پایان کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ رقابت شانه به شانه ماکرون و لوپن

کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه Copyright Michel Spingler/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Michel Spingler/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیمه‌شب جمعه پایان یافت. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت تنگاتنگ امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور با مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای افراطی «اجتماعی ملی» است.

آگهی

کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیمه‌شب جمعه پایان یافت. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت تنگاتنگ امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور با مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای افراطی «اجتماعی ملی» است.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه ۱۰ آوریل برگزار می‌شود. از زمان تاسیس جمهوری پنجم و تبدیل نظام حقوقی فرانسه از یک سیستم پارلمانی به ریاست جمهوری هیچ کاندیدایی نتوانسته در دور نخست انتخابات رای بیش از ۵۰ درصد شهروندان را کسب کند. تکرار این سناریو در انتخابات پیش رو به هیچ وجه بعید نیست.

دوازده نامزد در این انتخابات با یکدیگر رقابت می‌کنند. بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، میزان حمایت از امانوئل ماکرون پس از اوج گرفتن در زمان آغاز جنگ اوکراین کاهش یافته و تنها ۲۶ درصد شهروندان قصد رای دادن به وی را دارند. بر همین اساس، ۲۵ درصد هم در این انتخابات از کاندیداتوری مارین لوپن حمایت می‌کنند. پس از این دو نامزد، ژان لوک ملانشون، با ۱۷/۵ درصد در مکان سوم قرار دارد. وی نامزد حزب فرانسه تسلیم ناپذیر است و یکی از ۶ کاندیدای چپ‌گرا، با احتساب حزب سوسیالیست به‌عنوان یک جریان چپ، به شمار می‌رود.

والری پکرس، کاندیدای جمهوریخواهان (راست) و اریک زمور، کاندیدای حزب فتح دوباره (راست افراطی رادیکال) در مکان‌های چهارم و پنجم قرار دارند.

مهاجرت، امنیت، جنگ اوکراین و نقش فرانسه در اتحادیه اروپا و جامعه جهانی، قدرت خرید، بیکاری، تورم و همچنین چگونگی مدیریت بحران سلامتی در دوران شیوع کووید، از مهم‌ترین مباحث کارزارها و مناظرات انتخاباتی این دوره بود.

در صورت ناتوانی یکی از نامزدها در کسب رای بیش از ۵۰ درصد شهروندان، دور دوم انتخابات در ۲۴ آوریل برگزار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دور اول انتخابات فرانسه؛ ماکرون و لوپن به دور دوم راه یافتند

نرخ مشارکت در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به ۶۵ درصد رسید

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ نامزدها با جوراب به رقابت با یکدیگر می‌پردازند