاست جمهوری هیچ کاندیدایی نتوانسته در دور نخست انتخابات رای بیش از ۵۰ درصد شهروندان را کسب کند. تکرار این سناریو در انتخابات پیش رو به هیچ وجه بعید نیست.

دوازده نامزد در این انتخابات با یکدیگر رقابت می‌کنند. بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، میزان حمایت از امانوئل ماکرون پس از اوج گرفتن در زمان آغاز جنگ اوکراین کاهش یافته و تنها ۲۶ درصد شهروندان قصد رای دادن به وی را دارند. بر همین اساس، ۲۵ درصد هم در این انتخابات از کاندیداتوری مارین لوپن حمایت می‌کنند. پس از این دو نامزد، ژان لوک ملانشون، با ۱۷/۵ درصد در مکان سوم قرار دارد. وی نامزد حزب فرانسه تسلیم ناپذیر است و یکی از ۶ کاندیدای چپ‌گرا، با احتساب حزب سوسیالیست به‌عنوان یک جریان چپ، به شمار می‌رود.

نخستین نتایج این انتخابات ساعت ۸ شب به وقت محلی اعلام می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسوایی مک‌ کینزی؛ آیا فاجعه‌ای انتخاباتی در انتظار امانوئل ماکرون است؟

حزب راست افراطی فرانسه وامی را که از روسیه گرفته بود «پس» داد

لوپن با انتقاد از تحویل موشک‌های «سایه طوفان» به اوکراین: چرا ماکرون«کنفرانس صلح» برگزار نمی‌کند؟